Trabzon'un kişi başı geliri düştü

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı kişi başı gelir tahminlerini paylaştı. Trabzon Türkiye ortalamasının altında kaldı

Ekonomi 09.10.2020, 17:07
Trabzon'un kişi başı geliri düştü

Haber61 Haber Servisi

Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı (TEPAV),  2019 yılında 81 ilin kişi başı gelirini hesapladı. Hesaplamalarda Trabzon'un bir önceki yıla göre düşüşte olduğu görüldü.

Hesaplamalara göre 2019 yılında Türkiye’nin kişi başı geliri 9 bin 213 dolar olarak hesaplanırken, 11 ilin sırasıyla Kocaeli, İstanbul, Ankara, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Bilecik, Yalova, Eskişehir, Manisa ve Kırklareli’nin kişi başı geliri Türkiye ortalamasını geçti.

Trabzon ise bu ortalamanın altında kaldı. Trabzon’da kişi başı gelir 7 bin 235 dolar’da kaldı. 

Trabzon’da kişi başı gelirin önceki yıllara göre eridiği gözlendi. Kişi başı gelirin, 2018’de 7 bin 552 dolar, 2017’de 8 bin 646 dolar, 2016’da 8 bin 947 dolar, 2015’te 9 bin 188 dolar ve 2014’te 10 bin 40 dolar olduğu görüldü.

Rapora göre, çalışmada öne çıkan bazı bulgular ise şu şekilde sıralandı:

EKONOMİNİN YÜZDE 31'İ İSTANBUL'DA
-TEPAV İl Bazında Gayrisafi Yurtiçi Hasıla (GSYH) tahminlerine göre 2019 yılında Türkiye’nin en büyük 10 ili; İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa, Kocaeli, Antalya, Konya, Adana, Gaziantep ve Manisa olarak sıralandı.

-2019 yılı GSYH tahminlerine göre GSYH’si en düşük 10 il sırasıyla Bayburt, Ardahan, Tunceli, Kilis, Gümüşhane, Iğdır, Bartın, Sinop, Çankırı ve Bingöl olarak listelendi.

-2019 yılında Türkiye nüfusunun yüzde 19’u İstanbul’da ikamet ederken İstanbul, Türkiye ekonomisinin yüzde 31’ini oluşturmaktadır.

-2019 yılında 81 ilden 58’inin pozitif bir büyüme gerçekleştirdiğini tespit ettik. Buna ek olarak, 58 ilden 32’si, Türkiye’nin büyüme hızı olan yüzde 0,9’dan daha hızlı bir büyüme gösterdi. Diğer yandan 2019 yılında daralan 23 il incelendiğinde de kıyı şeridi haricindeki Anadolu illerinin öne çıktığını tespit ettik.

-Türkiye genelinde en hızlı büyüyen ilk 10 il sırasıyla Manisa, Osmaniye, Gaziantep, Ardahan, Hatay, Ağrı, Yalova, Kilis, Şanlıurfa ve Muş olarak listelendi.

-Türkiye genelinde GSYH’si en fazla daralan ilk 10 il sırasıyla Kayseri, Kütahya, Aksaray, Kars, Ankara, Şırnak, Bingöl, Konya, Elazığ ve Tunceli olarak sıralandı.

-Nüfus değerleri de göz önünde bulundurulduğunda, 2019 yılında kişi başı gelir düzeyinde artış yaşayan tek il Çankırı oldu.

-Kişi başı gelirde en fazla kaybın yaşandığı iller Ankara, Kayseri, Aksaray, Nevşehir, Konya, Şırnak, Kütahya, Antalya, Batman ve Karaman olarak sıralandı.

'ORTA-YÜKSEK GELİR'E GERİLEDİLER
-Türkiye genelinde değerlendirildiğinde 2018’de Türkiye’nin 6 ili, yüksek gelir grubundayken enflasyondan arındırılmış TL cinsinden gerçekleşen sınırlı büyüme/daralma ve dolar karşısındaki değer kaybı ile yüksek gelirli 6 il arasında yer alan Ankara, Bursa, İzmir ve Tekirdağ, 2019 yılında yüksek gelir grubundan orta-yüksek gelir grubuna geriledi.

-2019 itibarıyla 2 il (İstanbul ve Kocaeli) yüksek gelir, 75 il orta-yüksek gelir ve 4 il (Ağrı, Bitlis, Şanlıurfa ve Van) orta-düşük gelir grubunda yer aldı.

-2019 yılında Türkiye’nin kişi başı geliri 9 bin 213 dolar olarak hesaplanırken, 11 ilin sırasıyla Kocaeli, İstanbul, Ankara, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Bilecik, Yalova, Eskişehir, Manisa ve Kırklareli’nin kişi başı geliri Türkiye ortalamasını geçti.

