banner555

Anahtar Deliği 17.08.2020

Anahtar Deliği 17.08.2020

Anahtar Deliği 17.08.2020, 08:23 18.08.2020, 08:30
Anahtar Deliği 17.08.2020

EDA KÜÇÜKTÜLÜ SERDAR ORTAÇ İLE ANLAŞTI

Yoğun gündem arasında sıkıştı kaldı!
Aslında çok önemli bir proje ve günden güne genişliyor..
Bunu en çok da kemoterapi gören hastalar bilir.
Veya kanser teşhisi konan hastaların yakınları daha iyi anlar.
*
Sağlık Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, THY Genel Müdürlüğü ve Doğu Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği'nin ortaklaşa hazırladığı bu proje, birçok ilden sonra Mardin’de de hayata geçti.
Proje neydi?
Türkiye'de kemoterapi üniteleri, Türk Hava Yolları kaptanlarının kokpitten çektiği gökyüzü fotoğraflarıyla giydirilip sanal gökyüzüne dönüştürülüyor. 
Sanal bir gökyüzü oluşturuluyor.
Böylece tedavi gören hastalar, bu sırada daha umutlu, daha dirençli ve daha güçlü bir şekilde kanserle savaşıyorlar.
Ne kadar anlamlı ve önemli olduğunu görüyorsunuz değil mi?
Muhteşem bir şey.
Boşuna demiyoruz, ortaya sallamıyoruz!
Gerçekten öyle, bu tedavi yöntemi bilimsel olarak da hastalara iyi geldiği yapılan bilimsel çalışmalarla ortaya kondu.
Ülkemizde bugüne kadar 6 onkoloji merkezi ve Ortadoğu’nun eğitim merkezi kabul edilen Hacettepe Üniversitesi Koroner Yoğun Bakım Ünitesi bu şekilde düzenlendi.
Sanal gökyüzü ortamında tedavi alan hastalarda moral ve motivasyonun daha iyi olduğu, tedaviye inançlarının arttığı proje yöneticisi Dr. Eda Küçüktülü ve ekibinin yaptığı anket çalışmaları sonrası bilimsel olarak da kanıtlandı. 
Doğu Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Uzman Dr. Eda Küçüktülü’yü tebrik ediyoruz.

Anahtar Deliği 17.08.2020
Trabzon’da inatla buna çalıştı. Ekibiyle birlikte yurdun dört bir yanına ulaştı.
Sonunda başardı ve ülkenin her yerine artık böyle gökyüzü yapılacak.
Kanseri gökyüzü yenecek!
Kanserle savaşan vatandaşlarımızın gücüne güç katacak!
Projenin nasıl başladığını gelin Trabzon Kanuni Eğitim ve Araştırma Hastanesi Radyasyon Onkoloji Uzmanı Eda Küçüktülü bize tekrar anlatsın;
“Çok uçuş yapan bir hastamız vardı. Erken tanının da anlamını çok iyi biliyordu. O yüzden çok fazla imkanı olduğundan İstanbul ve Ankara illerine çok fazla uçuşlar yapıyordu. Tedavi aşamasında moral ve motivasyonunu hiç bozmadı. Bunu da uçuşlara bağlıyordu. Gökyüzünü görmenin ona çok iyi geldiğini söylüyordu. Bu düşünceden yola çıkarak hastaların kemoterapi alırken boş duvarlara bakmak zorunda kalmaması için bu fotoğrafları yerleştirdik. Türk Hava Yolları'nın pilotları bizler için fotoğraflar çekti. O fotoğraflarla da burada sanal gökyüzü oluşturmaya çalıştık. Bunu yaparken de, bugünlerde herkesin en çok ihtiyacı olan şeyin umut olduğunu bildiğimiz için, projemize bir alt isim ekleyip “Umudunu benimle paylaş” dedik. Trabzon’un mavisini, herkesin iç içe barış içinde yaşadığı bir şehir olan Mardin’den tüm dünyaya umut olarak yansıtabilmemiz için de, Ekim ayında “Umudunu benimle paylaş“ isimli bir Serdar Ortaç bestesini tüm dünya ile paylaşacağız. Ve, gökyüzünün mavisi artık, kulaklarda nağme, gönüllerde umut olarak yeryüzüne inecek" 
Eda hanımı kutluyoruz tekrar.
Bu proje öyle sadece Türkiye ile kalmayacak, dünya bu projeye sahip çıkacak.

