banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Gümüşhane'de bu yoldan geçene ücretsiz iftar yemeği

Gümüşhane'de dikkat çeken uygulama... Bu köyden geçenlere ücretsiz iftar veriliyor.

Gümüşhane 08.05.2019, 20:55
Gümüşhane'de bu yoldan geçene ücretsiz iftar yemeği

Gümüşhane’nin merkeze bağlı Kırıklı köyünde 14 yıldır her Ramazan ayında karayolundan geçenler için 4 çeşit yemeğin bulunduğu ücretsiz iftar yemeği veriliyor. Günlük yaklaşık 80 kişinin ağırlandığı iftar yemeği uygulaması için özel mutfakta profesyonel aşçı tarafından pişirilen yemekler köyün gençleri tarafından misafirlere servis ediliyor. 

İl merkezine 24 kilometre mesafedeki Kırıklı köyünde merhum muhtar Alim Aşkın tarafından karayolu kenarındaki köy kahvesinde iftar saatinde bir kamyon sürücüsünün ekmek-zeytinle iftar yaptığını görmesiyle başlatılan hayırlı gelenek nesilden nesile aktarılarak devam ettiriliyor. İlk başlarda evlerde köylüler tarafından yapılan yemekler şimdi modern mutfakta profesyonel aşçı tarafından günde 4 çeşit olarak yapılıyor. Ülke genelinde bilinirliği de artan geleneğin duyulmasının ardından başta Gümüşhane’deki başka köyler olmak üzere diğer şehirlerde de benzer uygulamalar başlarken, Kırıklı köyünde günlük 80 kişi iftar yapıyor. 

Gümüşhane'de bu yoldan geçene ücretsiz iftar yemeği

“Hiç tanımadığımız insanlarla beraber ekmeğimizi paylaşıyoruz” 
Kırıklı köyü muhtarı Fikret Bulut, 2004 yılında bir kamyoncunun ekmek ve zeytinle iftar yapmasını gören dönemin muhtarı merhum Alim Aşkın’ın bu geleneği başlattığını belirterek, “Köylümüzle konuşarak alınan bu kararın ardından yemekler ilk zamanlarda evlerde pişiyordu. Zamanla kalabalıklaştığı için şuanda özel mutfağımız, profesyonel aşçımız var. Köylülerimiz tarafından bütçesi karşılanıyor. Bundan sonra da iftarları devam ettirmeyi düşünüyoruz. İlk zamanlarda günde 30-40 kişiye iftar veriliyordu ama şuanda günlük ortalama 80 kişiyi ağırlıyoruz iftar saatinde.” dedi. Yoldan geçenlerin ve uygulamayı bilenlerin durduğunu kaydeden Bulut, “Boş masalar kaldığında köylülerimiz katılıyor. Asıl amaç bir yandan da kaynaşma oluyor. Hiç tanımadığımız insanlarla beraber ekmeğimizi paylaşıyoruz.” diye konuştu. 

Gümüşhane'de bu yoldan geçene ücretsiz iftar yemeği

“Çok güzel bir uygulama” 
Erzincan’dan Trabzon’a nakliye yapan ve iftar saatinde Kırıklı köyündeki iftar sofrasına konuk olan tır şoförü Erol Gez ise “Daha önce de bir kez iftar yapmıştım burada. Yıllardan beri uygulanan bir çalışma. Çok güzel bir uygulama. Mükemmel bir şey. Hem bizim için hem yolda kalan yolcular için. Ben buradan devam etsem Gümüşhane’de iftara yetişemeyecektim. İftarımı burada gönül rahatlığıyla yapacağım.” şeklinde konuştu. 

İftar saatine çok yakın aracıyla bölgeye gelen mermer ustaları ise “Yetişemeyeceğiz Gümüşhane’ye. Böyle bir organizasyon yapmışlar Allah razı olsun. Bizde iftarımızı burada yapıp gideceğiz.” ifadelerini kullandı. 

Kırıklı köyündeki iftar sofrasının mutfağında görev yaparak 4 çeşit yemeği hazırlayan 35 yıllık aşçı Emsal Şahin, “Rahmetli Alim Aşkın muhtarım döneminde başlayan bu gelenek devam ettiriliyor. Ben malzemesini istiyorum, köylü getiriyor, ben kendi programıma göre pişiriyorum. Yemekle ilgili bugüne kadar herhangi bir şikayet olmadı.” dedi. 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (9)
Serkan 1 yıl önce
Bir Trabzonlu olarak söylüyorum gerçekten çok içten çok samimidir gümüşhaneli kardeşlerim 6 yılımı şiranda geçirdim hepsinden Allah razı olsun
rıza61 1 yıl önce
adamsınız helal olsun ...
Mustafatanyeli 1 yıl önce
Bir gümüshaneli olarak cook takdire sayan bir gorev hepsinden Allahrazı olsun hayırlı ramazanlar diliyorum
Kirikkaleli 1 yıl önce
Gumushaneli ile konusmayan tanismayan gumusanelinin kadrini kiymetini bilemez. ALLAH CC RAZI OLSUN HEPSINDEN.
İrfan Acar 1 yıl önce
Bir Gümüşhaneli olarak gurur duydum. Muhtara Allah'tan rahmet diliyorum. Geleneği devam ettiren köylülerden Allah razı olsun.
Eryılmaz 1 yıl önce
Helal Olsun...????????????????????????????????
Zhr 1 yıl önce
Böyle iyi yürekli insanlardan Allah razı olsun... sayılarını cogaltsin güzel bi uygulama...
Gül 1 yıl önce
Gümüşhaneliler bu yakışır Allah razı olsun
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@