Davada tüm sanıklar serbest

 Liseli 14 yaşındaki Ö.C.’ye ikisi polis müdürü, 31’i öğrenci 34 kişinin cinsel istismarda bulunmasıyla ilgili davada tüm tutuklu sanıklar serbest bırakıldı. Adapazarı’nda 3 ay önce 14 yaşındaki lise öğrencisi Ö.C.’ye, aralarında iki polis müdürünün de bu

Davada tüm sanıklar serbest
banner432

 

Liseli 14 yaşındaki Ö.C.’ye ikisi polis müdürü, 31’i öğrenci 34 kişinin cinsel istismarda bulunmasıyla ilgili davada tüm tutuklu sanıklar serbest bırakıldı. 

Adapazarı’nda 3 ay önce 14 yaşındaki lise öğrencisi Ö.C.’ye, aralarında iki polis müdürünün de bulunduğu 31’i öğrenci 34 kişinin cinsel istismarda bulunmasıyla ilgili davaya dün Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlandı. Duruşma öncesi adliye önüne gelen kadın örgütleri Ö.C.’ye destek verirlerken, çocukları cinsel istismar suçundan yargılanan aileler ise kadın örgütlerine, “Bizimkiler de çocuk. Ne tecavüzü!” diye bağırarak tepki gösterdi. Sakarya Kadın Platformu açtıkları pankartla olayın takipçisi olacaklarını ilan etti. Platform adına açıklama yapan Özgül Karaman, “Fethiye ve N.Ç. davalarında adalete olan güveni sarsan sonuçlardan sonra, bu davanın takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz. Gelenekselleşen taciz ve tecavüz sisteminin ortadan kalkması için atılan her adım hayati önem taşımaktadır” dedi. 

AİLELER İSYAN ETTİ

Basın açıklaması sırasında, davada tutuklu olarak yargılanan ve yaşları 18’den küçük olan çocukların aileleri tepki göstererek kendi çocuklarının da mağdur olduklarını öne sürdü. Davada oğlu tutuklu bulunan Ekrem Y. olayın tecavüz olmadığını savunarak, “Oğlum sporcu idi. Bugün futbol oynaması gerekirken cezaevinde. Olaya tek taraflı bakılmaması gerek. Bu kız okulda, sınıfta herkesle beraber olmuş. Bu kız mağdur oluyor, bizim çocuklar tecavüzcü oluyor. Onun anne babasının da sorumluluğu var” diye konuştu. 

SANIK İSİMLERİ RUMUZLU YAZILDI!

Sakarya Cumhuriyet Savcılığı’nca yürütülen soruşturma kapsamında Ö.C.’ye tecavüz iddiasıyla ilgili Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde 3 ayrı dava açıldı. Davanın bugün başlayan duruşmada mahkeme gizlilik kararı aldı. Sanık ve mağdur avukatları dışında duruşma salonuna kimsenin alınmaması yönünde karar verdi. 16’sı tutuklu 1’i gıyabı tutuklu 34 sanıklı davada, duruşma ilanında yer alan sanık isimlerinin ilk defa rumuzlu olarak yazılması dikkat çekti. 

Ö.C'NİN VİDEOSU İZLENECEK

Bu arada dün başlayan duruşmaya 16’sı tutuklu 33 sanık gelirken, davanın ilk duruşmasında mahkeme heyeti, 14 yaşındaki Ö.C.nin anne ve babasının ifadesini aldı. Daha sonra ara veren mahkeme sanıkların kimlik tespitlerini yaptı. Duruşmaya olay sonrasında koruma altına alınan 14 yaşındaki Ö.C.nin katılmayacağı, mahkemede sosyal uzmanlar tarafından alınan videosunun izleneceği öğrenildi. Polis ve sosyal uzmanların da hazır bulunduğu bir ortamda Ö.C.’nin ifadesinin alındığı, küçük kızın yeni bir tramva geçirmemesi için duruşmaya gelmeyeceği belirtildi. 

60 YIL İSTENDİ

Sakarya Cumhuriyet Savcılığı tarafından hazırlanan ve Sakarya Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, yurtdışına kaçan polis müdürü N.Ş. hakkında ’Çocuğun basit cinsel istismarı, zincirleme çocuğun nitelikli basit istismarı ve kişiyi hürriyetinden yoksun bırakma’ gibi suçlardan 60 yıl kadar hapis cezası istenirken, diğer polis müdürü E.T. için de ’Zincirleme çocuğun cinsel istismarı, nitelikli hürriyetten yoksun bırakma’ suçlarından 30 yıla kadar hapis cezası talep ediliyor. Diğer sanıklar için ise ’Çocuğun nitelikli cinsel istismarı, kişiyi hürriyetten yoksun bırakmak’ suçlarından ayrı ayrı olmak üzere 20 yıl ile 35 yıl arasında hapis cezaları talep ediliyor. 

TÜM SANIKLAR SERBEST KALDI

İlk duruşmada tutuklu yargılanan 19 öğrenci gece geç saatlerde tahliye edildi. Bu kararla dava kapsamında tutuklu sanık kalmadı. 

Sakarya 2’nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen ve yaklaşık 15.5 saat süren dava saat saat 00.15 sıralarında sona erdi. Mahkeme, emniyet müdürü N.Ş.’nin firari olduğu davada, tutuklu yargılanan 19 kişinin tahliyesine karar verdi. Mahkeme, tahliyeye gerekçe olarak sanıkların yaşlarının küçük, cezaevinde tutuklu kaldıkları süre ve delillerin toplanmasını gerekçe gösterdi. Tahliye kararını öğrenen tutuklu yakınları büyük sevinç yaşarken ailelerin çocuklarını cezaevinden alabilmek için gece yarısı Sakarya Cezaevine gitti. Tahliye edilen 19 kişinin, Ö.C.’ye cinsel istismarda bulunanlar olduğu iddia edildi. 

Mahkeme heyeti, dava kapsamında hakkında gıyabı tutuklama kararı bulunan Emniyet Müdürü N.Ş.’nin yurtdışına nereden çıkış yaptığının araştırmasını istedi. Ayrıca davanın sanık ve mağdurlarının 15 yaşından küçük olması nedeniyle içeriğine yayın yasağı getirildi.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
karadayi
karadayi - 7 yıl Önce

yok bu olmus yok su olmus ben avrupada yasiyorum avrupada hersey serbest avrupalilar icin serbest idi ve simdik bizim türkler avrupalilari gecmis durumdalar hic fark etmiyor basörtülüsünden tut hepsinden var internet var artik tv var herkesde türk kizlarida hevesleniyorlar avrupada kizini döven kizini kaybediyor hemen elinden aliniyor ve kiza ev veriliyor burda hayatini yasa diyorlar memlekete gelelim istanbula izine gitim istanbul avrupayi gecmis trabzonum da az degil su aralar yani kizlariniza sahip cikin acik acik giyiniyorlar sonra ne baktin niye baktin oluyor

SIRADAKİ HABER

banner443

banner393