Başbakan'a Twitter'dan vergi yanıtı

 Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "TÜSİAD az vergi ödüyor" eleştirilerine, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'den yanıt geldi.  Boyner, dün twitter hesabından, TÜSİAD üyelerinin vergi ile ilgili her hangi bir avantajının olmadığını, aksine, üzerine düşeni yaptığı

Gündem 29.09.2012, 12:09
Başbakan'a Twitter'dan vergi yanıtı

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "TÜSİAD az vergi ödüyor" eleştirilerine, TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner'den yanıt geldi. 
 
Boyner, dün twitter hesabından, TÜSİAD üyelerinin vergi ile ilgili her hangi bir avantajının olmadığını, aksine, üzerine düşeni yaptığını belirtti. 
 
-TÜSİAD olarak kayıt dışı ekonominin büyüklüğünün ekonomimizin en önemli sorunlarından biri olduğunu düşünüyoruz. 
 
-Kayıt dışı ekonominin yüksek olduğu ve mal hizmet üretiminin büyük firmalar tarafından yapıldığı ekonomilerde doğal olarak kurumlar vergisini büyük firmalar ödemektedir. 
 
-Kayıt dışının büyük olduğu ekonomilerde dolaylı vergiler daha kolay toplanır. 
 
-Bu nedenle dolaylı vergilerin toplam vergi gelirleri içindeki payı çok yüksek olmaktadır. 
 
-Dolaylı vergi yükünün yüksekliği vergi yükünün adil dağıtımı, üretim ve tüketim maliyetleri açısından önemli bir sorundur. 
 
-Genellikle büyük firmaları bünyesinde bulunduran TÜSİAD üyeleri kurumlar vergisinin (dolaysız vergilerin) yüzde 85'ini ödemektedir. 
 
-Ancak vergi gelirlerinin yaklaşık yüzde 70ini oluşturan dolaylı vergilerin içinde de firmalar önemli bir paya sahiptir. 
 
-Gelir vergisi stopajı, servet, enerji, iletişim, harç, çevre, KDV'nin önemli bir bölümü de kayıt içi kurumlar tarafından yüklenilir. 
 
-Vergi tabanının dağılımı yapısal bir sorundur. 
 
-Esas olan kayıt dışı ile mücadele ve vergi sisteminin büyüme, rekabet ve hakkaniyet unsurları bağlamında geliştirilmesidir.
Yorumlar (1)
cinneş marnş 8 yıl önce
bu bayanın bir zoru var ama ne?

Gelişmelerden Haberdar Olun

@