TMO Fındık için randevu almaya başladı - Fındık Fiyatlarında son durum

Cumhurbaşkan Erdoğan'ın açıklaması sonrasında TMO Fındık alımı için randevu almaya başladı. Bu arada piyasada fındık fiyatı yükselmeye başladı. Fındık fiyatlarında son durum.

TMO Fındık için randevu almaya başladı - Fındık Fiyatlarında son durum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İl Başkanları toplantısında yaptığı açıklama sonrasında Toprak Mahsülleri Ofisi  Fındık almak için randevu vermeye başladı. Bunun yanırıra serbest piyasada fındık fiyatları yükseliyor. Fındık fiyatlarında son durum. İşte detaylar...

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) fındık alımı için tüm hazırlıklarını tamamlayarak, bugün itibariyle üreticilere randevu vermeye başladığını açıkladı. 

TMO Fındık için randevu almaya başladı - Fındık Fiyatlarında son durum

Karan, TMO’ya ürün teslim etmek isteyen üreticilerin kurumun resmi internet sitesi üzerinden ve şubelerden şahsen randevu alabileceklerini belirterek, “Giresun’da TMO’nun iki merkezde alım yapacak bunların merkez Giresun Ticaret Borsası Lisanslı Deposu ve Tirebolu’da reysaş depoları. Lisanslı depo alım merkezine ürün teslim eden ve alım kriterlerine uygun ürün bedellerinin aynı gün içerinde, Tirebolu Reysaş alım merkezi ile lisanslı depodaki ikinci alım merkezine teslim edilen ve alım kriterlerine uygun almayan ürün bedellerinin ise 23 iş günü içerisinde ödenecek. TMO’nun 1 Kasım itibariyle Giresun kalite yağlı fındığın kilogramını 14.50 lira, levant kalite fındığın kilogramını ise 14 liradan almaya başlayacak” dedi. 

Karan, TMO’nun piyasaya girmesinin ardından serbest piyasada fındık fiyatının anında 75 kuruş artış gösterdiğini, geçen hafta 12.75 lira bandında işlem gören Giresun kalite yağlı fındığın kilogramının 13.50 liraya yükseldiğini ifade etti. 

1 Kasım’dan sonra bu fiyatın TMO’nun fiyatını bulmasını beklediklerini vurgulayan Karan, “Borsalarda işlem gören fındık miktarı ile ihracat rakamlarına baktığımızda şu anda rekoltenin yaklaşık yüzde 70’i üreticinin elinde bulunuyor. Buda üreticimiz adına ve ülkemize fındık üzerinden girecek olan döviz girdisi açısından memnuniyet verici” ifadelerini kullandı. 

Karan, TMO’ya ürün tesliminde çürük, karışık, çatlak ve nem kesintilerinin dışında sadece yüzde 2 stopaj kesintisi yapılacağını, lisanslı depoya teslim edilen ürününe ise stopaj kesintisi uygulanmayacağını kaydetti. 

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN NE DEMİŞTİ

Erdoğan açıklamalarında şu ifadelere yer verdi;

"Gündemimizde bir fındık meselesi var. Büyük önem taşıyor. Ülkemizin yıllara göre değişmekle birlikte 2-3 milyar dolar düzeyinde bir fındık ihracatı var. Fındık üreticilerini desteklemeye de önem verdik. İktidarlarımız döneminde, bu malum muhalefetin yaklaşımlarına dikkat ederek değil, vatanımızın, milletimizin, devletimizin geleceğine bakarak değerlendirme yapmamız lazım. Fındık üreticilerimize bugüne kadar 7,5 milyar lira destekleme ödemesi yaptık. Fındık üreticisi de dahil, milletvekillerimiz de dahil, muhalefet de dahil kimse bunun farkında değil. Ben aklı selim ile hareket ettiğine inandığım milletime sesleniyorum. Geçtiğimiz Fındık fiyatlarının düşük seyretmesi üzerine müdahale alımına gittik. 10 ila 10,5 lira fiyatla 143 bin ton fındık alımı gerçekleştirdik. Bu yıl ise rekolte düşük olmakla birlikte kalite iyi gözüküyor. Fındık fiyatlarının düşmeye başlamasıyla Toprak Mahsulleri Ofisini devreye sokalım dedik. TMO ile 1 Kasım 2018 tarihinden itibaren fındığın kilosunu 14 kiradan, Giresun fındığının kilosunu da 14,5 liradan almaya başlayacağız. Kayıtlı fındık alımlarında kilo başına 2 lira da destekleme ödemesi yapıyoruz. TMO'nun stoklarından da 10 bin fındığı teminat karşılığı FİSKOBİRLİK'e vererek bu kurumu da desteklemiş oluyoruz."


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alpiş
Alpiş - 2 hafta Önce

3 aydır neredeydi sayın cumhurbaşkanı. Fındık mı kaldı milleteee

Akasya61
Akasya61 - 2 hafta Önce

bu ne Allah aşkına tek alım noktası beşikdüzü ayrıca kota koyulmuş, kardeşim hiç almayın bari,

FARAN
FARAN - 2 hafta Önce

Allah aşkına TMO kota uygulaması neden yapar dönüm başın 65 kg fındık alıyosunuz. Yaş çay daha kesilmeden fiyat açıklanırken fındık rizede yetişmediği için mi kasım ayına kalıyor. Yumruğu bizde vuracaz yakındır. Reis.

Aristo
Aristo - 2 hafta Önce

Fındık mı kaldı ha kimde var tüccarda kış geldi kış eyyyyy kafa kış geldi alayım ediyorsunuz dalgamı geçiyorsunuz seçim geldi bene geçeceğim nasipse merak etmeyin niye sezonun başında açıklamadı neyi bekledi ha hakkım haram olsun

Çay-Fındık
Çay-Fındık - 2 hafta Önce

Çay yetiştirci khk ile fiyatını sabitlendi fındık için kasım ayı beklendi daha ne demeli

Şimşek
Şimşek - 2 hafta Önce

Sivri fındık üreticilerine haksızlık yapıldı 13 TL veriyor Bakıldığında 13,5olmalıydı .Ayrıca alanda çalışan TMO çalışanları fındığı bilmediklerinden üretiçilere çok kötü davranmaktadır TMO nun çalışanlarını uyarmalı

D.D.
D.D. - 2 hafta Önce

Kumru ilçesinde neden alım yok ? Herkesin kamyonumu var, fatsaya nakliye alacağımız farkı götürüyor.

Davut
Davut - 2 hafta Önce

Kumru ilçesinde neden alım yok ? Herkesin kamyonumu var, fatsaya nakliye alacağımız farkı götürüyor.

banner426

banner443

banner441