7m


7m

hyundai

Üreticiyi mağdur ettik

AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan, fındık fiyatının açıklanmasının ardından haber61'in sorularını yanıtladı. Fındık fiyatının şu anda 4 YTL, Ekim Kasım 4,50 YTL, Aralık ve sonrası 5 YTL olarak açıklanmasının ardından AK Parti Trabzon Milletvekili A

Bölgesel 30.08.2008, 15:27
Üreticiyi mağdur ettik
AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan, fındık fiyatının açıklanmasının ardından haber61'in sorularını yanıtladı.

Fındık fiyatının şu anda 4 YTL, Ekim Kasım 4,50 YTL, Aralık ve sonrası 5 YTL olarak açıklanmasının ardından AK Parti Trabzon Milletvekili Asım Aykan'dan fiyat değerlendirmesi aldık.

Sayın Vekilim fiyatı nasıl buldunuz?

Hükümet mahsulün bir anda piyasaya girmesini engellemek istiyor.

Arz fazlalığından dolayı mı…

Malum arz fazlalığı olduğunda dışarıda piyasa düşüyor ve yurtdışında fındığı ucuza kapatıyorlar. Bunun için kademeli fiyat uygulaması yapıldı. Üç ay sonra fiyat geçen seneki fiyat gibi olacaktır. Çok yoğun bir rekolte olduğu için hükümet fiyatı verirken zorlandı.

Peki bundan sonra ne olacak bu denge ne zaman sağlanacak?

Fiyat açıklandı ama biz bu işi şimdi konuşmamız lazım. Asıl mesele Türkiye'nin önünde ciddi bir dar boğaz var. Belli ekim sahaları kısıtlanmadıktan sonra Türkiye her yıl bu sıkıntıyı yaşayacak. Radikal çözümler getirmemiz lazım.

Bu konuyla ilgili yasa ne aşamada?

Artık yasa çıkacak. Çıkmak zorunda. Fındığın geleceği karanlığa gidiyor.
Samsun'dan öteye Sakarya ve Düzce'de alternatif ürünlere geçilmesi için teşvik vermemiz gerekiyor. Biz fındığı satamıyoruz, ama pirince para verip dışarıdan alıyoruz. Terme ovasında pirinç yerine fındık diktirilmiş. Yani radikal davranıp tedbir almazsak gelecek yıllarda aynı sıkıntıyı yine yaşayacağız. Başka ülkelerde fındık dikmeye başladı. Biz bu fiyatları da ararız böyle giderse.

Sayın Vekilim çok ümitsiz konuşuyorsunuz…

Hangi hükümet olursa olsun bu fiyatı vermekte zorlanırdı. Elde 300 bin ton fındık var. Hala alınan bu fındık satılmamış, onun da iki katından fazla fındık dalda duruyor. Hangi hükümet olursa olsun zorlanır. Hükümet elindeki bütün imkanları kullandı.

Şimdi Trabzon özelinde konuşursak Ramazan ayının gelmesi ve okulların açılması ile paraya ihtiyacı olan üretici fındığını satmak zorunda. Paraya ihtiyacı olmayan da zaten fındığını saklayacaktır. Burada bir mağduriyet söz konusu değil mi Sayın Vekilim.


Mağdur olan üreticiler ne kadar dişlerini sıkacaklar bilmiyorum. Ama biraz bekleyebilirlerse daha iyi imkanlar doğar. Ama acil ihtiyacı olan insanlar mağdur oldular. Bu doğru. Ama bir yanda da devletin geleceğini düşünmek lazım. Elimizdeki fındığı bir anda indirdiğimiz zaman yurtdışı fındığı ucuza kapatıyor.

Yani sayın vekilim ülkeye fayda sağladık, bir yerde de üreticiyi mağdur ettik öyle mi?

Başka çaremiz yoktu. İkisinin ortasını bulmak zorundaydık. Bir mağduriyet vardır. Doğrudur.

Yorumlar (7)
bestekar 14 yıl önce
simdi kademeli fayata geçmişler,sizin zaten alacagınız bir miktar var onuda 4 ytl verdiginiz fiyatla kapatırsınız,kasım aralık ayına geldiği zaman fındık alımını TMO durdurur bizde esnafa mecbur kalırız,2 ytl ye satarız,sen ve senin yandaşların sırtımızdan parayı cebe indirir.ben bu yıl 2,5 milyar yevmiye verdim.tabiki bu rakamın içinde yemek ve kendi ailemin çalıştığı hariç.siz neden bahsediyorsunuz.sakın oy diye kapımıza gelmeyin.zaten bu ülkeyi gerdiniz suni gündemlerle batırdınız.sizin gitme vaktiniz geldi.görürsünüz seçimde.
galemen 14 yıl önce
hele hele adama bakın üreticiyi mağdur etmişler siz bizi dört yıldır mağdur ediyorsunuz ama sizde haklısınız sizi körü körüne geleceğini düşünmeden destekleyenlere az bile yaptınız ben ordu daki mitingi hatırlıyorum da yol trafihe kapanazmış milet vekili kovulmuş ordan sonra bir baktık ki ordu dan akp yüzde 70 lere dayanmış siz az bile yaptınız aferin size nasıl olsa çevrenizde ve yanınızda bol miktarda çanak yalayıcıları var satılmış gözü para hırsı bürümüş medya yalaka insanlar haklısınız ben olsam bunda vermezdim size söz verdiğiniz abileriniz emirlerini yerine getiriyosunuz yoksa AB ne der size iyi fiyat verince çekmezmiydi kulağınızı dün tütünü bitirdiniz ondan önce hayvancılığı ondan önce mısırı daha sayayım türkiye yi nasıl bağımlı hale getirdiğinizi şimdi de fındığı bitirdiniz helala olsun size ha bir çiftde milletin vekili olduğunu idda edenlere sizmi milletin vekilisiniz siz birer genel başkan yalakasısınız milet vekiliymiş halt etmişssiniz bu devleti kuranlar sizin kibiriniz binde biri yoktu onlarda onlar
Siveriksali 14 yıl önce
Mağdur Muğdur olay işte budur kardeşim.İki Dönem Belediye başkanlığı yaptınız.ikinci dönemdirde trabzon milletvekilisiniz.yani yaklaşık 20 yıldır bu millet size para verip (maaş olarak) sizden de hizmet bekliyor.yani allahı var gerçekten hizmetin kralını yapıyorsunuz !!!! gerçi bu arasıra demeç vermekle kalıyor ama neyse buna da şükür diyelim asıl konumuza geçelim. 30 Dönüm fındık bahçem var.ama bayır satılmıyo.bunu da niye yazdım diceksiniz şimdi.dersiniz banaki napacan fındığı sat yerini keyfini sür.ama alabaildiğine bayır.ne bir ot var ne çayır.alıcı çıkmıyo.bilgi vermek amaçlıydı bu.bu fındık bahçemi baştan aşağı kazımayı düşünüyorum.çıkan ağaçlarla seçim sandığı yaptırır akp ye hediye edecem.malum bu fiyattan sonra bizim akıllı halkımızın oylarıyla beraber akp bir sonraki seçim patlama yapıp % 76.14 oy oranıyla iktidara gelecek.düşündümki sandıklarınız eskidi bu kadar oyada sandık yetmez.bende böle bir yardım kampanyası düzenliyecem.umarım bu yardımı altta bırakmaz seneye fındık 2.5 ytl olur.saygılarımla üretici!!!
casa 14 yıl önce
Fındık fiyatının olabildiğine düşük açıklandığını herkes kabul etmekte.Ekonominin kuralı az mal fazla para çok mal az paradır.Bizi yönetenler bu kuralı elbette bilmektedirler.O zaman rekorltenin düşürülmesi için Trabzon,Giresun ve Ordu illerinin dışında üretimi çaydırıcı tedbirler belirleyip uygulamaya koyaçaksınız.Her ne kadar serbest piyasa ekonomisi modeli uygulansa da Sosyal Devlet anlayışı bunu gerektirir.Bunları yapaçak Yasama ve Yürütme değilmidir.Başka söze ne hacet.Selam ve saygılar
koksalaygun 14 yıl önce
Hükümet adına ve bir üretici olarak çok üzüldüm.KARADENİZ HALKI BUNA LAYIK DEĞİL.
miço 14 yıl önce
fındıkları söküp badem ekin
kralKRAL 14 yıl önce
yav bu hükümete helal olsun.inşallah daha beterini yapar da bu millet in aklını başına getirir.durmak yok yola devam.durmak yok fındıkları sökmeye devam.yakında k...... daki donuda alırlar ..bu millet i iki dua ile kandırırılar.helal olsun akp bu millet herşeyi hak ediyor.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@