Laz Resul Dindar'dan önemli çağrı

2013 yılında alınan bu karar için ünlü Karadenizli şarkıcı Resul Dindar harekete geçti.

Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı’nca alınan kararla Lazca, ortaokullarda 'Yaşayan diller ve lehçeler' dersleri kapsamına alınmış ve yürürlüğe girmişti. 2013 yılında alınan bu karar için ünlü Karadenizli şarkıcı Resul Dindar harekete geçti.

Resul Dindar bugün kendi sosyal paylaşım sitesinden sevenlerine "Anadilimize sahip çıkalım Yaşasın Lazca" çağrısında bulundu.

Çektiği ve paylaştığı video da da lazca konuşan Karadenizli sanatçı Laz Dindar, şunları söyledi;

"Biliyorsunuz artık orta okullarda Lazca dersi var.Çocuklar lazca öğrensin dilimiz ölmesin.anadilimiz yaşasın bizim için, çocuklarımız için....Çok güzel bir dilimiz var."

RESUL DİNDAR KİMDİR?

24 Ocak 1982'de Artvin'in Hopa ilçesinde doğdu. Dört yıl süreyle şarkılarını,beslendiği topraklarda icra eden Resul Dindar 2005 yılının Eylül ayında İstanbul'a çevirmiş rotasını. "So Bulurt" adında arkadaşlarıyla kurduğu grupta Karadeniz müziğinin haykırışı ile iz sürmüş aslî ritmine ulaşana dek.Ve 2 yıllık bir müzik yolculuğunun ardından "So Bulurt" grubuna nokta koyma kararı almış grup arkadaşları ile...Akabinde 2008 yılının Temmuz ayında müzisyen arkadaşlarıyla "KARMATE" grubunun kuruculuğunu üstlenmiştir.Karmate'nin solisti,değirmenin temel taşlarından olan Resul Dindar;yüreğini türkülere kılavuz ederek devirmiş 28 yılını.Karmate ile başladığı 4,5 yıl süren yolculuğunda "Nani" ve "Nayino" adlarıyla iki albümde grubun solisti ve kurucu üyelerinden biri olma vasfıyla yer alan Dindar,2012 yılının Ağustos ayında Karmate grubundan ayrılmış ve yolculuğunu kendi müzik sularında sürdürme kararı almıştır.

Sanat;insanlığa, toplumlara,etkileşimlerine ve birlikteliklerine etki eden en asli unsurdur diyen sanatçı,insan eksenli bir yaşam anlayışını sanatının dahi üstünde tutmaktan geri durmamıştır hiçbir zaman. "İnsan olmak" her şeyin ötesinde ve aslında temelinde barınan bir olgudur der,müziğiyle açtığı yolda ilerlerken.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler