Modern Pozitif Bilimler

banner513

Afrin Harekatı'nda Hilal oluştu: Kuzey ve Batı hatları birleşti

Afrin'e yönelik olarak başlatılan Zeytin Dalı Hareketı'nın birinci ayağı tamamlanırken Kuzey ve Batı hatları birleşti. Böylece hilal şekli oluştu.

Gündem 25.02.2018, 19:13
Afrin Harekatı'nda Hilal oluştu: Kuzey ve Batı hatları birleşti

Afrin’in kuzeybatısındaki Şeyh Muhammedli, Dudu, Semalık, Velikli, Kavanda, Umranlı, Meydan Ekbez ve Bendirek köyleri teröristlerden temizlendi. Kilis ve Hatay hattından gelen bütün askerler tam birleşti ve hilal oluştu.


Böylece kuzey ve batı hatları birleşti. Yaklaşık 10 kilometrelik Şeyh Hadid hattı dışında, Fırat Nehri'nin batısında terör örgütünün Türkiye sınırıyla bağlantısı tamamen kopmuş oldu.

Afrin Harekatı'nda Hilal oluştu: Kuzey ve Batı hatları birleşti

Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve Özgür Suriye  Ordusu (ÖSO), Afrin’in kuzeybatısındaki Racu beldesinde sabaha karşı başlayan operasyonlarda Şeyh Muhammedli, Dudu, Semalık, Velikli, Kavanda köylerini teröristlerden arındırdı. Böylece, kuzey ve batıdaki hatlar birleşince, TSK ve ÖSO güçleri Afrin'e doğru hilâl şeklinde konuşlandı. Yalnızca küçük bir alan, Türkiye sınırıyla birleşen hatlar arasında kaldı.

Öğleden sonra da ÖSO kaynakları, bu birleşen hatlar ve Türkiye sınırı arasında sıkışan Meydan Ekbez ve Benderlik köylerinin de alındığını belirtti. Bu sayede, kuzey cephesi tamamen teröristlerden temizlenmiş oldu. Yaklaşık 10 kilometrelik Şeyh Hadid hattı dışında, Fırat Nehri'nin batısında terör örgütünün Türkiye sınırıyla bağlantısı tamamen koptu.

112 NOKTA ELE GEÇİRİLDİ

Afrin'in kuzeydoğusundaki Şeran beldesine bağlı Umranlı köyünün de alınmasıyla, harekatın başından bu yana YPG/PKK-DEAŞ'ın işgalindeki Afrin'de biri belde merkezi, 84'ü köy, 6'sı köy  altı yerleşim ve 20'si stratejik dağ veya tepe, biri YPG/PKK'ya ait üs olmak üzere 112 noktayı ele geçirilmiş oldu.

Teröristlerden temizlenen yerleşim birimleri ve stratejik noktalar  şöyle:

"Bülbül beldesi merkezi, beldeye bağlı Meydan Ekbez, Bendirek, Şengal,  Zehran, Bali Köy, Kurni, Hay Oğlu, Heftar, Ursa, Bak Ubasi, Ali Kar, Şeyh Huruz,  Ömer Simo, Duraklı, Hayyam, Surain, Çarkanlı, Akanlı, Mikdad ve Ali Racu köyleri,  Huruz Dağı, Darmık Dağı, Kurni Dağı, Havuz Tepesi ile Kürdo, Şeyh Huruz köyüne  bağlı iki köy altı yerleşim; Racu beldesinde Ayn Batman Dağı, Yukarı Hacıkanlı,  Aşağı Hacıkanlı, Derviş Obası, Hasan Kelkavi, Celeme, Edamanli, Kude, Ali Bekki,  Bilal Köy, Ömer Uşağı, Mamel Uşağı, Süleyman Halil, Sati Şaği, Alkana, Kırmızı,  Karri, Şerbanlı, Şedya, Harab Summak, Hantalli, Karababa, Sarı Uşağı, Rahmanlı,  Maskah, Şeyh Muhammedli, Dudu, Semalık, Velikli, Kavanda köyleri, 687 .Tepe, 915.  Tepe, 740. Tepe ile 1027. Tepe; Şeyh Hadid beldesinde Cukali Favkani ve Orta  Çakallı köyleri ile Şeyh Hadid Tepesi, Kara Mitlak köyü ve Hac Bilal köyü;  Cinderes beldesinde Hacı İskender, Deyr Ballut, Hammam, Nisriyye, Dükkan, Eşkan,  Arşali, Muhammediye, Divan Fevkani, Divan Tahtani, onlara hakim 3 tepe, Mervane,  Heygece, Tell Dilur, Bafler, Zehra, Aşağı Korgan ve Yukarı Korgan, Ebu Kabe ile  Hacılar köyleri ile Mersides, Nisriyye, Amara ve Kila Tepeleri, Sattuf evleri ve  Kalki köy altı yerleşimi, üs olarak kullanılan Beyyada noktası; Şeran beldesinde  Burseya Dağı, Umranlı, Uverkan, İkidam, Şeltah, Merseva, Serincek, Kastel Cündo,  Dikmetaş, Zeytinak, Arpaviran ve Dayr Savvan köyleri ile Sirgaya ve Nebi Huri Tepeleri ile Cemiliyye köy altı yerleşimi."

"2018 TERÖRİST ETKİSİZ HÂLE GETİRİLDİ"

Genelkurmay Başkanlığı, 37. gününe girilen  Zeytin Dalı harekâtı ile ilgili bu sabah açıklama yaptı. Açıklamaya göre, harekâtın başlangıcından itibaren etkisiz hale getirilen terörist sayısı 2018 oldu.

Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@