alexa metrics

banner560

banner572

Karadeniz'den 115 ülkeye 13,2 milyon dolarlık çay ihracatı

DKİB Başkan Yardımcısı Gürdoğan, Türkiye'den 9 ayda 115 ülkeye 13,2 milyon dolarlık çay ihraç edildiğini açıkladı.

Bölgesel 11.10.2021, 13:19
Karadeniz'den 115 ülkeye 13,2 milyon dolarlık çay ihracatı

Türkiye, 2021 yılının ocak-eylül döneminde 115 ülkeye gerçekleştirdiği çay ihracatından 13 milyon 212 bin dolar gelir elde etti.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, yazılı açıklamasında, bu yılın 9 aylık döneminde 3 bin 247 ton çay ihraç edildiğini belirtti.

Çay ihracatından 13 milyon 212 bin 948 dolar gelir elde edildiğini ifade eden Gürdoğan, en çok dış satımın Belçika, Almanya, ABD, Hollanda ve KKTC'ye yapıldığını bildirdi.

Gürdoğan, "Geçen yılın aynı dönemine göre miktar bazında yüzde 10, değer bazında ise yüzde 9 artış sağlanmıştır. Avrupa Birliği ülkelerinde yaşayan 5 milyonu aşkın Türk nüfusunun Türk çayını tercih etmesi nedeniyle en fazla ihracat bu ülkelere gerçekleştirilmektedir." değerlendirmesinde bulundu.

İhracatta ülke sayısının 115'e ulaşmasının önemli bir gelişme olduğuna dikkati çeken Gürdoğan, şunları kaydetti:

"Ülke çeşitliliğindeki artışa paralel ihraç edilen miktarın daha üst rakamlara ulaşması gerekiyor. Her ülkenin damak tadına ve tüketici tercihlerine uygun ürün üretilmesi ve inovatif ürünlerin geliştirilmesi ile çay ihracatımız daha üst noktalara ulaşabilecektir. Sektörde faaliyet gösteren firmalar bölgemizdeki üniversitelerle iş birliği yaparak inovatif ürünler geliştirebilirler. Birçok ülke çay üreticisi olmamasına rağmen ithal ettiği çayları işleyip ürettiği inovatif ürünlerle dünya piyasalarında söz sahibi olabiliyor."


Yorumlar (3)
türbedar 2 ay önce
ne yazıkki bizede çar çöp içiriliyor,Almanyadan arkadaşım çay getirdi,Türkiye den ithal edilmiş bir çay ve hayatımda böyle lezzetli kaliteli dem veren bir çay içmedim,bizim marketlerde en kaliteli diye satılan çaylar Almanya dan gelen çayın yanına yanaşamaz,ALLAH tan revamı bu yaptığınız,bumu kendi vatandaşına verdiğin değer.
Faik 2 ay önce
Madem bu kadar çayı ihraç ettiniz Çaykur'un depoları ağzına kadar kuru çay dolu.Çaykur yıllardır zarar ediyor ve artık dibi gördü.Çay'a hiç önem verilmiyor malesef.Önem verilse 4 tl lik çay özel sektör tarafından 2,50 tly alınmazdı.Türkiye de üretilen çay Türkiye ye anca yeter.Dışardan gelen çay bizim çayımızı vuruyor.Bu bilinmesine rağmen kimse bu işe dur demiyor.Çy'ın akıbeti de tütün ve şeker pancarı gibi olacak.
ali kara 2 ay önce
müstahsilin alın terini emeğini çalanlar çalınmasına zemin hazırlayanlar elleriniz kirli emek hırsızlarısınız.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@