banner556

Diyanet'ten 'Cuma namazı' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, koronavirüsle ilgili yaptığı açıklamada "Meşru bir mazeretin varlığı, Cuma namazının farziyetini düşürmektedir" denildi.

Gündem 04.12.2020, 10:17
Diyanet'ten 'Cuma namazı' açıklaması

Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, Cuma namazına ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Diyanet'ten yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Salgın tedbirleri ve elverişsiz hava şartlarının bir araya gelmesi ve son zamanlarda vaka sayılarındaki artış sebebiyle aşağıdaki açıklamaya gerek görülmüştür.

İslam dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirmiştir. Müslümanlar, bu hükümlerin gereklerini yerine getirmekle ve ilgili tedbirleri almakla yükümlüdür. Özellikle bulaşıcı hastalıklara karşı gereken tedbirlerin alınması dinimizin bir gereğidir.

Ayrıca hastalıkların bazı ibadetlerle yükümlü olmayı kaldıran bir mazeret olduğu bilinen bir hükümdür. Bu bağlamda, Cuma namazıyla yükümlü olmanın şartlarından birisi de, cemaate katılmaya mani bir mazeretin bulunmamasıdır.

Zira meşru bir mazeretin varlığı, Cuma namazının farziyetini düşürmektedir. Hastalık, şiddetli yağış, aşırı sıcak ve soğuk gibi elverişsiz hava şartları yanında salgın hastalık da kişiye cumanın farz olmasını düşüren bu tür mazeretler kapsamındadır.

Tüm dünyayı etkileyen Kovid-l9 salgını ile ilgili tedbirler, kış mevsiminin getirdiği elverişsiz hava şartlarıyla birleştiğinde, cemaatin bir kısmının camide yer bulamaması ve Cuma namazını kılamamasına yol açabilmektedir. Camide mesafe şartını sağlayacak şekilde yer bulamayanların, hem kendilerini hem de cemaati tehlikeye atacak şekilde içeriye girmeleri doğru değildir. Bu şekilde Cuma namazını kılamayan kişilere, diğer meşru mazeretlerde olduğu gibi, öğle namazını kılmak farz olmaktadır Dolayısıyla bu durumdaki kişiler imkân buldukları bir yerde öğle namazını kılmakla yükümlüdürler. Hz. Peygamber (s.a.s.) döneminde sabit olduğu bilinen ve günümüze kadar ittifakla uygulanan hüküm böyledir.

Burada bir kez daha ve önemle ifade edelim ki, bulaşıcı salgın hastalığa yakalananların ve teması' olanların cemaate katılmamaları ve karantina şartlarına riayet etmeleri dinen zorunludur. "

Yorumlar (6)
yorumcu 2 ay önce
""İslam dini hayat ile sağlığın korunması ve bunlara zarar verecek şeylerin giderilmesi yönünde son derece açık hükümler getirmiştir. "" Cumlesini aliyorum ve soruyorum ; buna Yaz ayinda oruc tutarak vucudu 18 saat susuz birakmakta dahil mi ali hoca?
Bafralı 2 ay önce
@yorumcu..... Yok sen muafsın :)
Doktor TS 2 ay önce
Bir tas çorbayla Çanakkale savaşını kazanan güruhun torunu olmadığın nasıl da belli.. Cevap: dahil değil..
MUSTAFA 2 ay önce
FAİZ GİBİ YANİ hemi
Ali Papa 2 ay önce
Namaz için gelenlerin Hes kodu ile sorgulanması
daha uygun olur sn.başkan.
OFLU TÜRK 2 ay önce
PEKİ NEDEN KAPATMIYORSUNUZ CAMİLERİ 30 BİN VAKA ÇIKIYOR DAHA NE BEKLİYORSUNUZ DEDİĞİNİZ ŞARTLAR OLUŞTU ŞU ANDA

Gelişmelerden Haberdar Olun

@