30 Ağustos Bayramı kutlanıyor

Kurtuluş Savaşı'nın en önemli anlarından olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 90. yıl dönümünde '30 Ağustos Zafer Bayramı' tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde çeşitli törenlerle kutlanıyor.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , 30 Ağustos Zafer Bayramı

30 Ağustos Bayramı kutlanıyor
banner432

Kurtuluş Savaşı'nın en önemli anlarından olan Başkomutanlık Meydan Muharebesi'nin 90. yıl dönümünde '30 Ağustos Zafer Bayramı' tüm yurtta, KKTC'de ve dış temsilciliklerde çeşitli törenlerle kutlanıyor.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , 30 Ağustos Zafer Bayramı nedeniyle yayınladığı ve Türk ordusunu övdüğü mesajında, “Tarih boyunca farklılıklarımız, birliğimizi tamamlayan zenginliklerimiz olmuştur. 1000 yıldır hoşgörüyü, saygıyı, sevgiyi, birlikte barış içinde yaşama kültürünü en iyi biçimde gösteren bir milletiz. Birlik ve beraberliğimize asırlardır kimse zarar veremediği gibi bundan sonra da buna yeltenenler hüsrana uğrayacaktır” dedi. 

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül , "Ordumuzun vatan savunmasında ve uluslararası görevlerdeki başarılarıyla iftihar ediyoruz. Görev ve sorumluluklarını yüksek bir vazife bilinciyle yerine getiren TSK ’ya terörle mücadeledeki üstün fedakârlıklarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Türkiye , önemli jeostratejik konumunun da bir gereği olarak ordusunu güçlü tutmak, etkinliğini ve caydırıcılığını artırmak durumundadır. Bu amaçla gerçekleştirilen modernizasyon çalışmalarını takdirle karşılıyoruz." diye kaydetti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek de, "Büyük Taarruz ile tarihi bir mücadele veren ecdadımız bize şanlı bir tarih ve bağımsız bir ülke bırakmışlardır. Bıraktıkları büyük mirasa sahip çıkarak, ondan ilham almaya devam edeceğiz" dedi.

 

Siyasilerin 30 Ağustos mesajları şöyle:

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan - Devamı Sayfa 2'de

 

[PAGE]

 

Erdoğan: "Tarih boyunca birlik ve beraberliğimizi yıkmaya tevessül eden her türlü girişimi, her türlü saldırıyı boşa çıkaran aziz milletimiz, 30 Ağustos 1922’de Dumlupınar’da elde ettiği büyük zaferle birlikte ayrılmaz bir bütün olduğunu tüm dünyaya ilan etmiştir.

Bugün, bizlere düşen, bütün imkânsızlıklara, bütün yokluklara rağmen türlü zorlukları aşarak kurduğumuz Cumhuriyetimizi, birlik ve beraberlik içinde, bin yıldan bu yana sürdürdüğümüz kardeşlik ruhu içinde daha da yüceltmek, daha da güçlendirmek olmalıdır.

Barış içinde bir arada yaşama tecrübesini, tarihten tevarüs ettiği adalet ve eşitlik ilkesini Cumhuriyet’ini demokrasiyle taçlandırarak gösteren Türkiye , bugün bölgesinin üstün bir gücü ve istikrar unsuru olarak, bölgesel ve küresel barışa da değerli katkılar sağlamaktadır.

İnanıyorum ki Türkiye, milletiyle bölünmez bir bütün olarak, bugün kardeşliğimize kasteden terör ve benzeri tüm tehditlerin üstesinden gelecek, çok daha parlak, çok daha aydınlık bir geleceğe kavuşacaktır."

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu - Devamı Sayfa 3'te

 

[PAGE]

Kılıçdaroğlu: "30 Ağustos; ulusumuzu esir etmek isteyen emperyalist güçlere karşı, toplumun tüm kesimlerinin dil, din, ırk, mezhep ve inanç farkı gözetmeksizin bir araya geldiği, yan yana, omuz omuza mücadele vererek zafer destanının yazıldığı gündür. 30 Ağustos Zafer Bayramı hem Cumhuriyet’e ve demokrasiye açılan bir kapı, hem de çoğulculuğa ve çok sesliliğe giden yoldur.

30 Ağustos, Atatürk ilke ve devrimlerinin filizlenerek kök salmaya başlayacağı sürecin yolunu açan Zafer Bayramı’nın tarihe kaydedilişidir. Birlik ve beraberliğimizi geçmişte olduğu gibi bugün de bozmak isteyen bazı güçler olacaktır.

Ancak bu güçlere karşı 90 yıl önce nasıl mücadele ettiysek bugün de aynı mücadeleyi verme karar ve azmindeyiz. Milletimizi bölmek isteyen teröre karşı hep birlikte, kardeşliğimizi koruyarak mücadele edeceğiz." 

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli - Devamı Sayfa 4'te


[PAGE]

Bahçeli: "Geçtiğimiz yıldan itibaren milli gün, bayram ve haftalarla ilgili kutlamaların sulandırıldığı ve aşındırılmaya çalışıldığı herkesin malumudur.

Bundan 30 Ağustos Zafer Bayramı kutlamaları da ziyadesiyle nasibini almıştır. Unutulmamalıdır ki 30 Ağustos Zaferi, Türk ordusunun milletiyle tam olarak birleşmesinin ve bütünleşmesinin eseri olarak hepimizin haklı gururudur.

Bu nedenle aziz milletimiz ahde vefasını göstererek 30 Ağustos Zaferi’nin manevi itibarını, temsilciliğini ve onurunu Türk ordusuna vermiştir.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı TBMM ’nin hükmü şahsıyla veya 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Cumhurbaşkanlığı makamıyla nasıl içiçe geçmişse, 30 Ağustos Zafer kutlaması da düne kadar Genelkurmay Başkanlığıyla özdeşleşmiştir.

Ne var ki bu durum geçtiğimiz yıl değiştirilmiş ve sözde yeni düzenlemeyle tahrip edilmiştir. Unutulmamalıdır ki Zafer Bayramı’ndaki tebrikat kabul makamının farklılaşması ne demokrasiye, ne sivilleşmeye, ne de özgürleşmeye hiçbir katkı sağlamayacak ve üstelik bunların gelişmesine de hizmet etmeyecektir."


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
ADIL
ADIL - 7 yıl Önce

Değerini çok iyi bilmeliyiz.Yeni nesillere anlamını ve önemini çok iyi öğretmeliyiZ.TÜRK MİLLETİNİN 30 AĞUSTOS ZAFER BAYRAMINI EN KALBİ DUYGULARLA KUTLUYORUM.

banner421