banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Beşir Atalay: Suriye özür dilemedikçe...

 Beşir Atalay, Ak Parti Kırıkkale İl Teşkilatı'nda hafta içinde gelişen olaylar hakkında basın mensuplarına değerlendirmede bulundu. Atalay, dün itibariyle gündemlerinde önemli bir konu olan teskere bulunduğunu belirtirken, "Teskere görüşmeleri Ak Parti'n

Gündem 05.10.2012, 14:45
Beşir Atalay: Suriye özür dilemedikçe...

 

Beşir Atalay, Ak Parti Kırıkkale İl Teşkilatı'nda hafta içinde gelişen olaylar hakkında basın mensuplarına değerlendirmede bulundu. Atalay, dün itibariyle gündemlerinde önemli bir konu olan teskere bulunduğunu belirtirken, "Teskere görüşmeleri Ak Parti'nin düşüncelerini rahatça söyleyebildiği şekilde cereyan etti. İyi bir toplantıydı. 320 oyla kabul edildi. Dün de Başbakanımız ifade etti bizlerde, tekrar ifade ediyoruz. Türkiye savaş heveslisi, savaş isteyen bir ülke değildir. Biz daima barıştan yanayız. Bu bir savaş teskeresi olarak algılanmasın. Bunu önemli görüyoruz, ama Türkiye aynı zamanda kendi hak ve hukukunu, vatandaşlarının hak ve hukukunu sınırlarını en iyi şekilde korumaya muktedir bir ülkedir. Daima da bunun hassasiyeti içinde olmuştur ve öyle olacaktır" dedi.
 
ULUSLARARASI CAMİA İLE ORTAK HAREKET EDİYORUZ
 
Kabul edilen teskerenin caydırıcılık ve muhtemel gelişmelere hazırlıklı olma açısından hükümetin elinde bir enstrüman, imkan olduğunun altını çizen Atalay, "Ve şimdi o da sağlanmış oldu. Ama şunu da ifade edeyim. Doğrusu bu olay vatandaşlarımıza Akçakale'ye kendi sınırımızın içine gelen bu top mermileri, tabi en şiddetli şekilde cevabını buldu, misilleme yapıldı. Zaten angajman şartlarını biliyorsunuz, değiştirmiştik kısa süre önce. O çerçevede misillemesi yapıldı, ama Türkiye şu hassasiyetini de sürdürüyor. Biz bu konularda daima uluslararası camia ile ortak hareket ediyoruz. Uluslararası kuruluşları hemen bilgilendirdik. O akşam Başbakanımızın liderliğinde saatler süren değerlendirmelerimiz oldu. BM ve NATO başta olmak üzere bütün girişimler yapıldı. O gece NATO, toplantısını ertesi gün yapacaktı. Hükümetimizin uyarısıyla bu gece yapılması için karar çıkarıldı. O gece Avrupa saatiyle 21.00'de karar çıkarıldı. Çok etkili bir karardır o. Çok alışık olunmayan etkili bir karardır. BM gerekli girişimlerde bulundu, diğer ikili görüşmeler yapıldı" dedi.Atalay, gazetecilerin bugüne kadar Kuzey Irak için çıkarılan 9 teskereden sadece birinin kullanıldığ, CHP Grup Başkan Vekili Muharrem İnce'nin 'cihan harbi bile yapılabilecek bir teskere' konusundaki görüşlerini sorması üzerine şunları söyledi:
 
"Türkiye her zaman cesaretlidir. O Marmara gemisi konusunda hatırlanırsa bizim 3 tane kırmızı çizgimiz var. Onları koruyoruz. Özür dilenmedikçe, tazminatlar verilmedikçe diğer şartlar yerine getirilmedikçe biz orayla ilişkilerimizi biliyorsunuz bitirdik İsrail ile. Biz bu tür konularda en ileri, en makul ve uluslararası toplumun da onayladığı en ileri kararları alırız. Teskerelerin illaki kullanılması şart değil. Çalışmalar içinde yürütülen dış politika ve güvelik çalışmaları içinde ihtiyaç duyulduğunda hükümete bir zemin hazırlar, imkan verir. Hükümet te o izni silahlı kuvvetler istediğinde onlara verir elindeki o teskereyle. Kuzey Irak'a pek çok operasyon yapılmış ve hala yapılmaktadır o teskerede. Önümüzdeki hafta Kuzey Irak ile ilgili teskere bir yıl daha uzatılması kararını gönderdik bakanlar kurulu olarak. Yani parlamentoda o teskere de önümüzdeki hafta gündeme gelmiş olacak" diye konuştu.

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@