Organik arıcılığa destek sürüyor

Gümüşhane'de organik arıcılığın geliştirilmesi için üreticilere destek verilmeye devam ediyor.

Gümüşhane 24.03.2017, 09:25 24.03.2017, 14:56
Organik arıcılığa destek sürüyor

Gümüşhane'de Organik Arıcılığın Geliştirilmesi Projesi kapsamında 13 üreticiye daha organik temel petek desteği yapıldı.


Proje kaynakları ile alınan 180 kilogram organik temel petek, kurumun toplantı salonunda düzenlenen törenle Merkez'e bağlı Yitirmez köyündeki 3, Çaltılı köyündeki 2, Yeşildere köyündeki 2, Aktutan köyündeki 1, Torul ilçesi Gümüştuğ köyündeki 4 ve Dedeli köyündeki 1 olmak üzere toplam 13 organik arıcılık işletmesine teslim edildi.

Törende yaptığı konuşmada Gümüşhane'nin Çoruh havzasının bitki florası ve doğal yapısı yönünden organik arıcılık için oldukça uygun bir havza olduğunu kaydeden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Edip Birşen, “Organik tarım faaliyeti diğer üretim alanlarına göre masraflı olması nedeni ile İlimizde 'Organik Arıcılık Projesi' uygulanmaya konulmuştur. Üreticilerimize temel petek (mum), organik kovan, organik Varrova ilacı ve KSK giderleri desteklenerek organik bal konusunda Gümüşhane'nin marka olmasına katkı sağlanacaktır” dedi.

Gümüşhane’de 13 arıcı ve bin 200 kovanla organik bal üretiminin devam ettiğini kaydeden Birşen, “Hedefimiz ilk etapta 50 organik arıcı, ikinci etapta ise 100 organik arıcıya ulaşmak. Proje önümüzdeki yıllarda da genişleyerek devam edecek. İl Müdürlüğü olarak her türlü konuda çiftçimizin ve üreticimizin yanındayız ve yanında olmaya devam edeceğiz. Tüm imkanlar bu projede olduğu gibi çiftçilerimiz ve üreticilerimiz içindir” diye konuştu.

Petek dağıtım törenine Birşen’in yanısıra Müdür Yardımcısı Metin Yalvaç, Bitkisel Üretim ve Bitki Sağlığı Şube Müdürü Mehmet Çikrıkci, Arıcılar Birliği Başkanı Niyazi Gül ve organik arıcılık yapan üreticiler katıldı. 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@