ANKA 30 bin feet'e çıkacak

 Terörle mücadeleye büyük katkı sağlayan insansız hava araçları konusunda İsrail ile yaşanan Heron krizinden sonra hızlanan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Türkiye'nin ilk yerli yapım insansız hava aracı ANKA, birçok test uçuşu gerçekleştirdi. Hatta Başbaka

Gündem 01.10.2012, 09:54
ANKA 30 bin feet'e çıkacak

 

Terörle mücadeleye büyük katkı sağlayan insansız hava araçları konusunda İsrail ile yaşanan Heron krizinden sonra hızlanan çalışmalarda sona yaklaşıldı. Türkiye'nin ilk yerli yapım insansız hava aracı ANKA, birçok test uçuşu gerçekleştirdi. Hatta Başbakan Tayyip Erdoğan'ın da katıldığı bir programda, çektiği görüntüleri yer kontrol istasyonuna indirdi. Gökyüzünde yaptığı bir kanat manevrasıyla Başbakan'ı selamladı. Fakat projede bazı aksaklıklar olduğu ortaya çıktı. Aselsan tarafından üretilen ve ANKA'nın burun tarafına entegre edilen kameralar ağır geldi. ANKA da istenilen 30 bin feet yüksekliğe çıkamadı. 120 kiloyu bulan kameralar yüzünden 20 bin feet'i geçemedi. Kameraları üreten Aselsan'a yeniden görev verildi. Daha hafif kameralar üretilip ANKA'ya entegre edilecek. Böylece ilk Türk insansız hava aracı istenilen yüksekliğe çıkabilecek. Öte yandan geçtiğimiz gün test uçuşu sırasında düşen ANKA prototipinin de kullanılamaz hale geldiği belirtildi. Fakat diğer uçaklarla çalışmalar devam ediyor.
 
ANKA'nın üreticisi olan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii AŞ (TAI) kaynakları, kendilerinden kaynaklanan bir problem olmadığını, Aselsan'ın kamerasının öngörülenden ağır olması nedeniyle ANKA'nın yükselme sorunu yaşadığını kaydediyor. Aselsan yetkilileri ise, "TAI'den bize bu konuda şikâyet gelmedi. ABD'nin Predatör'ünde bile aynı ağırlıkta kamera var. Moturunu güçlendirirlerse sorun kalmaz." ifadelerini kullanıyor.
 
Alınan bilgiye göre, Genelkurmay Başkanlığı'na bu konudaki görüşleri sorulacak. Sorunun aşılması için iki senaryo bulunuyor. Eğer TSK, 20 bin feet'i kabul ederse, bu şekilde seri üretime geçilecek. Askerî yetkililer sözleşmede yazan şartlarda ısrarcı olursa proje gecikecek. ANKA'nın daha önce 2012'de TSK'ya teslim edileceği açıklanmıştı. Savunma kulislerinde bu konuda Aselsan'a ek süre verileceği belirtiliyor. Bu da projenin nihayete erme süresinin uzayacağı anlamına geliyor. Seri üretimin tamamlanması ve teslimatın en az 2 yılı daha bulacağı ifade ediliyor.
 
Öte yandan Türkiye, insansız hava araçları noktasında büyük sıkıntı yaşıyor. Envanterdeki 10 Heron'dan sadece 3'ü aynı anda uçabiliyor. Çünkü sadece bir yer kontrol istasyonu var ve her istasyon 3 uçağı kontrol edebiliyor. Bu zafiyeti geçici olarak önlemek için ABD'den 5 adet insanlı istihbarat uçağı kiralandı. Bunlardan ilki Türkiye'ye geldi. Diğerleri ise henüz TSK'ya ulaşmadı.
 
Yeni ANKA silahlı olacak
 
Başbakan Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel'in katıldığı son Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) toplantısından ANKA'nın geliştirilmesi ve daha kuvvetli bir motorla yenilenmesi kararı çıktı. Edinilen bilgiye göre, bir sonraki ANKA uydu üzerinden kontrol edilecek. Üzerinde taşıyacağı çeşitli sınıflardaki silahlarla, aynı görevde birden fazla hedefi etkisiz hale getirebilecek.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@