kebir reklamı

Arakan'da Müslüman katliamı

Yola çıkan 83 Arakanlı Müslümandan 33'ü ya Budist 'sniper'larca vuruldu ya da diri diri toprağa gömüldü.Gece saatleri Bangladeş ile Burma 'yı birbirinden ayıran Naf Nehri 'nin Hint Okyanusu'yla buluştuğu yerde yoğun hareketlilik var. Burma'daki katliamlar

Arakan'da Müslüman katliamı

banner197

Yola çıkan 83 Arakanlı Müslümandan 33'ü ya Budist 'sniper'larca vuruldu ya da diri diri toprağa gömüldü.

Gece saatleri Bangladeş ile Burma 'yı birbirinden ayıran Naf Nehri 'nin Hint Okyanusu'yla buluştuğu yerde yoğun hareketlilik var. Burma'daki katliamların artmasından sonra topraklarını terk etmek zorunda kalan Müslümanlar burayı adeta hicret yoluna çevirmiş. Gün ağarmak üzereyken Naf Nehri'nin kenarında karartılar beliriyor. Küçük gruplar halinde kadın, erkek, çoluk çocuk ormanın içine doğru giriyor.

Saat sabahın 5'i muson yağmurları mevsimi. Gökyüzü adeta yarılmış alabildiğince yağmur yağıyor. Çok sessiz hareket eden grupla nehrin biraz yukarısında yüz yüze geliyoruz. Oldukça heyecanlanıyorlar, hatta bazıları yakalandık korkusuyla titremeye başlıyor.

Arakan lıların ölümden kaçış yolculuğunun en yakın köye kadar birlikte sürdürüyoruz. Yolda grubun en yaşlılarından biri olan Ahmed Khan, "Ailemden ayrıldım, onları kaybettim. Askerler evimizi bastı köydekileri öldürmeye başladı. Hiçbir şey yapamadık. Oğlum orada kaldı ben onsuz buralarda ne yapacağımı bilmiyorum" diye gözyaşı döküyor. Ağlamamak için kendini zor tutan Mahfu'nun durumu da farklı değil. O da korku içerisinde ve başından geçenleri özetliyor; "Herkesi öldürmeye başladılar. Topraklarımızı ellerimizden aldılar. Kadınlarımıza tecavüz ediyorlar, çocuklarımızı yakıyorlar ve bizi acı çekmemiz için hayatta bırakıyorlar. Onlar ile mücadele edecek ne gücümüz ne de bir desteğimiz var" diyor. Büyükler yalınayak çocuklar çırılçıplak bir canlarını kurtarabilmişler Arakan'dan. Kurtuldukları için seviniyor, geride bıraktıkları için de üzülüyorlar.

KUCAKTA BEBEK, GÖZLERDE KORKU!

Muson yağmurları mevsimi... Gökyüzü yarılmış gibi! Gün ağarmak üzereyken Müslümanlar, kadın, erkek, çoluk çocuk ormanın içine giriyor. Bebekli kadınların sayısı oldukça fazla. Yakalanma korkusuyla yürüyemiyorlar, beslenemedikleri için bebeklerini emziremiyorlar. Birçok noktada da Budistlerin nöbet kulübeleri var.

Uluslararası Af Örgütü Raporu: ''Arakan'da 4 çocuktan biri 7 yaşını göremiyor''

BAŞKAN EVYAPAN: GAZZE GİBİ ABLUKA ALTINDALAR / Devamı Sayfa 2'de

[PAGE]

Anadolu Gençlik Derneği Gaziantep Şube başkanı Mehmet Fatih Evyapan, Burma'nın Arakan Bölgesinde Müslümanlara yapılan soykırım nedeniyle yaptığı açıklamada; İslam ülkeleri tarafından oluşturulacak İslam Birliğinin gerekliliğine dikkat çekti.

Bugünlerde Bengal körfezinin doğu kıyılarını kana bulayan bir katliam yaşandığını ifade eden Evyapan, "Arakanlı Müslümanlar, kadın, erkek, yaşlı, çocuk demeden kundaktaki bebeklere varıncaya kadar diri diri yakılarak tüyler ürpertici bir şekilde şehit edilmektedirler" dedi.

