banner556

Fındık üreticisine önemli uyarı

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan'dan fındık üreticilerine önemli uyarı.

Giresun 10.09.2020, 16:37
Fındık üreticisine önemli uyarı

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, geçmiş yıllarda emanetten kaynaklı yaşanan sıkıntılar göz önünde bulundurularak emanete ürün bırakılmamasının üreticilerin menfaatine olacağını bildirdi.

Karan, yaptığı yazılı açıklamada, 2020 ürünü fındık rekoltesi dikkate alındığında, bu yıl fındığın her zamankinden daha değerli olacağını vurguladı.

Çiftçinin bu durumun farkında olduğunu ve pazara ürün girişinde durağanlık yaşandığının altını çizen Karan, "Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) ile serbest piyasanın alım fiyatı aynı seviyede olmasına rağmen ne TMO'ya ne de serbest piyasada fındık satışı var. Sadece acil ihtiyacı olan üreticiler ürününü piyasaya indiriyor." ifadesini kullandı.

Karan, bunun dışındaki üreticilerin fındık fiyatlarının yükselmesini beklediğine işaret ederek, "Fındıkta yüksek fiyat beklentisi ister istemez bu sezon emanete olan talebi artırdı. Üreticiler büyük oranda ürününü emanete bırakıyor. Fındıkta emanet karlı gibi gözükse de büyük risk demek. Geçmiş yıllarda emanetten kaynaklı yaşanan sıkıntılar göz önünde bulundurularak emanete ürün bırakılmaması, üreticilerimizin menfaatine olacaktır." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (4)
Ben 5 ay önce
Emanete fındık bırakan insan sadece tüççara bağımlı olur. Emanete fındık bırakmayalım lütfen
mahmuTS 5 ay önce
emanete fındık bırakmayalım.hırsızlık ve fare olayları artsın :)
bende bırakmadım ama bırakıp bır yere gıdemıyorsun
Kardesm boş odan varsa koy kitle kpını git 5 ay önce
Arkasalar vermeyin emanete fiytlar 25 olacak inşAllah
Hasan Özay 5 ay önce
2 ay daha sabredelim 30 görecek fiyat

Gelişmelerden Haberdar Olun

@