7m

Çapkınoğlu

uzungöl yayla otel

Altın güne yükselişle başladı

Altının gram fiyatı 1.002 lira seviyesinden işlem görüyor

Ekonomi 28.07.2022, 10:55
Altın güne yükselişle başladı

Altının gram fiyatı, güne yükselişle başlamasının ardından 1.002 lira seviyesinde işlem görüyor. Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.604 lira, cumhuriyet altını da 6.634 liradan satılıyor.

Dün, ons fiyatı ve dolar kurundaki yükselişe paralel değer kazanan altının gram fiyatı, günü yüzde 1,16 artışla 997 liradan tamamladı. Altının gram fiyatı, yeni güne de yükselişle başlamasının ardından 1.002 liradan işlem görüyor.

ÇEYREK VE CUMHURİYET FİYATLARI

Aynı dakikalarda çeyrek altın 1.604 lira, Cumhuriyet altını da 6.634 liradan satılıyor. Altının ons fiyatı, dün yüzde 0,98 artışla 1.734 dolardan günü tamamlamasının ardından şu dakikalarda yüzde 0,6 yükselişle 1.744 dolardan işlem görüyor.

FED FAİZİ 75 BAZ PUAN ARTIRDI

Analistler, ABD Merkez Bankası'nın ( Fed ) dün beklentiler doğrultusunda politika faizini 75 baz puan artırmasının ardından Fed Başkanı Jerome Powell'ın gelecek toplantılarda daha yumuşak adımlar atılabileceği mesajının altına olan talebi artırdığını söyledi. Fed Başkanı Powell, toplantı sonrası yaptığı açıklamalarda ABD ekonomisinin henüz resesyonda olduğunu düşünmediğini belirterek, faiz artışlarının bir noktada yavaşlaması gerektiğini ancak bu duruma gelecek veriler ışığında karar vereceklerini dile getirdi.

PİYASALARDA SON DURUM

Yurt içinde gözlerin Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın yayımlayacağı Enflasyon Raporu ve TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu'nun açıklamalarının yatırımcıların odağında yer aldığını kaydeden analistler, yurt dışında ise Almanya'da enflasyon ve ABD'de büyüme verilerinin takip edileceğini ifade etti. Analistler, teknik açıdan altının ons fiyatında 1.720 doların destek, 1.770 doların direnç konumunda bulunduğunu bildirdi.


Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@