Fındık için 3 önemli proje

Giresun'da Ticaret Borsası Fındık için 3 önemli projeyi hayata geçiriyor.

Giresun 30.04.2018, 14:53 30.04.2018, 15:00
Fındık için 3 önemli proje

Giresun Ticaret Borsası'nın yeni yönetimi projelerini tanıtmak için basın karşısına çıktı. Borsa yerleşkesinde bulunan merkez binasında düzenlenen basın toplantısında GTB Yönetim Kurulu Başkanı Yaşar İbaş, Giresun kalite fındığın borsa garantörlüğünde yeni projeleri ile e-ticaret üzerinden satılacağını söyledi. 


3 Yeni projeleri olduğunu dile getiren İbaş, “E-Ticaret projemiz var Avrupa Birliği destekli. Avrupa Birliği bu tür projelere 60 ile 150 bin Euro arasında destek veriyor. Ürünü hem daha kolay satabilmek, erişe bilirliğini daha kolaya indirebilmek ve ürünü daha fazla satabilmek, sektör temsilcilerinin ürününü satabilmek adına önemli bir proje” dedi. 

GİRESUN KALİTE FINDIK BORSA GARANTİLİ SATILACAK

Bazı illerde Giresun kalite diye farklı fındıkların satıldığını ifade eden İbaş, “Bugün piyasada Giresun kalite olmayan ama Giresun kalite olarak satılan çok fazla ürün var. Bu direk Giresun kalite fındığı satabilmek adına güzel bir proje” şeklinde konuştu. 
“Bizim derdimiz Giresun fındığını en iyi fiyata satabilmek”
diyen İbaş şöyle devam etti:

Fındık için 3 önemli proje


“Satılan fındık tamamen borsa garantili Giresun kalite fındık olacak. Yani levant kalite fındığı bir yere gittiğinizde size Giresun fındığı diye satabiliyor. Giresun kalite fındığının aynı fındık olduğunu kim bilir? Bir başka ile gittiniz de bu fındık Giresun kalite fındıktır der anlamaz ama burada bir borsa var ve bu fındıklar borsanın garantörlüğünde satılacak. Sektör temsilcilerinin fındığı borsa garantisi ile satılacak.” 

FINDIĞIN MÜZESİ KURULACAK

Fındık müzesi için bir proje hazırladıklarını kaydeden İbaş, Rize’deki çay müzesini örnek göstererek “Fındık Müzesi için bir arazi arayışımız var. Müzenin ilin iç kısmında olması bir anlam ifade etmez mutlaka sahil boyunda olması lazım. Biz hem adaya çok yakın olması, hem ada turizmini de destekleyici olacağından dolayı eski çöp alanın olduğu yerden 30 dönümlük bir talebimiz olacak. TOBB Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu’da bu proje konusunda destekçi olduğunu söyledi. Milli Savunma Bakanımız ve Giresun Milletvekilimiz Nurettin Canikli’ye de bu projeler ulaştırıldı. Kalkınma Bakanlığı destekli bir proje olacak. Aynısını Rize’de çay müzesi olarak yaptılar ve yaklaşık 15 Milyon liralık projeydi. Biz de Giresun’a böyle bir projeyi kazandırmak istiyoruz” şeklinde konuştu. 

Yorumlar (7)
erol acar 3 yıl önce
çiftçiyi yıprattınız ve bu sene oy kullanmada çiftçi oy verirken fındık fiyatlarını ve verilen yetersiz destekleri düşünsün öyle oy versin
BOZTEPELİ61. 3 yıl önce
FINDIK DEDİNİZ DURDUNUZ DA BU SENE FINDIK VARMI ONU SÖYLEYİN DE DEVLET ONA GÖRE PARA VERSİN FINDIĞA,GERÇİ BU HÜKÜMETİN PARA VERECEK MECALİDE KALMADI.
Bulancakli 3 yıl önce
Her sene aynı sözler söyleniyor findik pazara indiğinde kimse yüzüne bakmıyor çünkü sahip çıkan yok tüccarın eline kalıyoruz temo findik alıyor randıman kıran guneydogunun insanı fındıktan anlamaz çiftçi yine perişan
Kerim AKTAŞ 3 yıl önce
Biz çalışır Avrupa yer gereği yok masraf etmeyin
Semanur güleć 3 yıl önce
Çoğu köylerde fındık yandı diyorlar îşanlah bu yıl para eder
Findik magduru 3 yıl önce
Allah aşkına seçim yaklaştı findik para ediyo bu ne ayak fındığa bi değer verilcekse hepsine kapı acilsin bu arada proje çok güzel bütün findik memleketleri olarak olsaydı bir birliktelik olurdu heryerde ayrım
Mehmet çelik 3 yıl önce
Fındık para etmiyor ancak müzelik olur zaten işe yarar bişey yapın boş işlerle uraşmayın akp yaltakcıları

Gelişmelerden Haberdar Olun

@