7m

7m

hyundai

DSİ sele karşı önlem alıyor! Bu yöntem ilk kez Doğu Karadeniz'de

DSİ, sel tırmıklarını ilk kez Doğu Karadeniz'de kullanacak.

Bölgesel 13.04.2022, 09:11
DSİ sele karşı önlem alıyor! Bu yöntem ilk kez Doğu Karadeniz'de

DSİ yatırımlarının kaynağını teşkil eden su, yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturuyor. Ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olan su, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetikliyor. Suyun tarım ve sanayide yarattığı güçlü etki, geniş iş sahalarının doğmasına da vesile oluyor.

Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü; inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere; hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atıksu arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş bir yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor.

Bu bağlamda ülkemizde 1954 yılından bu yana toprak ve su kaynaklarını geliştirmekle mesul olan DSİ, aralarında dünyada ilk kez uygulanan projelerin, en yüksek ve büyük barajların, en uzun sulama kanallarının ve içme suyu maksatlı tünellerin bulunduğu sayısız tesisi tamamlayarak milletimizin istifadesine sunmuş ve sunmaya da devam etmektedir.

Ülkemizde ilk kez Doğu Karadeniz’de inşa edilecek olan 6 adet sel tırmığı projesinin yapım sözleşmesini imzaladıklarını belirten DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Bilindiği üzere Doğu Karadeniz ülkemizin en çok yağış alan bölgesi. Ani yağan sağanak yağışlarda yukarı havzalardan gelen kütük ve odunsu materyaller, mansapta yer alan köprüleri zaman zaman tıkamakta ve taşkınlara yol açmakta. Yaşanan bu durumun önüne geçmek amacıyla, ülkemizde ilk kez pilot il seçilen Rize, Trabzon ve Giresun’da sel tırmıklarını hayata geçiyoruz” dedi.

Genel Müdür Yıldız şöyle devam etti: “Doğu ve Batı Karadeniz'de son yıllarda yaşanan taşkınlarda yoğun odunsu materyal taşınımı olduğunu gözlemledik ve şüphesiz ki bu taşkın hasarlarını da artırmaktadır. DSİ mansap ıslah çalışmalarına entegre olarak yukarı havza çalışmaları kapsamında rüsubat kontrolü için çok sayıda tersip bendi inşa etmiştir. Bu yapılanlara ilave olarak 'geçirgen tersip bendi' olarak nitelendirilebilecek 'sel tırmığı' olarak adlandırdığımız yapıları geliştirdik. İlk etapta Doğu Karadeniz’de 6 adet sel tımığı inşa edeceğiz. Rize Çayeli Büyükdere, Güneysu Ballıdere ile Potamya Deresi, Hemşin Deresi, Trabzon Maçka Değirmendere ve Giresun Karabörk Görele Deresinde bu tırmıkları hayata geçirip, taşkın zararlarını minimize etmeyi hedeflemekteyiz. Sel tırmıklarını tamamladığımızda, elde edeceğimiz sonuçlara göre bu tırmıkları yaygınlaştırmayı düşünüyoruz.”


Yorumlar (3)
desteptul.... 1 ay önce
dogal yapiyi para icin bozarsaniz doganin onunde duramazsiniz . o buyuk kayalari micir yapmak kimin aklina geldi . onlar dogal bentlerdi .
Mehmet Keskin 1 ay önce
Dereleri betonlaştırmak için yeni fırsat oluşturuyorlar. En önemli amaç müteahitler para kazansın. Derelerimiz dere olmaktan çıktı.
Ali 1 ay önce
islah edecegiz diye derelerin anasini aglattiniz. dogal cozumler yerine betona hapsettiniz dereleri. birakin bisey yapmayin daha iyi

Gelişmelerden Haberdar Olun

@