Anahtar Deliği 17.08.2020
 
SÜLEYMAN SOYLU VE TRABZON’A ŞEHİR HASTANESİ 

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şehir Hastanelerinin önemine değindi.
Akyazı Stadyumu yanına yapılmasını istediği Şehir Hastanesi’ne başta Trabzon Tabip Odası karşı çıkıyordu. O dönem Süleyman Soylu Trabzon Milletvekili idi. Akyazı Stadyumu yanına yapılmasına karşı çıkanlara Süleyman Soylu çok sert cevapler veriyordu.
Ve şunu dedi; “Bu buraya yapılacak” 
Son gelişindede  Bakan Soylu, "Trabzon'da Sayın Cumhurbaşkanımızın da onayladığı, söylediği sözlerden bir tek şehir hastanesi ile ilgili işe başlayamadık. Onun da ihalesi yapılmıştı değil mi, sonradan beklemede. inşallah şehir hastanesi de tamamlandığı zaman Trabzon bu konuda sağlık yatırımı içerisinde tam dört dörtlük diyebileceğimiz bir anlayışı buluşturmuş olacak." dedi.
Hala Şehir Hastanesi’ni Trabzon’a yapmak istiyor ve konuyu takip ediyor. Bu sözlerinden bunu anladık.
Yakında somut Akyazı’da adımlar atılacak gibi duruyor.
Pandemi sürecinden sonra yatırımların çoğu durdu yada yavaşlatıldı. Trabzon’a Şehir Hastanesi için bu duraksamadan nasibini aldı mı almadı görürüz.. 
Bu arada Süleyman Soylu’yu Rize’dede yanından ayrımayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Süleyman Soylu ile aralarında problem var iddialarını da çürütmüş oldu. Hatta Süleyman Soylu Trabzonlu olduğu halde Rize’de her yanındaydı. Rize Milletvekili Hayati Yazıcı’yı gölgede bıraktı. 
 

UZUNGÖL’DE YIKIMLAR YENİDEN BAŞLAYACAK!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Ayder ziyaretinde yeniledi. 
Bölgemize geldiğinde her zaman diyor.
Bu defa  da yeniledi sözlerini; 
“Ayder’deki çalışmalar yoğun ve hızlı bir şekilde devam ediyor. Uzungöl ile ilgili çalışmalar da yoğun bir şekilde devam edecek. Kaçak yapıların ötesinde bu tamamiyle işgal. Bunların üzerinde de ısrarla duruyoruz. Kimse kusura bakmasın bunların yıkımı mutlaka olacak. Bu yıkımlarla beraber kimseyi mağdur etmeden bu inşaatların yapımı ile birlikte konutsa konut mağaza ise mağaza neyse bunların haklarını da teslim etmekte hiçbir zaman tereddüdümüz olmayacak” 
Şimdi akla şu sorular geldi;
“Yeniden Uzungöl’de yıkımlar başlayacak mı?”
Şu anda görünen bu.

Acaba Erdoğan’a Uzungöl tam anlamıyla gösterilmedi mi?
Burada bir sorun var.
Uzungöl’deki yıkımları yerinde bulmadı sanki.
Daha istiyor.
Talimatı verdi.
Uzungöl’de kepçe falan yeniden görürüz.
Haksızca yeri yıkılan da var. Kayırılan var.

BİZİM MAHALLEDEN HABER VERELİM DEDİK

Hep başkalarını yazıyoruz.
Hep gündemi yorumluyoruz.
Siyasi kulislere dalıyoruz.
Zirvede hangi rüzgarlar esiyor aktarıyoruz.
Ama bizim mahalleden bizden bireyler vermiyoruz.
Veriyoruz veriyoruz bazen de uzun bir zaman geçti yapmadık.
Bugüne nasipmiş..
Haber61 TV ekranları yeni stüdyosuna kavuştu.
Yeni sezona yeni çizgilerle, renklerle merhaba dedi.
Genel Yayın Müdürümüz Levent Ustabaşı, yorumcumuz Hakan Aygün ile yaptığı programlarına ara ara devam ederken Serkan Kul ile de gündemdeki konuları, gazete manşetlerini, gazetelerde yazılan haberlerin bağlantılarını, arka planlarını yorumlayacaklar.
Ayrıca öne çıkan haberleri kendi  bakış açıları ile yorumlayacaklar.
Spor Müdürümüz Tuncay Lakot, ekibiyle birlikte maç öncesi ve sonrası, futbolu A’dan Z’e ekranlarımıza aktaracak.
HD kalite canlı bağlantıların yanı sıra anlık olayları verirken yorumcularıyla da sizlerin hiç ama hiç biryerde bulamayacağı güncel konuları işleyecek. 
Yakında bir kaç sürprizimiz daha olacak.

Anahtar Deliği 17.08.2020
CHP’NİN GÜNDEMİNDE DEĞİRMENDERE

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kaya, Değirmendere’yi en son gündemine almış, Değirmendere’nin etrafındaki iş yerlerinin ve diğer etkenlerin dereyi kirletmesinden dolayı tehlikeleri sıralamıştı.
CHPli meclis üyesi Cüneyit Zorlu da, “Değirmendere’deki çevre felaketini, akan suyun rengini göremeyen SN Vali neyi görüyor merak ediyorum? Sorumlu bütün personel ve kurumlar emrinde…” diyerek Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu’nu göreve çağırmıştı.
Fakat gel zaman git zaman bir şey çıkmadı. Hiçbir ses gelmedi. Hatta Vali beye konuyu sorduğumuzda cevap da vermedi. Lakin en son birşey duyduk! Vali bey İl Çevre Müdürlüğünden Değirmendere konusuyla alakalı bilgi istemiş.
Bir kaç maddeyle..
Birincisi bu Değirmendere’de dereyi kirletenlere ne kadar ceza verdiniz? 
Kimlere verdiniz?
Tespitleriniz neler?
Hepsini bana getirin.
Bu talimat sonrası gelişmeleri de araştırıyoruz.

