7m


7m

hyundai

Erdoğan'dan Dipsiz Göl tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bir daha böyle bir kazı izni verilmesin

Gümüşhane 22.11.2019, 09:33
Erdoğan'dan Dipsiz Göl tepkisi

Gümüşhane'de define aramak için alınan izinler doğrultusunda kazı yapılarak kurutulan 12 bin yıllık Dipsiz Göl Türkiye'nin gündemine oturdu. Son olarak yöre halkı Dipsiz Göl için "Millete bir faydası yok" diyerek kazıya destek çıksa da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan tepki geldi. Erdoğan, "Bir daha böyle bir izin verilmesin" dedi.

AK Parti Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlığında toplantı. Toplantıda illerin sorunları dile getirilirken, Gümüşhane'de kurutulan ve 12 bin yaşında olan Dipsiz Göl gündeme geldi.

"BİR DAHA İZİN VERİLMESİN"
Erdoğan, beraberindeki heyeti Dipsiz Göl konusunda uyardı. Kazı izni verilmesine tepki gösteren Erdoğan, "Bu kazılar nasıl yapılıyor, nasıl bu izinler veriliyor? Böyle bir define kazısı izni nasıl verilir? Yetkili valilik bu konuda hassas olmalı. Bir daha da kimseye böyle bir yetki, böyle bir kazı izni verilmesin" şeklinde talimat verdi.

NE OLMUŞTU?
Gümüşhane merkeze 50 kilometre uzaklıkta, deniz seviyesinden 2140 metre yükseklikte olan, manzarasıyla ilgi çeken Taşköprü Yaylası'ndaki kaynağı ve akarı olmayan Dipsiz Göl'de 'define' söylentisi üzerine ismi açıklanmayan 2 kişi, kazı için başvuruda bulundu.

Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu ve Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nün olumlu görüşleri üzerine Gümüşhane Müze Müdürlüğünce ilgili kişilere define arama ruhsatı verildi. Gümüşhane Valiliği ile Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün onayı ile 6 Kasım'da jandarma yetkililerinin eşlik ettiği kazıda suyu tahliye edilen göl alanı, iş makineleri ile kazıldı. Jandarmalar, kazı alanına kimsenin yaklaşmasına izin vermedi.


Yorumlar (7)
doğan yıldız 3 yıl önce
sayın başkanım bu ülkede senden habersiz kuş uçarmı?
Yunus Yaşar Dursun 3 yıl önce
Acaba neyin, kimin Millete bir faydası yok? Millete bir görse.
Mantıklı 3 yıl önce
“Atma Recep Din Kardeşiyiz” diye bir deyim vardır. Reyiz, senin bu kazı olayından daha önce hiçmi haberin olmadı? Kazma izni veren Belediye hangi Partinin elinde? Kim, kime ne söyledi de kazma izni çıktı? Herşey senin elinen altında değilmi?
fırat 3 yıl önce
yöre halkı gölün faydası yok demiş. öyle saça böyle tarak diye başlayan lafı gölün faydasız olduğunu söyleyenlere ithaf ediyorum.
vatandaş 3 yıl önce
bu izni verenler hakkında soruşturma başlatıldı peki adı geçen müteahhitler define avcıları hakkında neden soruşturma başlatılmadı 12 milyon yıllık bir doğal gölü havzası ile oynayıp kurutmak kimin haddine medyada ve sosyal medyada adı geçen şahıslar hakkında soruşturma başlatılmalı
estefan 3 yıl önce
devlet yöre halkının ifadesine göre hareket etmez kaldıki bu gölün dibinde define olduğunu devlet biliyor ise bu izni bu şahıslara neden verdi devlet çıkarsaydıya nerden baksan tutarsızlık bu ülkede reisden helede define avcıları maden ciler saraydan habersiz iş yapamaz milletin zekası ile alay etmeyin lütfen
işte sürmene çambunundaki doğa katliamı ve yapılan villalar yazık çok yazık
ss 3 yıl önce
ülkenin dibi çıktı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@