-Türkiye nüfusunun sadece yüzde 21,0’ı yüksek gelirli illerde ikamet etmektedir. Geri kalan yüzde 79,0 ise orta gelir düzeyindeki illerde ikamet etmektedir.

-2019 yılında kişi başı geliri en yüksek il 15 bin 643 dolar ile Kocaeli iken Kocaeli’ni 15 bin 183 dolar ile İstanbul, 11 bin 498 dolar ile Ankara takip etmektedir.

EN FAZLA DARALMA ANKARA'DA
-Kişi başı gelirinde değer olarak en fazla daralmanın yaşandığı il ise 1.212 dolarlık azalma ile Ankara oldu.

-2019 yılında kişi başı geliri en düşük il olan Ağrı, İstanbul’un beşte biri kadar kişi başı gelire sahiptir.

-81 ilin kişi başı gelir performansları daha uzun vadede 1992-2019 döneminde incelendiğinde, 81 ilin 81’inin de kişi başı gelirlerini bu dönem içerisinde artırmayı başardığı görülmektedir.

-1992’de Kocaeli’nin kişi başı geliri 3 bin 805 dolar iken son 30 yılda kişi başı gelirini 11 bin 838 dolar artırarak 15 bin 643 dolara sıçradığı görülüyor. Kişi başı gelirlerinde 1992-2019 döneminde en fazla artışı yakalayan diğer iller ise İstanbul, Yalova, İzmir, Tekirdağ, Bilecik, Manisa, Bursa, Ankara ve Çanakkale olarak sıralanırken Ankara, İzmir ve Manisa haricinde listede genellikle Marmara bölgesinin öne çıktığı görülüyor.

-Kocaeli ve İstanbul haricindeki 79 ilin orta-gelir tuzağı olarak da adlandırılan orta gelir eşiğini geçmekte güçlük yaşadığı görülüyor.

-79 il arasında özellikle mevcut kişi başı gelirlerinin orta gelir tuzağı sınırını geçmeye yakınlıkları dolayasıyla Ankara, Tekirdağ, İzmir, Bursa, Bilecik, Yalova, Eskişehir, Manisa, Kırklareli ve Antalya bu tuzaktan çıkmaya en yakın adaylar olarak öne çıkıyor.
 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (8)
H. M 12 ay önce
Bu haberi AKP Trabzon milletvekilleri okuyorum? Acaba yüzleri kızarıyormu? Bence onlara gazel havası geliyor. Vekil olduk emeklilik garanti enayi koyun millet savunmaya devam
TS 12 ay önce
kafelerde,restoranlarda,avmlerde,otoparklarda yer yok trabzonda.ama sorsan millet aç aç...
Temel 12 ay önce
Önümüzdeki dönemde%90 oy verirsiniz artık , vatan millet Sakarya ,din elden gidiir yoksa akıllı olun ; ulan muhalefet sizi gidi hainler sizi..!
tükenmişkalem 12 ay önce
Asgari ücretle çalışan 1 kişi 3600 dolar kazanıyor yılda , bu neyle hesaplanıyor . 4 kişilik aile olsa kişi başına 1000 dolar bile gelmez. Rakamlara bak , arkadaş zenginleri ortalamaya katınca yüksek çıkar tabi. Ben şu an işsizim yıllık kazancım 0 dolar. Benim gibi milyonlarca insan var. İşsiz olduğumdan devlet beni GSS adı altında sigortayla da sürekli borçlandırıyor. İptal bile edilemiyor , yazıklar olsun. Hakkımı yiyen her kimse haram zıkkım olsun yediği her lokmalar diyorum artık.
semih Uzun 12 ay önce
AKP'nin Trabzon'lu siyasetçileri bu sonuçlardan eminim çok memnundurlar. Ne de olsa Trabzon halkı fakirleştikçe AKP'ye daha çok oy veriyor. Hani bir söz vardır ama müstehcan olduğu için buraya yazamayacağım nasılsa herkes anlamıştır.
Maxihadi 12 ay önce
Bu kadar palavrayı bir araya getirmek için ne kadar kafa patlattılar acaba?
Bu rakamların hepsi maksimum şişirilmiş hali!
Ülkede herkes aç ama utancından ben açım diyebilen yok..
Allah sonumuzu hayır eder inşAllah.
Oflu 12 ay önce
Araplar bu sene gelemedi ondandır
Salih keskin 12 ay önce
Ben dolara bakmıyorum, hah hah ,

Gelişmelerden Haberdar Olun

@