banner556

Trabzon Demiryolu tartışmalarına onlar da katıldı! Bir açıklama daha

Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu tartışmaları gündemdeki yerini koruyor. Konu ile ilgili olarak bir açıklamada Kelkit Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Servet Daltaban'dan geldi.

Gümüşhane 06.09.2020, 11:40
Trabzon Demiryolu tartışmalarına onlar da katıldı! Bir açıklama daha

Gümüşhane'nin Kelkit İlçesi Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Servet Daltaban Trabzon-Erzincan arasında yapımı planlanan  Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar ve Milletvekilleri düzeyinde defalarca söz verilen güzergah konusunda yaşanan son gelişmelere ilişkin açıklamada bulundu.

Başkan Daltaban açıklamasında Erzincan – Gümüşhane - Trabzon Demiryolunun yatırım programına alınması ve yapım ihalesi tarihinin müjdesini de tüm bölge halkı ve iş dünyası olarak beklediklerini söyledi.

Trabzon Demiryolu tartışmalarına onlar da katıldı! Bir açıklama daha

Daltaban şunlartı söyledi;

"Tarih boyunca bölgelerin zenginleşmesinde üretimin yanında en önemli unsur lojistik kanalları olmuştur. Hammadde veya son ürünün hızlı ve uygun bir şekilde transferi rekabetçi dünya ekonomik pazarında çok önemli hale gelmiştir. 

Bu anlamda Bölgenin Liman şehri olan Trabzon ilinin, Karadenizin iç kesimleri ve Doğu Anadolu Bölgesi ile lojistik entegrasyonu büyük önem taşımaktadır. Bu düşünce ile kökeni yaklaşık 150 yıla dayanan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Hızlı tren hattı projesi tasarlanmıştı. Bölgenin zenginliklerinin ve Gümüşhane'nin zengin maden yataklarının limana indirilerek dünyaya daha rekabetçi pazarlanabilmesi amaçlanmıştır. 

Mevcut durumda kısıtlı şartlarda Gümüşhane madenlerinde doğrudan yaklaşık 6.000 kişi çalışmakta, bu hareketten dolaylı olarak 30.000 kişi olumlu etkilenmektedir. Madenlerin lojistiğine demir yolu ile katkı sağlanarak üretim maliyetlerinin düşürülmesi, rezervlerin hayata geçirilmesiyle 50.000 doğrudan, 200.000 dolaylı istihdam sağlanması, tersine göçle bölgenin sosyoekonomik gelişmişlik endeksinin arttırılması hedeflenmektedir. Madencilik faaliyetlerinin ve teknolojisinin de buna bağlı olarak artmasıyla istihdamın ve bölgenin ihracattan elde edeceği gelirin yükselmesi, bölge ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak, rekabet gücü artacaktır. 

Son Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım, 2016 yılında Erzincan'da yaptığı konuşmada "Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyeti" olarak nitelediği, 100 yılı aşkın süredir beklenen Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolunun 2023'e kadar yapılacağını müjdelemiştir.  

Sayın Yıldırım konuşmasında ayrıca projenin özelliklerine de vurgu yaparak, "Erzincan'a demir yolu getirdik. Şimdi Trabzon'u Erzincan'a oradan Orta Asya'ya ve Avrupa'ya bağlayacağız. Erzincan - Trabzon demiryolu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetidir. Erzincan – Gümüşhane - Trabzon demir yolunu 2023'e kadar biz yapacağız. Hayırlı olsun. 2 tünel var ve her biri 23 kilometre. Zigana'nın altından giriyor, Gümüşhane'den çıkıyor. Zor diye bırakıp kaçacak halimiz yok. Zor olan hemen yapılır. İmkânsız olan biraz zaman alır" ifadeleriyle bölgemizi heyecanlandırmıştır.  

Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın 2018 ve 2019 yıllarında Trabzon'da yaptığı konuşmalarda, "Trabzon-Erzincan arasında yapacağımız yeni demir yolu şehrimizin cazibesini artıracak bir projedir. Trabzon-Erzincan arasında hızlı tren projemizi hayata geçirerek hızlı tren ağına ekleyeceğiz. Bu hattın etüt çalışmaları devam ediyor" ifadelerini kullanarak bizlere en büyük müjdeyi vermiştir. 

Tüm bunları göz önüne aldığımızda, Erzincan-Gümüşhane-Trabzon demiryolu;  başta Gümüşhane'nin ve bölgenin Türkiye ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak, değerli madenlerinin dünya ile lojistik entegrasyonunu sağlayacaktır.  

Temmuz 2018'de ihalesi yapılan "Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu (altyapı) etüt, proje, mühendislik ve danışmanlık" hizmet alım işinin proje kısmı tamamlanmış ve idareye teslim edilmiştir.  

Tüm bu nedenlerle, Erzincan – Gümüşhane - Trabzon demir yolu hattının yapım işinin ivedilikle tamamlanıp hayata geçirilmesini, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan ve değerli bakanlarımızdan beklemekteyiz. 

Erzincan – Gümüşhane - Trabzon Demiryolunun yatırım programına alınması ve yapım ihalesi tarihinin müjdesini de tüm bölge halkı ve iş dünyası olarak bekliyoruz" 

Yorumlar (6)
Kaptan 5 ay önce
Tek bir söz var.Eğer güçleri yetiyorsa önce söz verdikleri Erzincan-Trabzon hattını yapsınlar.Sonra nere hat yaparlarsa yapsınlar.Söz vermek namus meselesidir.Biz Rizeye yapılmasın demiyoruz.Fakat insanları daha fazla üzmesinler.
adnan 5 ay önce
erzincan gumusane trabzon rize artvin hepsini avrupali 6ayda yapar ulkede 50sene suruyor cunki sahtekar ve hirsiz politikaci ve yonetici cok
cvdt 5 ay önce
ya ne demiryolu yapması, hala inanıyor musunuz? rizeye de yapılmayacak buraya da, bi 15 sene de rizelileri kandıracaklar
Demir abi 5 ay önce
19 senedir bi bitmedi bu rayların döşenmesi ne hikmetse
Ali Haydar 5 ay önce
Dünya ye kürküm ye dünyasi, Rize ye yapilmayacakta nereye yapilacak. Trabzon bir başbakan cikarirsa belki
Nahit sazoglu 5 ay önce
Karadenizin butun sehirlerini bibirleriyle demiryollarini baglamaliyiz

Gelişmelerden Haberdar Olun

@