Usturayla geçen bir ömür...

Artvinli 76 yaşındaki berber Refik Demir, yıllardır müşterilerine hizmet veriyor.

Usturayla geçen bir ömür...
banner432

Artvin'in Hopa ilçesinde yaşayan 3 çocuk, 5 torun sahibi Demir, 8 yaşında babasının yanında çırak olarak başladığı mesleğini ilerlemiş yaşına rağmen sürdürüyor.

İlçenin en eski ve yaşlı berberi olan Demir, her sabah erken saatlerde açtığı dükkanında Kur'an-ı Kerim okuyup duasını ettikten sonra müşterilerini bekliyor.

Usturayla geçen bir ömür...

Demir yaptığı açıklamada, babasının 1935 yılında Cumhuriyet Caddesi'nde berber dükkanı açarak mesleğe başladığını, kendisinin de 1950'de babasının yanında çırak olarak işe başladığını söyledi.

İlçede 68 yıldır mesleğini severek sürdürmeye çalıştığını belirterek, bugüne kadar birçok çırak, kalfa ve usta yetiştirdiğini ifade etti. 

 Hayatı boyunca makas ve tarağın elinden düşmediğini, bununla birlikte ustura traşı yaptığını anlatan Demir, şunları söyledi: "Dükkanımda 1976 yılına kadar hep ustura kullandım. 1976’dan sonra ustura tıraşı biraz çetin olduğundan dolayı berberler artık jiletle tıraş etmeye başladılar. Ben usturayla nadiren de olsa yapıyorum. Çok eski müşterilerim ile bizim gibi yaşlı insanlar ustura tıraşını istiyorlar. Bu yüzden usturayı dükkanımda bulunduruyorum."

Usturayla geçen bir ömür...

Demir, sabah erkenden akşamın geç saatlerine kadar çalıştığını ve gözleri gördükçe, sağlığı elverdikçe mesleğini devam ettireceğini dile getirerek, "Bu meslek baba mesleğidir. Benim müşterilerim yaşlı insanlardır. Sabahleyin erkenden dükkanımı besmeleyle açarım. Müşteri gelinceye kadar tefsirle Kur'an-ı Kerim okurum. Dinimize, devletimize bağlıyız." diye konuştu. 

Emektar berber, 2015 yılında Hopa’da yaşana sel ve heyelanda evinin yıkıldığını ve eşini kaybettiğini de belirterek, "Çok büyük acılar çektim. Her şeye rağmen hayat devam ediyor. Son nefese kadar çalışmaya devam edeceğim." ifadesini kullandı. 

Usturayla geçen bir ömür...

Müşterileri memnun

Müşterilerden Yaşar Denizkaya ise Refik Demir'in gözlerinin iyi gördüğüne işaret ederek, "Eski berberlerdendir. 50 yıldır görüşüyorum ve müşterisiyim. Saç sakal tıraşını güzel yapar. İşine ve mesleğine aşıktır." dedi.

İsmail Akyıldız ise Demir'in 30 yıllık müşterisi olduğunu belirterek, şunları söyledi: "İyi bir ustadır. Bizler yaşlı olarak Refik berberi tercih ediyoruz. Şimdiki genç berberlere uyamıyoruz veya randıman alamıyoruz. Eski zamanlardaki gibi ustura ile tıraş ediyor. Karşılamasını biliyor, kendisini sevdiriyor. Sevenleri de buraya gelip tıraş oluyorlar. Benim yıllardır berberimdir. Allah sağlık sıhhat versin kendisine."

Usturayla geçen bir ömür...

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2018, 20:16

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner204

banner393