Arakanlı Müslümanlar Gazze Gibi Abluka Altında 

Irkçı ve fanatik Burma yönetiminin evrensel insan hakları, çocuk hakları, vatandaşlık hakları gibi birçok temel hak ve özgürlükleri yok sayarak dünyanın gözü önünde bu vahşeti işleme cüretini gösterdiğini dile getiren Evyapan, "Fanatik Budistler tarafından Arakanlı Müslümanların evleri, köyleri, işyerleri yakılıp yıkılmaktadır. Aynen İsrail'in Filistinli Müslümanları Gazze şeridine sıkıştırmaları gibi Arakanlı Müslümanlar her yönden abluka altına alınmışlardır" diye konuştu.

Evyapan, Budistlerin zulmünden kaçabilen Arakanlı Müslümanların sığındıkları Pakistan, Malezya ve Suudi Arabistan'da yıllardır mülteci statüsünde hayatta kalma mücadelesi verdiklerine de dikkat çekti.

"Çatışmadan Beslenenlerin Bu Meseleleri Çözmesi Beklenemez" 

Çatışmadan, kargaşadan, terörden beslenen bir kafa yapısının bu meseleleri çözmesinin beklenemeyeceğini belirten Evyapan "Arakan'da yaşananlar, küresel ırkçı emperyalizmin bölgeye tasallutundan başka bir şey değildir. Irkçı emperyalizm Bosna'da, Çeçenistan'da, Filistin'de, Irak'ta, Afganistan'da, Sudan'da, Somali'de, Libya'da, Suriye'de gerektiğinde etnik ayrımcılığı, gerektiğinde mezhep faktörünü, gerektiğinde inanç farklılığını gündeme getirerek bu bölgelere fitne tohumları ekerek kanlı yeryüzündeki kanlı iktidarlarını güçlendirme gayretindedir."ifadelerine yer verdi.

Arakan'da yaşananlar Uluslararası Platforma Taşınsın 

Başta Türkiye Dışişleri olmak üzere tüm İslam ülkelerinin Arakan'daki katliamı uluslararası platformlara taşıması çağrısı yapan Evyapan, "Çıkarları için Libya'ya müdahale eden, Suriye'ye dair rant hesapları yapan batının ikiyüzlülüğü gözler önüne serilmelidir."dedi.

İslam Ülkeleri Burma ile İlişkilerini Kessin 

Evyapan, "Bütün İslam ülkeleri Burma ile ilişkilerini tek taraflı askıya almalı; mevcut fanatik yönetime destek veren ülkelerle de ekonomik ilişkilerini gözden geçirmelidirler. Burma yönetimine askeri, ekonomik ve siyasi destek mutlaka kesilmelidir" ifadelerini kullandı.

Uluslararası yardım kuruluşlarının Arakan'a girişi garanti altına alınması gerektiğini belirten Evyapan, Arakanlı Müslümanlar için öncelikli olarak yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: 

- Mülteci olarak yaşayan Arakanlıların bu topraklara dönüşünü kolaylaştıracak şartlar hazırlanmalı, 

- Arakanlı Müslümanların can emniyeti, ekonomik hakları, inanç hürriyetleri, eğitim hakları, kültürel hakları garanti altına alınmalı 

- Arakanlı Müslümanların yaşadığı bölgelere taşınmış Budist yerleşimcilerin o toprakları sahiplerine iade etmeleri sağlanmalı.

Son olarak; İslam Birliği'nin önemine dikkat çeken Evyapan, "İçinde yaşadığımız bu mübarek zaman diliminde, Arakan'da yüreklerimizi parçalayan bu tablo; Suriye'de yaşanan süreç İslam ülkelerinin bir ve bütün olarak oluşturacakları bir İslam Birliğinin eksikliğinin nelere mal olduğunu bir kez daha göstermiştir. Yaşanan bu gelişmeler karşında tarihe tanıklığımızın ve insanlara karşı sorumluluğumuzun gereği olarak bütün kamuoyunu duyarlı olmaya çağırıyoruz."dedi.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.