Yayladaki bu evleri görenler otel sanıyor ama...

Taşköprü Yaylası'na çıkanlar bu evleri görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor.

Yayladaki bu evleri görenler otel sanıyor ama...

Advertisement Advertisement

Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda aynı renkte ve aynı mimari ile yan yana yapılan 6 yayla evini görenler otel sanıyor. 

Aynı mimari ile yapılan 6 evin amcaları ve akrabaları tarafından yapıldığını belirten yayla sakinlerinden Muhammet Kibar, yayla evlerinin 2014-2015 yıllarında inşa edildiğini söyledi. Kibar “Amcalarım yaylaya yakışır ev yapmak istediler. Yaptıkları araştırmalar sonucunda bölgenin kışın fazla da kar almasını ve kışın çatısının fazla kar tutmamasını da hesap ederek Avrupa’da görmeye alışık olduğumuz bin mimari ile bir ev yaptılar. Ardından diğer amcalarım ve akrabalarım da görüntüyü bozmamak ve güzel bir iz bırakmak için bu şekilde yanına yayla evi yaptılar” dedi. 

Yaylaya çıkan yerli ve yabancı turistlerin yayla evlerini görünce otel veya turistik tesis sanarak konaklamak istediğini belirten Kibar “6 tane aynı tasarımla yapılan evlerin hepsini akrabalarımız kullanıyor. Yaylaya gelen turistlerin çok ilgisini çekiyor. 'Bunlar otel mi?' diye soruyorlar. Göze güzel görünmesi için amcalarım çok uğraştılar. Yaylanın havasını, doğasını bozmayacak şekilde inşa edildiler. Bu evleri ‘Yeşil Dam Evleri’ ismini koydular bir de tabela yaptılar. Evler dışarıdan tek blok halinde ancak içinde 2 katlı olarak kullanılıyor” diye konuştu. 
Kibar, 6 evin tamamının yaklaşık 500 bin TL'ye mal olduğunu sözlerine ekledi. 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hanedan
Hanedan - 6 ay Önce

Böyle bir düşünce içinde olan ev sahiplerini canı Gönül’den kutluyorum emeklerine ve güzel yüreklerine sağlık...Diğer yayla sakinlerinin örnek alması gerekiyor. Eğitim şart!!!

öğrenci
öğrenci - 6 ay Önce

para var huzur var

Ali can
Ali can - 6 ay Önce

Yazin insaat yapildi bu hafta gittik bitmis 2014/2015 le alakasi yok

destan
destan - 6 ay Önce

mera ya ev tapuları varmı

Hayrettin
Hayrettin - 6 ay Önce

Güzel yürekli kardeşlerim evlerimiz sanki altın kardeş helal olsun emeği geçenlerden Allah razı olsun birlik beraberlik ne güzel bir şey Allah nazardan saklasın

banner426

banner204