7m

7m

hyundai

Koronavirüse karşı beklenen iyi haber geldi

ABD'deki Kovid-19 aşı çalışmasının ilk etabından "olumlu sonuç" alındı.

Dünya 18.05.2020, 21:09 18.05.2020, 21:15
Koronavirüse karşı beklenen iyi haber geldi

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ile yakından çalışan Massachusetts merkezli Moderna, Kovid-19 aşısı konusunda umut vadeden bir açıklama yaptı. Yetkililer, Kovid-19'a karşı üzerinde çalıştıkları aşının klinik deneylerde "olumlu" sonuç verdiğini belirtti.

ABD merkezli biyoteknoloji firması Moderna, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı üzerinde çalıştıkları aşının, ilk klinik deneylerde "olumlu" sonuç verdiğini açıkladı.

Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ile yakından çalışan Massachusetts merkezli Moderna, Kovid-19 aşısı konusunda umut vadeden bir açıklama yaptı.

Üzerinde çalışılan aşının 1. faz klinik deney aşamasının geçildiği belirtilen açıklamada, bu deneylerde aşının insan vücudunda, Kovid-19'u geçiren kişilerin vücudundakine benzer bağışıklık üretmeyi başardığı ifade edildi.

Açıklamada, 1. faz klinik deneyin 8 kişi üzerinde yapıldığı, aşı verilen kişilerin vücudunda, Kovid-19'u atlatan kişilerin seviyesinde ya da daha üst seviyede antikor gözlendiği aktarıldı.

Aşının ciddi bir yan etkisinin de tespit edilmediği vurgulanan açıklamada, sadece 1 katılımcının vücudunda kızarıklık olduğu bunun da kısa sürede geçtiğine işaret edildi.

Açıklamada, aşı çalışmasının 2. fazının yakın zamanda başlatılacağı, temmuzda da 3. aşamanın başlamasının öngörüldüğü kaydedildi.


Yorumlar (2)
Mantıklı 2 yıl önce
Aylar önce Bill Gayes ( nam-ı değer “Kill Bill” ) ;“ ben 7 milyar insanı kurtarabilirim” diye bir açıklama yapmıştı. Ne tesadüf ki, Amerika’da aşı bulunuyor.
Trabzonlu 2 yıl önce
bunlar hep oyun insanları avuc icine almışlar istediğigibi yönlendiriyorlar en tehlikeside bu

Gelişmelerden Haberdar Olun

@