Cerattepe bakır madeninde çalışmalar nasıl yapılıyor?

Eti Bakır Genel Koordinatörü, Cerattepe’de arama alanının büyük ancak madencilik faaliyetinin küçük bir alanda yapılacağını söyledi.

Artvin 28.08.2017, 10:05
Cerattepe bakır madeninde çalışmalar nasıl yapılıyor?

Cengiz Holding kuruluşlarından Eti Bakır tarafından işletilecek olan Artvin’deki Cerattepe madeninden iki ay sonra ilk bakır çıkarılacak.Maden ile ilgili bütün iddiaları yerinde cevaplayan Eti Bakır Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş, “Arama ruhsatımızın olduğu alan 4 bin 406 hektarlık bir alan. Bu alanın yaklaşık 2 bin hektarı su, turizm ve yerleşim bölgelerini kapsıyor. Enerji Bakanlığı Maden işleri Genel Müdürlüğüne resmi başvuruda bulunarak bu alanın 2 bin hektarının ruhsat dışına çıkarılmasını istedik” açıklamasını yaptı. 

Cengiz Holding, çevre eylemleri ile gündeme gelen Artvin’deki Cerattepe bakır madeninin kapılarını basına açtı. İki ay sonra üretime başlayacak olan madenle ilgili iddialara cevap veren Eti Bakır Genel Koordinatörü Ünsal Arkadaş, suyun kirletilmesi iddiasından ağaç kesimine, turizmi bitirecek iddiasından maden sahasının boyutuna kadar tüm soruları cevaplandırdı.

"Kendi isteğimizle vazgeçtik"

Madende tüm kuralların harfiyen yerine getirildiğini ifade eden Arkadaş, maden sahasının daraltılmasını istediklerini ve böylece ruhsattaki 4 bin 406 hektarlık alanın 2 bin hektarından vazgeçtiklerini söyledi. Arkadaş, “Vazgeçtiğimiz 2 bin hektarlık alanda yerleşim yerleri, su kaynakları ve turizm alanları yer alıyor. Ben de Artvinliyim ve Artvin’i herkes kadar düşünürüm. Ülkemi de düşünürüm. Enerji Bakanlığı Maden İşleri Genel Müdürlüğü’ne geçen yıl resmi başvurumuzu yaptık. Kendi isteğimizle vazgeçtiğimiz 2 bin hektarlık alanda bırakın maden çıkarmayı arama bile yapmayacağız. 4 bin 406 hektarlık alanın sadece 15 hektarında kapalı alanda madencilik yapılıyor” dedi.

"Yüzey suyuna zarar vermiyor"

Artvin’i ve çevreyi koruma içgüdüsü ile başlayan madene karşı çıkışın hiçbir temele dayanmadığını anlatan Arkadaş, “Sizin de gördüğünüz gibi maden ve su kaynakları ayrı dağlarda. Çalışma yüzey suyuna hiçbir zarar vermiyor. Yeraltı suları ise çökeltme havuzlarında dinlendirildikten sonra biyolojik arıtma sürecinden geçirilip sonra deşarj edilecektir. Herkesin içi rahat olsun” açıklamasını yaptı. Binlerce kamyonun ormanda maden taşıyarak faunaya zarar vereceği ve çevreyi kirleteceği iddialarına da cevap veren Arkadaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Kamyonlar otoyolda nasıl bir tünele giriyorsanız öyle bir tünelden yeraltına inecek. Oradan aldıkları madeni tünelin girişindeki teleferiğe taşıyacak. Yerin üstünde çalışmayacaklar”.

Cerattepe bakır madeninde çalışmalar nasıl yapılıyor?

“En az 35 bin ağaç dikilecek”

Cerattepe’de 50 bin ağaç kesileceği ve dünyanın 100 büyük ormanından birisinin bitirileceği iddialarına da cevap veren Arkadaş, “Sadece 3 bin 500 ağaç kesilecek. İnşaat sahası üzerindeki yüzey toprağı sıyrılacak ve depolanacaktır. Madenin faaliyetinin sona ermesinin ardından bu toprak geri serilecek ve bölge ağaçlandırılacaktır. 3 bin 500 ağacın en az 10 katını bölgeye dikeceğiz. İddialar gerçeği bilmemekten ve Artvin’i koruma içgüdüsünden kaynaklanıyor” dedi.

