banner491

Bakanlıktan Dipsiz Göl açıklaması - "Görevden uzaklaştırıldılar"

Kültür ve Turizm Bakanlığı dipsiz göl ile ilgili açıklamada bulundu.

Bakanlıktan Dipsiz Göl açıklaması - "Görevden uzaklaştırıldılar"
banner432

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Gümüşhane'deki Dipsiz Göl'ün kurumasına sebep olan kişilerin görevden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, "Gümüşhane’de bulunan Dipsiz Göl'de gerçekleştirilen kazı çalışmaları sonucunda gölün kurumasına sebep olunmuştur. Bakanlığımızca ilgililer hakkında, 15 Kasım 2019 tarih ve 372 sayılı onay ile soruşturma başlatılmış ve görevden uzaklaştırılmışlardır." ifadelerine yer verildi.

GÜMÜŞHANE VALİLİĞİ'NDEN AÇIKLAMA

Gümüşhane Valiliği merkez Dumanlı köyü sınırları içinde bulunan Dipsiz Göl'de yapılan define kazısı ile ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Konuyla ilgili Gümüşhane Valiliği'nden yapılan açıklamada "Gümüşhane ili, Merkez Dumanlı Köyü sınırları içinde bulunan yerde verilmiş olan ruhsata bağlı olarak yapılan çalışmalar esnasında ve sonrasında basın yayın organlarında yapılan haberler ve yorumlarla alakalı olarak 14.11.2019 tarihinde Valiliğimizce bir açıklama yapılmış olmakla birlikte saygıdeğer kamuoyunu bilgilendirmek amacıyla yeni bir açıklama yapılması ihtiyacı hasıl olmuştur. Söz konusu define arama izniyle ilgili olarak; 14.11.2019 tarihli basın açıklamasında da zikredildiği üzere; Trabzon Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Müdürlüğü ve Gümüşhane Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünce, kazı yapılması talep edilen alanın doğal ve tarihi sit alanları dışında olduğu tespit edilmiştir. İlgili kurumların; belirtilen alanın tarihi, arkeolojik ve doğal sit dışında olduğu çerçevesindeki görüşleri akabinde, define aranacak yerin, 2863 sayılı kanunun 6. maddesinde belirtilen yerler ile tespit ve tescil edilen sit alanları ve mezarlıklar içinde olup olmadığı, define aranmasında sakınca bulunup bulunmadığı hususlarında arkeolog ve uzman tarafından yapılan tespit akabinde ilgili müdürlükçe Define Arama Ruhsatı düzenlenmiştir. Define Arama Yönetmeliğinin 9. maddesi çerçevesinde tespit yapan ve bu tespiti uygun bularak define arama ruhsatı düzenleyenler hakkında; mevzuat kriterlerine uygunluk tespiti ve kazının yapılmasında herhangi bir sakınca olmadığına dair düzenlenen raporun hazırlanmasındaki özensizlik ve ruhsat düzenlenmesi nedenleriyle Valiliğimizce ve İlgili Bakanlığımızca soruşturma başlatılmıştır" denildi.

Gölün rehabilitasyonunun sağlanabilmesi için akademisyenler ve teknik elemanlarla görüş alışverişi içerisinde planlamalar yapıldığı da belirtilen açıklamada çalışmalara başlanarak gerekli düzenlemelerin yapılacağı bildirildi.

Bakanlıktan Dipsiz Göl açıklaması - "Görevden uzaklaştırıldılar"

Güncelleme Tarihi: 16 Kasım 2019, 11:03

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
CHPli
CHPli - 3 hafta Önce

Akp bir talan örgütlenmesi gibi.
Ne doga,nede kültür mirası herseyi talan ettiler.
Iyi Beton döküyorlar.

salih
salih - 3 hafta Önce

komedi filmi çekmeye gerek yok,memlekette her şey komedi

ÇAĞRIBEKAR
ÇAĞRIBEKAR - 3 hafta Önce

Görevden uzaklaştıranları da görevden uzaklaştırsınlar.
Görevden uzaklaştıranları görevden uzaklaştıranları da görevden uzaklaştırsınlar.
Ve bu böyle uzayıp gitsin.!!!!!!

Misafir
Misafir - 3 hafta Önce

Ne güzel yaaa gölü kurutmalarına izin ver sonrada görevden uzaklaştırdık de nasıl bir toplum olduk bakanından müdürüne hepiniz istifa etmelisiniz gerçi eziklerin bir mevkilere getirildiği ülke olduğumuzdan o koltukları kıçlarına yapıştırma yapıştırıyorlar yazık güzel ülkeme içine ettiniz etmeyede devam ediyorsunuz uzungölde düzeltilecekti lafta nir kaç ayada orda iki görev alma tamam olur

Isa
Isa - 3 hafta Önce

Isa Sayar denen cahil!
O gölekte kaç canlı türü doğanın dengesini sağlıyordu haberin varmi?
Senin gibi plastik eksiltmiyorlardi.
Ey Cehalet sen nelere kadirsin.

Serko61
Serko61 - 3 hafta Önce

Vali bey önce siz bi kendinizi uzaklaştırin sonra oburlerine sıra gelsin bu haber taa kazı başladığından beri gündemde hicmi dikkatini çekmedi neden kazıyı durdurmadın iş işten geçmiş günah keçisi arıyorsun bırak bu işleri.

Hasan
Hasan - 3 hafta Önce

Bulduğunuz hazine nerede aga. 12 bin yıllık gölü asıl yok ettiren kimlerse onlara soruşturma açılmalı. Emir eri memur o işi yapamaz.

sedat
sedat - 3 hafta Önce

12 bin yillik dibsiz golu yoketen zihniyettir akp .


banner441

banner472