Asgari ücretteki artışa destek verdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Asgari ücretin işverene şu andaki maliyeti bin 500 lira. Asgari ücret tabii ki artırılabilir. Ancak işverene maliyetinin bin 500 lirayı geçmeyecek şekilde artırılmasını destekliyoruz

Asgari ücretteki artışa destek verdi

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, "Asgari ücretin işverene şu andaki maliyeti bin 500 lira. Asgari ücret tabii ki artırılabilir. Ancak işverene maliyetinin bin 500 lirayı geçmeyecek şekilde artırılmasını destekliyoruz" dedi.

TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu ve Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, TOBB Konferans Salonu'nda basın toplantısı düzenleyerek, Antalya'da yapılacak G-20 Zirvesi hakkında bilgi verdiler. Geçmiş yıllarda ticaretin küresel büyümenin motoru olduğunu vurgulayan Hisarcıklıoğlu, şu anda ticaretin istedikleri gibi artmadığını belirterek, "Bir başka deyişle pasta istediğimiz hızda büyümüyor. Bu da korumacı politikaları körüklüyor. Genç işsizliği oldukça yüksek seviyelerde. Bazı ülkelerde gençlerin yüzde 40'ı işsiz durumda. Geçtiğimiz 30-40 yıllık dönemde uygulanan kapsayıcı olmayan politikalar nedeniyle eşitsizlikler artıyor. Eşitsizlik konusu giderek ekonomik bir problem olmaktan çıkıp, toplumsal bir problem haline gelmeye başladı. Bu hafta sonu da bu sorunlar Antalya'da tartışılacak. Küresel ekonomiye Türkiye'den yön verilecek" ifadelerini kullandı.

B20 platformunda KOBİ'lerin ve girişimcilerin sesinin duyulmadığını söyleyen Hisarcıklıoğlu, "B20 Türkiye dönem bakanlığında daha kapsayıcı olmak adına ortaya koyduğumuz bir diğer yenilik de Bölgesel İstişare Forumları oldu. Şubat ayından Haziran ayına kadar 4 farklı kıtada, 52 ülkeden 950'ün üzerinde katılımcı ile 10 adet toplantı gerçekleştirdik. Öte yandan Washington ve Paris'te iki Ortak Görev Gücü toplantısı düzenledik. Yurt dışına odaklandığımız yılın ilk 6 ayında 190 bin kilometre yol yaptık, dünyanın etrafında 5 keze yakın turladık. Bu çalışmalarımız da meyvesini verdi. B20'yi yaklaşık 300 üyeden 800 üyeye çıkardık. B20'nin gerçekten küresel iş dünyasının sesi olmasını sağladık. Tüm bu sürecin sonunda iş dünyasından gelen binlerce öneriyi ve yaklaşık 700 sayfalık raporlardan süzerek önceliklendirerek 19 öneri hazırladık" şeklinde konuştu.

"SADECE KRİZ DÖNEMLERİNDE GÖRDÜĞÜMÜZ BİR TİCARET YAVAŞLAMASIYLA KARŞI KARŞIYAYIZ"

Hisarcıklıoğlu, küresel ticaretin büyümediğine dikkat çekerek şunları dedi:

"OECD verilerine göre bu sene ticaret büyümesi yüzde 2'nin altına geliyor. Normalde bunun yüzde 4'ler civarında olması lazım. Son 50 yıla baktırdım. Sadece 5 kere bu kadar düşmüş. 1975'te, 82-83'te, 2001'de ve 2009'da. Yani, sadece kriz dönemlerinde gördüğümüz bir ticaret yavaşlamasıyla karşı karşıyayız. Çarklar dönmüyor, pasta büyümüyor. Onun için de herkes korumacılık önlemlerine sarılmış durumda. ABD'nin TPP, TTIP gibi büyük ticaret anlaşmalarına böyle bakmak lazım. ABD, Avrupa bile iç piyasasını Çin, Hindistan gibi ülkelerin rekabetinden korumaya çalışıyor. Bu hayra alamet bir gidiş değil. Korumacılıktan kimse kazanamaz. Ticaret artmalı ki huzur ve bolluk olsun. Bunun için bir çözüm var. Dünya Ticaret Örgütü nezdindeki ticaretin kolaylaştırılması anlaşmasını (TFA) bir an önce yürürlüğe sokmalıyız."