“Altın da yok siyanür de”

Cerattepe’de altın çıkarma projeleri bulunmadığını ifade eden Arkadaş, “Bakır madenini çıkarma ve taşıma dışında Cerattepe’de başka tesis olmayacak. Zenginleştirme işlemi yapılmayacağı için siyanür havuzu da kurulmayacak. Maden çıkarıldıktan sonra Samsun’a taşınacak ve orada bulunan tesislerimizde işlenecektir. Olmayan siyanür havuzunun Artvin’e zarar vermesi mümkün değildir” diye konuştu.
“Maden heyelana yol açmayacak”

"Heyelan tehlikesi oluşmayacak"

Heyelanlı alanlara herhangi bir baskı yapılmasının söz konusu olmayacağını da anlatan Ünsal Arkadaş, “Çalışma sahasında yüzey toprağı 3-5 metre sıyrılarak heyelana neden oluşturabilecek yük bertaraf edilecektir. Ayrıca, inşaat sahası üzerindeki yüzey toprağı sıyrılacak ve depolanacaktır. Depolanan toprak, işletme süresinde korunacak, işletmeyi kapama döneminde sahaya tekrar serilecek ve ağaçlandırılacaktır. Madencilik faaliyetlerinden dolayı, Artvin ve civar köylerin hiçbirinde heyelan tehlikesi oluşmayacağı bilimsel olarak tespit edilmiştir” açıklamasını yaptı.

“Cerattepe’ye özgü endemik bitki”

Proje sahasının Artvin’deki bitki çeşitliliğinin sadece küçük bir kısmını yansıttığını ve bu alanda Cerattepe bölgesine özgü (alana endemik) bir bitki türü bulunmadığını anlatan Arkadaş sözlerini şöyle sürdürdü: “Proje sahasında bulunan bitki çeşitliliği Kafkasya ekosistemi olarak bilinmektedir. Artvin’i de kapsayan Kafkasya ekosistemi, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, İran ve Sibirya’ya kadar uzanmaktadır. Bu durumda Cerattepe florasına zarar verileceği iddiası tamamıyla gerçek dışıdır. Cerattepe bölgesinde yapılacak olan madencilik faaliyeti ile herhangi bir bitki türünün yok olması mümkün değildir. Ancak buna rağmen çalışma yapılacak alandaki bitkiler tohum halinde saklanacak ve çalışma tamamlandıktan sonra yerlerine dikilecektir”.

“14 yıldaki değer 1,5 milyar dolar”

Madenin 14 yıl işletileceğini anlatan Arkadaş, yıllık 500 tonluk maden işleyeceklerini de vurgulayan Arkadaş, “Bu madenden toplam 20 bin tonluk saf bakır elde edilecek. Türkiye'nin yıllık bakır tüketimi 450 bin ton. Üretimi ise 100 bin ton. Her yıl 4 milyar dolarlık bakır ithal ediyoruz. Bizim madenimizden 14 yılda çıkacak bakırın ekonomik değeri, bugünkü fiyatıyla 1 milyar 500 milyon dolar. En azından 1 milyar 500 milyon dolarlık bir ithalatın önünü kesmiş olacağız” dedi.

“Artvin ekonomisine can verecek”

Madende 387 kişinin istihdam edileceğini ve yıllık 500 bin ton cevher üretileceğini anlatan Arkadaş, “Ayrıca çimento, mazot, yedek parça temini gibi ihtiyaçlar Artvin’den temin edilecek ve yerel inşaat sektörü canlandıracaktır. Madenden çıkarılan malzeme teleferik ile Çoruh Nehri geçirildikten sonra kamyonlarla Murgul’a taşınacak ve taşımacılık sektörü de hareketlendirilecektir. Bakırın önemli bir kısmının ithal edildiğini de düşündüğümüzde bu madenin ülkemiz için de ne kadar önemli olduğu ortaya çıkmaktadır” dedi.

“Kanunlara harfiyen uyulmaktadır”

Arkadaş, çalışmalarda kanunların da harfiyen uygulandığını belirterek “Eti Bakır AŞ kanunlara harfiyen uymaktadır. Türkiye’de madencilik çok gelişmiş değil fakat bizler madencilik işini dünya standartları dâhilinde yapıyoruz. Projesinden, planlamasına; işletmesinden ekonomisine ÇED raporu doğrultusunda çalışıyoruz. Artvin’in Kafkasör Yaylası Cerattepe Mevkii’nde madencilik faaliyetleri için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın, ‘Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Olumlu’ raporunun yürütmesinin durdurulması ve iptali istemiyle açılan davada, Rize İdare Mahkemesi’nin, ‘Madencilik yapılabilir’ yönündeki kararı Danıştay tarafından onaylandı” şeklinde konuştu.

“Siyanür havuzu olmayacak”

Madeni çıkarma ve taşıma dışında Cerattepe’de başka bir tesisin bulunmayacağını vurgulayan Arkadaş, “Zenginleştirme işlemi yapılmayacağı için siyanür havuzu da kurulmayacaktır. Maden çıkarıldıktan sonra Samsun’a taşınacak ve orada bulunan tesislerimizde işlenecektir. Olmayan siyanür havuzunun Artvin’e zarar vermesi mümkün değildir” dedi.
 
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@