Bir numara o mu?

 Yazdığı yazılarla sürekli Ergenekon’un bir numarasına dikkat çeken Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar geçen ay Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tanık olarak ifadeye çağırılmıştı. Mahkemeye ifade vermek i

Gündem 28.09.2012, 10:05
Bir numara o mu?

 

Yazdığı yazılarla sürekli Ergenekon’un bir numarasına dikkat çeken Ak Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar geçen ay Ergenekon davasının görüldüğü İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tanık olarak ifadeye çağırılmıştı. Mahkemeye ifade vermek için gitmeyen Tayyar kendisine davayla ilgili sorulan sorulara da “Ben Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’e soruşturma zamanında ifade verdim. Orada Ergenekon’un bir numarasını söyledim. Savcılarda bu bilgi mevcut” şeklinde açıklama yapmıştı.
 
‘Eskisi gibi etkin değil’
 
Tayyar çıktığı bir televizyon programında Ergenekon’un bir numarasıyla ilgili ise “İstanbul’da yaşıyor. Eskisi gibi çok etkin değil. Çok zengin olduğunu sanmıyorum. Silah kullanmasını biliyor. Emekli asker” demişti.
 
Hüseyin Kıvrıkoğlu'nun adını vermiş
 
Vatan Gazetesi'nden Damla Güler'in haberine göre, Şamil Tayyar 2008 yılında, şu an İstanbul Cumhuriyet Başsavcıvekili olan eski Ergenekon savcısı Zekeriya Öz’e ifade vermişti. Tayyar’ın, “Savcıya açıkladım” dediği ismi bu ifadede söylediği öğrenildi. Tayyar’ın savcı Öz’e “Ergenekon’un bir numarası” diye açıkladığı ismin ise eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu olduğu iddia edildi.
 
Dosya kapandı
 
Bilgiye kendi kaynaklarından ulaştığını söyleyen Tayyar’ın savcı Öz’e Ergenekon’u Kıvrıkoğlu’nun yönettiğini söylediği öğrenildi. Ancak Tayyar’ın bu konuda savcıya herhangi bir delil sunamadığı belirtildi.
 
Şamil Tayyar’ın verdiği bu bilginin ardından savcılık hemen inceleme başlattı. Ancak savcılığın yaptığı incelemelerde Kıvrıkoğlu’nun Ergenekon ile ilişkisini gösteren somut bir bilgiye ulaşılamadı. İnandırıcı ve somut bir delil bulamayan savcılık dosyayı kapattı.
 
Çetin Doğan şemada
 
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki Balyoz davasının duruşmasında esas hakkındaki savunmasını yapan tutuklu sanık emekli albay Cemal Temizöz ise, açıklanmayan Ergenekon şemasında 1 numaralı ismin, emekli orgeneral Çetin Doğan olduğunu ifade etmişti. Temizöz duruşmada, 2001 yılında ‘Ergenekon’ şemasını Emniyet Müdürlüğü İstihbarat Dairesi Eski Başkanı Sabri Uzun’a bir polis şefinin verdiğini söylemiş, bu sırada tutuklu sanık emekli Orgeneral Çetin Doğan, “Şemada benim de adım vardı’’ demişti. Bunun üzerine Temizöz, ‘’Verilen ‘Ergenekon şemasının 1 numarası Çetin Doğan’dı. ancak mahkemenin gizlilik kararı nedeniyle bu şema kimseye gösterilmiyor” diye konuşmuştu.
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@