7m


7m

hyundai

Kaçak yapılaşmaya son verdi!

Vali salihoğlu yayımladığı genelgede “Yayla mevsiminin sona ermek üzere olduğu günlerde mera ve yaylaklarda kaçak yapılaşmaya gidildiği duyumları alınmaktadır. Bu nedenle,Belediye mücavir alan sınırları içinde kalan yerlerde belediye zabıtası ve genel güv

Bölgesel 05.09.2008, 09:42
Kaçak yapılaşmaya son verdi!

Vali salihoğlu yayımladığı genelgede “Yayla mevsiminin sona ermek üzere olduğu günlerde mera ve yaylaklarda kaçak yapılaşmaya gidildiği duyumları alınmaktadır.

Bu nedenle,Belediye mücavir alan sınırları içinde kalan yerlerde belediye zabıtası ve genel güvenlik görevlilerince, diğer yerlerde, mera birimi görevlileri ve jandarma ekiplerince,gerekli denetimler yapılarak, 4342 sayılı Mera Kanunu'nun 20. maddesine aykırı davrananlar hakkında durumuna uygun 775, 3091, 3194 sayılı kanunlar uygulanacaktır.

Yapılan işlemler yıl sonuna kadar 15 günde bir Valiliğe bildirilecektir.Bu konuda İl Merkezinde ilgili Vali Yardımcısı, ilçelerde kaymakamlar, belediye başkanları ve muhtarların konu üzerinde hassasiyetle durması, bir aksaklığa yol açılmamasını,ihmali görülen kamu görevlileri hakkında gerekli işlem yapılmasını sağlayacaklardır. Bilginizi, genelgenin ilgililere tebliğini ve gereğinin yapılmasını önemle rica ederim.” dedi.


Vali Enver Salihoğlu, açıklamasının devamında şunları ifade etti:
“Yaylalarımız devletin koruması altındadır, dolayısıyla özel mülkiyet söz konusu değildir. Kanunlar incelendiğinde açıkça görülüyor ki; Yaylalara hiçbir yapı yapılamaz. Ancak hayvancılıkla uğraşanlar hayvan barınaklarının yanında geçici konutlar yapabilirler, Denetimlerimizi sıkılaştırıyoruz.

Yetkilerimizi sonuna kadar kullanmak istiyoruz. Bildiğiniz gibi ceza kanununda çevre kanunun da ağır para ve hapis cezaları var. Denetimlerimiz ve uygulamalar sıklaşarak devam edecek. Gümüşhane'nin 450 yaylasından faydalanan vatandaşlar,mera ve yaylakları sürmek,ekmek,yol ve inşaat yapmak,ormanlarından ağaç kesmek ve çıra çıkarmak suretiyle tahrip etmeyecekler bu konuda tüm insanlarımızı sorumluluğa davet ediyorum.”


Yorumlar (1)
ugur topaloglu 14 yıl önce
Ben giresun eynesil ören beldesinden bir vatandaşım .weyıllardır bizim yayla davamız olmasına rağmen ve davayı kazanmamıza rağmen ev yapamazken türkelli köyü siyasi baskı ,rüşvet ve en kötüsü sahte fermanla beraber işi götürüyo .şimdi bence lafta kalır başlığım a gelince yıllarcada buraya valiler geliyo ve gelen vliler siyasilerin kuklası olmuyomu bu ülkede onun için bence lafta kalır . not bu valiyi tenzi ediyorum inşallah dediğini yapar

Gelişmelerden Haberdar Olun

@