İstanbul'da ne kadar Karadenizli var ?

Türkiye’nin en büyük kenti ve de dünyanın en büyük kentleri arasında yer alan İstanbul’un nüfusunun büyük çoğunluluğunun Karadenizli olduğu biliyor muydunuz?10 milyonu aşkın bir topluluğun yaşamış olduğu İstanbul’da hangi Karadeniz ilinden ne kadar insan

Bölgesel 02.10.2012, 09:37
İstanbul'da ne kadar Karadenizli var ?

Türkiye’nin en büyük kenti ve de dünyanın en büyük kentleri arasında yer alan İstanbul’un nüfusunun büyük çoğunluluğunun Karadenizli olduğu biliyor muydunuz?

10 milyonu aşkın bir topluluğun yaşamış olduğu İstanbul’da hangi Karadeniz ilinden ne kadar insan yaşıyor sorusuna aşağıdaki toplada belirtilmiştir. 

 

Trabzon 368.027
Rize286.302
Gümüşhane134.085
Giresun474.313
Artvin79.462
Ordu480.614
Samsun 393.285

 

Yorumlar (6)
mss 8 yıl önce
Trabzon karadenizin en büyük kentiydi, yıllarca dışarıya göçler yaşandı, bu rakam Trabzon için doğru değil sadece nufusunda Trabzon yazanlar İstanbul' da bu kadardır, daha eskiden gidip yerleşip nufusu İstanbul olanlar bunun içinde yoktur. Kısaca İstanbul' da 1 milyona yakın Trabzon' lu var...
Ahmet Tabakoğlu 8 yıl önce
Yalan rakamlar.
E Bozdogan 8 yıl önce
Asagidaki arkdasin belirttigi gibi.. Trabzonlu olup Istanbul nufusuna kayitli olanlar Trabzona kayitli olandan cok daha fazlasi.. Bizzat ben cok kisi taniyorum.. O yuzden bize gercek bir bilgi saglamaz..
YALNIZ KURT TS 8 yıl önce
Samsun'dan gerisini Karadeniz olarak saymiyormusunuz.Bati Karadeniz ne alem orasi Karadeniz degilmi Zonguldak,Karabuk,Bolu,Sinop,Bartin vs.Sadece Laz'larin yogun oldugu Dogu Karadeniz'imi Karadeniz'den sayiyorsunuz.Karabukspor'a kimsenin Karadeniz takimi dedigini duymadim bu ne is anlamadim birileri bunu bana izah etsin.
ADANALI 2 yıl önce
Karadeniz sadece doğu karedeniz değildir orta ve batı karadeniz aldığınızda İstanbulun yarısı karadenizlidir
Üsküdar Giresunlu 2 yıl önce
İstanbul'un 3te 1 i Doğu Karadenizli, Bir diğer 3 te 1 i Orta ve Batı Karadenizli geriye kalan 3te 1 ise Sivas ve diğer bölgelerden insanlardır...Nüfus kütüğünü İstanbul a taşıyan bir çok Karadenizli olduğu için bu rakamlar reel değil...1er milyon dan fazla Giresun, Ordu, Trabzon ve Kastamonulu var.Adamın adı Temel ben doğma büyüme yedi kuşak İstanbulluyum diyor adın niye Temel dediğinde Giresunda babamın babasının adı diyor durum böyle :)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@