Üçüncü önerilerinin altyapı yatırımları ile ilgili olduğunu kaydeden Hisarcıklıoğlu, şöyle devam etti:

"Bu öneri de Türk iş dünyası için çok önemli. Biliyorsunuz Türk müteahhitleri olarak bölgemiz başta olmak üzere tüm dünyada altyapı yapıyoruz. Ama çok ciddi bir sorun var bu alanda. Altyapı yapacak para yok. Daha doğrusu para var da kimse altyapıya güvenip para aktarmıyor. Avrupa'da falan görüyorsunuzdur. 10 yıldır çivi çakılmayan ülkeler var. Türkiye'de böyle bir sorun yok ama gelişmekte olan ülkelerde de çok ciddi bir altyapı krizi ile karşı karşıyayız. Gelecek 15 sene içerisinde ekonomik altyapıdaki açığın 15-20 trilyon dolar olması bekleniyor. Özel sektörün yatırımlarını çekmek bu açığı kapatmak açısından oldukça önemli. Burada G20 liderlerinden iki şey istiyoruz. 10 yıllık, 20 yıllık altyapı stratejilerinizi hazırlayın ve yayınlayın ki özel sektör olarak önümüzü görelim diyoruz. Altyapı yatırımlarına dayalı menkul kıymet ihracını kolaylaştıracak kamu-özel sektör ortaklık modelleri geliştirin diyoruz."

"KOBİ'LERİN SESİ HİÇ DUYULMUYOR"

Hisarcıklıoğlu, KOBİ'lerin sesinin hiç duyulmadığını belirterek, "Dünya KOBİ Forumu KOBİ'lerin sorunlarını sahiplenecek, KOBİ'lerin hamisi olacak uluslararası bir kurum. Eylül ayında Ankara'da düzenlediğimiz B20 Konferansı esansında Dünya KOBİ Forumu ve Dünya Bankası arasında bir işbirliği anlaşması imzaladık. Dünya Bankası adına Sayın Jim Yong Kim ve Dünya KOBİ Forumu adına da ben imza attım. Antalya'da gerçekleşecek B20 Zirvesi'nde ise 13 Ekim Cuma günü OECD Genel Sekreteri Gurria ile benzer bir anlaşma imzalayacağız. Dünya KOBİ Forumu ile tüm dünyada KOBİ'lerin haklarını savunacağız. Sesi duyulmayanların sesi olacağız. G20 liderlerinden de bir talebimiz var. Dünya KOBİ Forumu'nu KOBİ'lerin haklarını savunan uluslararası bir iş örgütü olarak tanıyın ve destekleyin diyoruz" dedi.

Türk-İş Başkanı Atalay ise, Antalya'da yapılacak olan toplantının önemine değinerek, dünyadaki 180 milyon işçinin sorunlarını G20 Zirvesi'nde dile getirmek istediklerini söyledi. Atalay, "Dünyada sendikalar, işçiler işinden olma, açlıkla mücadele etmek zorunda kalıyorlar. 180 ülke adına 19 ülke G20 Zirvesi'ne katılıyor. Sayın Putin'den, Sayın Merkel'den randevu alındı. Sayın cumhurbaşkanı ile yaptığımız toplantıda randevu vereceğini ifade etti. Toplam 19 ülkedeki sendikalardan 6 kişilik heyetlerle üç devlet başkanından randevumuz var" ifadelerini kullandı.

Atalay, kayıt dışı ekonomi, satın alma gücü, vergi şeffaflaştırılması gibi konularda taleplerinin olduğunu sözlerine ekledi.

Hisarcıklıoğlu ve Atalay, toplantının sonunda gazetecilerin sorularını cevapladı. Hisarcıklıoğlu, asgari ücretin bin 300 TL olacağı yönündeki açıklamalarla ilgili bir soru üzerine, "Sayın Başbakan bizlerle beraber olacak. Bu konuları istişare edeceğiz. Asgari ücretin işverene şu andaki maliyeti bin 500 lira. Asgari ücret tabi ki artırılabilir. Ancak işverene maliyetinin bin 500 lirayı geçmeyecek şekilde artırılmasını destekliyoruz" dedi.

Atalay ise asgari ücretle ilgili olarak, "Bin 300 lira başlangıç ücreti. Bir sıkıntımız, on yıldır bir fabrikada çalışıyor bir kızımız, bin 300 lira para alıyor. Yeni işe giren bir arkadaşımız bin 300 lira alacak. Ne olacak?" şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler