Berat Albayrak'tan dar gelirliye konut müjdesi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan dar gelirliye konut müjdesi.

Ekonomi 07.11.2019, 11:18
Berat Albayrak'tan dar gelirliye konut müjdesi!

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Samsun'da İş Dünyası ile Buluşma programına katıldı. Bakan Albayrak enflasyon tarafında düşüş yaşandığını ve tarihi bir neticenin ortaya konduğunu söyledi. Bakan Albayrak dar gelirlilerin konut sahibi olacağı altyapının hazırlandığını söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, enflasyon tarafında düşüşün yaşandığını ve tarihi bir neticenin ortaya konduğunu belirtti. Bakan Albayrak ekonomik göstergelerin pozitif seyrettiğini ve yılın pozitif büyümeyle kapatılacağını söyledi.

Dar gelirlilere de konut müjdesinde bulunan Bakan Albayrak düşük faizle 20 yıl vadeli kredi kullandırılarak TOKİ işbirliğiyle yılda 100 bin kişinin ev sahibi yapılacağını kaydetti.

Bakan Albayrak'ın açıklamaları şöyle:

Büyük bir ihracat potansiyeline sahip liman şehri ve milli mücadele ruhumuzun burada atıldığı güzel Samsun’umuza bizi davet ettiğiniz için teşekkür ediyorum.

Yaklaşık 6 senedir ülkemiz çok yoğun kuşatmayla mücadele veriyor. Gezi, 17-25, çukur eylemleri, kanton girişimler, 15 Temmuz darbe girişimi. Hiçbiri birbirinden bağımsız değildi. Hepsinin esas amacı milletimizin birliğine kast etmekti. Ekonomik konularda, tehditlerin dozunu çıkarabilecekleri en yüksek düzeye çıkararak son 15 ayda yaşadığımız süreçte şahit olduk. Kur, faiz ve enflasyon sarmalına birileri almak için her yolu denedi. Son bir yılda 3 büyük kur atağı yaşadık. Birileri enflasyonu kontrol edilemez noktaya getirmek için çaba sarf ettiler.

Barış Pınarı operasyonunda da enteresan süreçler yaşadık. Enflasyonla mücadele ortada. Enflasyonla topyekün mücadele diyerek son bir yılda geldiğimiz noktada TÜFE’de yüzde 8, ÜFE’de yüzde 1.70 seviyelerine inerek tarihi bir netice ortaya koyduk. Yılsonu hedefimiz 12’lerin altında gerçekleşerek yılı kapatacağız. Düşük tek haneleri çok hızlı şekilde yaşayacağımız sürece gireceğiz. Enflasyon daha da iyi olacak, bu daha başlangıç.

Toplasanız 15-20 kişi olan ve dedikleri hiç bir şekilde tutmayan kişilere rağmen, çok önemli bir performans ortaya koyduk, bu söylemi takınanların bir kısmı siyasi, bir kısmı ticari, bir kısmı istihbari saikle birilerinin amacına hizmet ettiler.

Türkiye kimseden bir kuruş almadı ve kimseye el açmadık.

15 aylık olağanüstü dönemi tahminlerden çok daha az hasarla, çok daha az bir sürede, çok daha iyi bir şekilde geride bıraktık. Türkiye olarak güçlü bilançomuzu devam ettiriyoruz. Genel yönetim borç stoğu yüzde 30,2 oranına sahip olarak dünyadaki en iyi ülkelerden bir tanesiyiz.

Bu yıl 82,3 ton altını ekonomiye kazandırdık.

Ekonomik aktivitedeki toparlanma öne çıkıyor. Eylül ayında 4A kapsamındaki toplam sigortalı sayısı 431 bin kişilik artış gerçekleştirdi.

Toplam konut satışı Eylül’de 147 bine ulaştı. Otomotiv satışları 40 bine ulaştı.

Ekonomide güven endeksi yüzde 20 arttı. Bu yılı pozitif büyümeyle kapatacağız.

Kurumsal kredi faizlerinde en düşük piyasa faizlerini gördük, daha da düşecek inşallah.

Asgari ücretle, dar gelirli vatandaşlarını ev sahibi yapacak bir modelin finansman alt yapısını hazırladık.

20 yıl vadeli olacak ve TOKİ'nin de içinde yer alacağı, her yıl en az 100 bin vatandaşımızı ev sahibi yapacak modeli bu ay bitmeden özel bir programla anlatacağız. Düşük faiz oranlı kredi verilecek.

İvme paketinde tahsis rakamı 25 milyar lira, kredi kullandırılan rakam 10 milyar lirayı geçti.

Faiz ve enflasyonun düştüğünü önümüzdeki aylarda çok daha net görmeye başlayacağız.

Bu mücadelemizde en ufak bir gevşemeye izin vermeyeceğiz.

Ekonomiyi durdurma diye bir şey yok, ekonomimiz büyüyecek.

Büyümeyle eş güdümlü bir şekilde enflasyonda hedeflerimize ulaşacağız.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (12)
hasan 2 yıl önce
Allah cc aşkına sigara haramdı dimi sanırım düşük faizde haramdı yanlış'mı hatırlıyorum ALLAH cc çok büyüktür unutmayın Allah hepimizin yardımcısı olsun
Oktay 2 yıl önce
Hasan kardeş.Faiz Sistemini Ülkemizin içine yerleştirenlerede hesap soralım,Gezi Olaylarında Devleti 160 milyar Dolar zarara sokup faturayı Millete ödetenlerede hesabını soralım,sonra işin Dini tarafını hep beraber yorumlarız.
turgutu 2 yıl önce
Proje güzel fakat yapılan evler çok çabuk dökülüyor, çok kalitesiz, özensiz malzeme ve işçilik var denetimler sıkılaştırılmalı ben tokiden ev aldığımda bazı itirazlarımız olmuştu tuvalet taşları çatlak ve kırıklar vardı, aynalar, kapılar, çerçevler vs. saymakla bitmez denetim başında bulunan kişinin sözünü unutmadım " ne yani TOKİ burası ne bekliyordunuz" bu zihniyet değişmesi lazım kalite gelmesi lazım.
Erhan 2 yıl önce
Konutu zengine satar,zengin fakire kiraya verir,fakirden aldığı kirayla kredisini öder....
bordo mavi 2 yıl önce
insanlar kira veremiyor geçim sıkıntısı cekiyor ev nasıl alsınlar
Osman Karaduman 2 yıl önce
Dar gelirli mi var
Ülke ekonomisi zirve yapmadı mı
Burası Singapur değil mi
Aklımı oynattım galiba!?
Ali 2 yıl önce
Enflasyon mu düşmüş.! , o sizin saraydaki enflasyon düşmüş , milleti kandırmayı bırakın, Allah'tan korkun Allah'tan, bide dalga geçmeyin, yalancının..!
mehmet 2 yıl önce
Bunlar simdik kendilerini dar gelirli gosterip ! Kendilerine SARAY yaparlar.
Ali KAYA 2 yıl önce
Masal yazmada ve okumada La Fonten'i solladın. Sen bizi salak mı sanıyorsun.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@