banner536

banner526

banner533

Baksı Müzesi'ne ilgi artıyor

Bayburt'ta, 2010 yılında açılan ve 2014 Avrupa Konseyi Müze Ödülü'ne layık görülen Baksı Müzesi, 22. Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı'nda (EMİTT) yerli ve yabancı ziyaretçilere tanıtılıyor.

Bayburt 28.01.2018, 17:33
Baksı Müzesi'ne ilgi artıyor

Baksı Müzesi Basın Ofisinden yapılan yazılı açıklamada, Bayburt kent merkezine 45 kilometre mesafedeki Bayraktar köyünde Çoruh Vadisi'ne bakan bir tepe üzerine akademisyen ve ressam Prof. Dr. Hüsamettin Koçan tarafından kurulan Baksı Müzesi'nin, kurulduğu günden itibaren hayata geçirdiği çalışmalarla adından söz ettirdiği belirtildi.

Müzenin turizm etkinliklerini geliştirmek amacıyla EMİTT'e katıldığı ifade edilen açıklamada, müzenin fuardaki iki holde ziyaretçilerini ağırladığı vurgulandı.

Ziyaretçilerin, Bayburt yöresinin mistisizmini taşıyan holdeki stantlara ilgi gösterdiğine işaret edilen açıklamada, stantlarda müze atölyelerinde üretilen ve "tılsım" temalı sanatsal objelere yer verildiği aktarıldı.

Açıklamada, Baksı Müzesi Kurucusu Prof. Dr. Hüsamettin Koçan'ın şu ifadeleri yer aldı:

"Uluslararası bir arenaya sahip EMİTT'te Bayburt'u ve Baksı Müzesi'ni tanıtmak iyi bir fırsat. Stantlarda yer alan objeler görsel olarak küçük objeler olarak algılanabilir ancak arkasında büyük bir felsefe bulunmaktadır. Bizim topraklarda 'gizem' derinlikli bir konudur. Tılsım ve gizem aslında yan yana geldiğinde bizi de anlatır. Baksı Müzesi, yoğun göç veren ilimiz Bayburt'ta gurbetin, kaybolan geleneklerin, unutulan değerlerin neden olduğu sorunlara ve sonuçlara bir çözüm arayışıdır."


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@