Kovanlarına Teleferikle ulaşıyor

Vadinin diğer yanında bulunan arı kovanlarına ulaşmak için 35 metrelik teleferik kurdu.

Artvin 20.03.2017, 12:54 20.03.2017, 13:15
Kovanlarına Teleferikle ulaşıyor

Artvin'in Arhavi İlçesi'nde, yolu olmayan yamaçta arıcılık yapmaya karar veren 52 yaşındaki Mustafa Gedik, kovanlara ulaşmak için vadinin iki yakası arasına 35 metre uzunluğunda kabinli teleferik hattı kurdu.


Güneşli Köyü'nde arıcılık yapan Mustafa Gedik, Çifteköprü Deresi'nin karşı yamacında bulunan ve gün boyunca daha uzun süre güneş alan bölgeye kovanlarını yerleştirmek istedi. Gedik, yolu olmayan yamaca ulaşabilmek için teleferik hattı kurmaya karar verdi. 35 metrelik çelik halatın bir ucunu ağaç köküne, diğer ucunu ise iş makinesi ile getirdiği 5 tonluk kayaya bağlayan Gedik, ip halatla çekilen çift kabinli teleferik kurdu. Kovanlara bu yöntemle kolayca ulaşan Gedik, hızlanan kabini yavaşlatmak için de çuvalla fren sistemi geliştirdi.

Köprü yapmanın maliyeti nedeniyle mümkün olmadığını anlatan ve çok daha basit ve ucuz olan teleferik sistemi kurduğunu anlatan Mustafa Gedik, "Bu sistem daha rahat ve güvenli. Bu sayede arı kovanlarına kolaylıkla ulaşıyorum. Hiçbir tehlikesi yok. Çok sağlam ve güvenli" diyerek ilkel sistemin teknik arıza vermeyeceğini savundu.

Kovanlarına Teleferikle ulaşıyor

Kovanlarına Teleferikle ulaşıyor

Kovanlarına Teleferikle ulaşıyor


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
Metin K. 4 yıl önce
Ne bu ilkellik ya,söyle belediyeye köprü yapsinlar oraya...rezil olmayalim dünyaya ya. Yil M.S.2017

Gelişmelerden Haberdar Olun

@