banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Fındık üreticilerine "acele etmeyin" çağrısı

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, "Üreticilerimiz fındığı alelacele pazara getirip fiyatların düşmesine yol açmasınlar" dedi.

Giresun 10.08.2019, 16:15
Fındık üreticilerine "acele etmeyin" çağrısı

AK Parti Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, üreticilerden, fındığı alelacele pazara getirip fiyatların düşmesine yol açmamalarını istedi.

Öztürk, Tirebolu ilçesine bağlı Karademir köyündeki fındık hasadı etkinliğine katıldı.

Burada yaptığı konuşmada, bu yıl fındıkta hemen her kesimin memnun olduğu bir dönemin yaşandığını söyleyen Öztürk, "Fındık konusunda her yıl haziran ayından yılbaşına kadar süren tartışmalar yaşanıyordu. Bu yıl bu tür tartışmalara son verildi çünkü hükümetimiz Toprak Mahsulleri Ofisine görev vererek herkesin memnun olabileceği bir fiyat ilan etti, destekleme yaptı. Bir müdahale alım fiyatı oldu bu." dedi.

Fındık üreticilerine "acele etmeyin" çağrısı

Öztürk, fındığın her yıl sadece fiyat yönüyle tartışıldığına işaret ederek, "Oysa ki işin en önemli ayağı üretimdir. Bahçe ve müstahsilimizin alacağı tavırdır. Her yıl özellikle gurbetçilerimiz ağustos ayının 15'inden itibaren eylül ayına kadar fındıklarını satmak için pazara götürüyorlar. Bu da fiyatın düşmesine neden oluyor. Üreticilerimiz fındığı alelacele pazara getirip fiyatların düşmesine yol açmasınlar." ifadelerini kullandı.

Üreticilerin lisanlı depoları tercih edebileceklerini dile getiren Öztürk, şunları kaydetti:

"Üreticilerimiz, fındığı Giresun Lisanslı Depo'ya teslim edip karşılığında ELÜS belgesini alsınlar ve o belge karşılığında da Ziraat Bankasından 9 ay vadeli sıfır faizli fındığın bedelinin yüzde 70'ine kadar kredi alıp ihtiyaçlarını görsünler. Ondan sonra isterlerse o belgelerini satsınlar, isterlerse de fındıklarını zamanında satıp paraya çevirsinler." 

Öztürk, daha sonra üreticilerle birlikte bahçeye girerek bir süre fındık topladı. 


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
Murat başlan 1 yıl önce
Her sene aynı muhabbet arkadaş fiyat belli siz ferroreyi tekel yaptınız TMO ise millete bin takla attırıyor fındığı alırken kısaca fındık başbelası bir hal aldı
Mustafz turan 1 yıl önce
Vekilim haklısınızda üreticinin borcu olmasa eylül ayında okullar açılıyor binlerce aile gurbete dönecek yine ziraat kredileri var yine eylül ayı sonu gibi kimi üreticide tüccardan işci parası aldı mecburen satmak zorunda.
Ayhan 1 yıl önce
Bir haftaya fındık pazara iner olmadı emanete verilir sonra başlar ağlamalar
Safak kara 1 yıl önce
Fındık ıcın nezaman satmamızı nezaman satmamızı istersiniz herkesin borcu var devlet ıs cıye on odemelı kıredı versede inden borçlarını odersse ozaman fındıgı acele satmaya gerek kalmaz
Mustafa Hakan 1 yıl önce
Bu yıl açıklanan miktar gayet iyi kimse boşuna sızlanmasın kiminin var 5 ton mahsülü eder 100 bine yakın asgari ücret alan bir kişi 5 yılda kazanıyor bu parayı zaten 20 açıklansa niye 30 olmadı deriz şükret mek lazım tüm üreticilerimize kolay gelsin

Gelişmelerden Haberdar Olun

@