Balyoz davasında karar bekleniyor

 Türkiye nefesini tuttu emekli orgenerallerin sanık sandalyesinde olduğu Balyoz davasından gelecek kararı bekliyor.Aralarında emekli orgeneraller Bilgin Balanlı, İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 250'si tutuklu 365 sanıklı Balyoz

Gündem 20.09.2012, 19:50
Balyoz davasında karar bekleniyor

 

Türkiye nefesini tuttu emekli orgenerallerin sanık sandalyesinde olduğu Balyoz davasından gelecek kararı bekliyor.
Aralarında emekli orgeneraller Bilgin Balanlı, İbrahim Fırtına, Özden Örnek ve Çetin Doğan'ın da bulunduğu 250'si tutuklu 365 sanıklı Balyoz davasında mahkeme heyeti karar için duruşmaya ara verdi.
 
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen Balyoz davasının 107'nci duruşmasına Orgeneral Bilgin Balanlı, eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek, eski 1. Ordu komutanları emekli orgeneraller Çetin Doğan, MHP milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan ve emekli orgeneral Ergin Saygun'un da aralarında bulunduğu 249 tutuklu sanık katıldı. Tutuklu sanıklardan sadece emekli Albay Ahmet Küçükşahin duruşmada yer almadı. Duruşmada 16 tutuksuz sanık da hazır bulundu.
 
Duruşmada son sözleri sorulan sanıklardan emekli Orgeneral Çetin Doğan, yargılama sürecine ilişkin eleştirilerde bulunarak, ''Davanın sona erdirildiği bu aşamada, bari şimdiye kadar verdiğiniz gerekçeden yoksun klişe kararlarınızdan farklı olarak her bir sanık için vereceğiniz hükümde somut gerekçeler ortaya koyun'' dedi.
 
Yargılama sürecinde, davanın bütününün nasıl ve kimler tarafından kurgulandığını gözler önüne sermeye çalıştığını belirten Doğan, savcılığın ileri sürdüğü delillerin yasal delil niteliği taşımadığını, varsayım ve kanaatlere dayandığını savundu. 
 
SON PERDE
 
Doğan şunları söyledi:
 
''Mahkemenizin son perdesinin oynandığı bugünde, bundan 18 ay önce bu duruşmada salonunda söylediklerimi tekrarlayarak sözlerime son vermek istiyorum. Tarih, ülkemizde ve dünyada siyasal iktidarların belirli politik hedefleri uğruna nice kişi ve grupları düzmece bahanelerle yargılandığına şahittir. Adaletin ayaklar altına alındığı, insanların korku ile sindirildiği, özgür basının büyük ölçüde susturulduğu bu gibi durumlarda geçici olarak gerçek suçluların, zorbaların itibar görmesi, hatta yüceltilmesi, toplumların yanıltılması doğaldır. Ancak bugün saygı ve rahmetle anılanlar ise, dünün düzmece davalarının sanık ve mahkumlarıdır. Lanet ile anılan ise Nemrut Mustafa Paşa Divan-ı Harbi benzeri mahkemeler ile bu tür mahkemelere ruhsat verenler, kol kanat gerenler, haksızlık ve hukuksuzluğa alkış tutanlardır. Burada kendi cemaatleri dışında herkesi düşman gören bir zihniyetin, muvazzafı ve emeklisi ile yaşamlarını ülkelerine adamış Mustafa Kemal'ın askerlerinin, cumhuriyete ve onun ilkelerine bağlılıklarının kefaretini ödetmek için kurgulanan bir dava görülüyor. Bu davanın Türk adalet tarihinde önemli bir tutacağına kuşku yoktur. Hatırlayacağınız gibi, burada haksız, hukuksuz yargılanmaya tepki olarak 'Bu haksız ve hukuksuz davayı inatla sürdürmekte cüret ve cesareti nereden aldıklarını' açıkça sorduğumda sizden aldığım yanıt 'Türk ulusundan' olmuştu. Bu yanıtın inandırıcılığını davanın geldiği bu son aşamada bütünüyle yitirdiğini sanırım. Vereceğiniz karar hakkınızda hayırlı olsun''
 
Tutuklu sanıklardan MHP İstanbul Milletvekili emekli Korgeneral Engin Alan, ''Söyleyeceğim her şeyi söyledim. Başka bir şey yok'' dedi.
 
Eski Hava Kuvvetleri Komutanı emekli Orgeneral Halil İbrahim Fırtına, ''Atılı suçlamayı reddediyorum'' diye konuştu.
 
Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı emekli Oramiral Özden Örnek ise ''Söyleyeceklerimi söyledim'' dedi.
 
'NE KADAR SÜRECEĞİNİ BİLEMİYORUM'
 
Sanıklara son sözlerinin sorulmasının ardından mahkeme hükmü açıklamak için duruşmaya ara verdi.
 
İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Ömer Diken, ''Son sözler söylendi. Esas hakkındaki hükmü açıklamak üzere duruşmaya ara veriyoruz. Ne kadar süreceğini bilemiyorum ama bugün itibariyle duruşmaya devam edeceğiz'' dedi.
 
MHP'Lİ VEKİLLER DURUŞMAYI İZLİYOR
 
Bu arada, duruşmayı MHP Genel Başkan Yardımcısı Ruhsar Demirel ile MHP Tekirdağ Milletvekili Bülent Belen de duruşmaya izleyici olarak katıldı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@