7m


7m

hyundai

Binance'dan Rusya kararı!

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından Binance'ın kurucusu ve yöneticisi Changpeng Zhao, Rus halkının platforma erişimini yasaklamayacaklarını açıkladı.

Ekonomi 03.03.2022, 14:59
Binance'dan Rusya kararı!

Binance'in kurucusu ve yöneticisi Changpeng Zhao, Rus halkının platforma erişimini yasaklamayacaklarını açıklarken BBC'ye "Pek çok Rus savaşı desteklemiyor" ifadesinde bulundu. 

Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Mikhailo Fedorov, büyük Kripto Para borsalarının Rus kullanıcıları yasaklamasını talep etmişti.

İLK KRİPTO SAVAŞI

BBC'ye konuşan düşünce kuruluşu Royal United Services Institute altında faaliyet gösteren Finansal Suç ve Güvenlik Çalışmaları Merkezi'nden Tom Keatinge ise bu borsalara hizmet veren bankaların durumu yakından takip edeceğini ve Rusya'ya yönelik yaptırımlara aykırı adımlar atılması durumunda borsaların bankalara erişiminin kesilebileceğini söyledi.

Keatinge, Ukrayna savaşının ilk "kripto savaşı" olarak tarihe geçme ihtimalinin bulunduğunu da ekledi. İşgalin başlamasından bu yana Bitcoin'in değeri yüzde 13 arttı. Rus oligarkların yaptırımlara hedef olmamak için kripto para kullanabileceği belirtiliyor.

FED BAŞKANI POWELL'DAN AÇIKLAM GELMİŞTİ

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan savaşın kripto sektörüyle ilgili düzenlemelere duyulan ihtiyacın önemini bir kez daha ortaya koyduğunu dile getirmişti.

Fed Başkanı daha önce de kripto düzenlemelerini gündeme getirmişti

2021 yılı yaz döneminde Powell, itibari paralara sabitlenmiş kripto varlıkların, bankacılık yasasına benzer şekilde yasalara tabi olması gerektiği görüşünü aktarmıştı. Powell, sabit kripto varlıkların banka mevduatı ve para piyasası fonlarına benzer bir ekonomik faaliyete sahip olduklarını düşünürken kriz ortamında yatırımcıların ciddi risklere maruz kalabileceğini düşünüyor. Bundan dolayı özellikle bu kripto varlıkların geleneksel yatırım araçlarının düzenlenmesine benzer şekilde ele alınmasını düşünüyor.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@