HAMDULLAH ÇUVALCI’NIN A TAKIMINDA KİMLER OLUR? 

KTÜ Rektörlüğüne atanan Prof Dr Hamdullah Çuvalcı, cübbesini giydi ama aslında derinlerde şu soru sorulmaya başlandı.
Ekibinde kim yer alacak?
Rektör Yardımcıları kim olacak?
Görünen yüzünde..
Görünen tarafında..
Rektör adayı iken onu yalnız bırakmayan MYO Müdürü Hasan Çebi Bal, A takımında yer alacak.
Buna kesin gözüyle bakılıyor. Cübbesini giyerkende yalnız bırakmadı. 
Hamdullah Çuvalcı’yı etkileyecek şehir dışında iki isim daha var.
Bunların görüşünü alır diye düşünüyoruz.
Onların görüşünü alıp almamasını yaptığı atamalardan anlayacağız.
KTÜ Rektör Yardımcılarından kimler kalır kimler gider onları da bekliyoruz yakında netleşir.
Bu arada Hamdullah Çuvalcı’nın ilk mesajı http://www.ktu.edu.tr/ adresinde yayınlandı.
Mesajın bir bölümü şu şekilde; “Bu önemli görev ve sorumlulukta amacımız, köklü bir geçmişi ve bilgi birikimi olan üniversitemizi; ülkemiz 2023, 2053 ve 2071 hedefleri doğrultusundaki kalkınma hamlesinde öncü ve stratejik yönetim modeline sahip teknik araştırma üniversitesi yapmak ve daha ileriye götürmek için bütün gücümüzle çalışmaktır. Başarıya öğrencilerimizin, akademisyen ve diğer tüm personellerimizin ve paydaşlarımızın iş birliği ile ulaşacağımıza inanıyoruz”

Yorumlar (4)
Abdullah Abduloğlu 7 ay önce
5 yıllık kalkınma planları olmayan ülkede 2023,2053,2071 e atıfta bulunmak inandırıcı değil.(Birilerinin gözdesi olmak içinse,vay halimize) Beklerdik ki,dünya çapındaki makale sayımızı,bilim adamlarımızı açıklasın.Birilerine mesajla,ilimde Trabzon dışına çıkamazsın.Vesselam.
yakun 7 ay önce
"İnşAllah şehir hastanesi de tamamlandığı zaman Trabzon bu konuda sağlık yatırımı içerisinde tam dört dörtlük diyebileceğimiz bir anlayışı buluşturmuş olacak." Trabzon' a Şehir hastahanesi yapılınca Trabzon'da dört, dörtlük olacak olan halka sunulan sağlık hizmetleri değil, yandaş müteahhite dört onluk kazanç sağlanacak. daha birkaç ay önce Dernekpazarında yılan sokması sonucu zehirlenen kişiyi tedavi için Ordu İlimizden karayoluyla yılan sokması panzehiri getirilene kadar adam ölmüş. Bunların hizmetleri cenaze levazimatı üzerinedir. Bir hasta Trabzon merkezden akyazıya gitmek için 10TL dolmuş parası verdikten sonra 30 dakikada zamana ihtiyaç duyacak. Şehir merkezinde bulunan ve yıllarca hizmet vermiş olan Numune Hastahanesi kimlerinin neresine batıyor? Her işten rant sağlamak zorundalar mı?
Üstad 7 ay önce
Rektörler atamayla gelince maalesef birilerine gebe kalabiliyor aslında güzel projeleri olan akademisyenleri değerlendirmeli ama maalesef bizde böyle şeyler pek olmaz.
Mesture emiroglu 7 ay önce
Kanuni egitim araştırma hast. Onkoloji tomooterapi servisi o projeyi yapmadan önce öncelikle personelini eğitsin
banner531
hafif yağmur
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 26 57
2. Beşiktaş 25 54
3. Fenerbahçe 25 51
4. Trabzonspor 25 48
5. Hatayspor 26 45
6. Alanyaspor 26 42
7. Gaziantep FK 26 40
8. Karagümrük 26 40
9. Antalyaspor 26 34
10. Göztepe 25 32
11. Sivasspor 25 32
12. Konyaspor 25 31
13. Malatyaspor 26 31
14. Kasımpaşa 25 29
15. Rizespor 26 28
16. Kayserispor 25 25
17. Başakşehir 26 25
18. Erzurumspor 26 25
19. Denizlispor 26 21
20. Gençlerbirliği 25 21
21. Ankaragücü 25 20
Takımlar O P
1. Giresunspor 23 53
2. Samsunspor 24 50
3. Altınordu 24 44
4. İstanbulspor 23 43
5. Adana Demirspor 24 42
6. Ankara Keçiörengücü 24 39
7. Altay 23 38
8. Tuzlaspor 23 38
9. Bursaspor 23 31
10. Bandırmaspor 24 31
11. Ümraniye 24 31
12. Adanaspor 23 26
13. Menemenspor 23 26
14. Balıkesirspor 23 24
15. Boluspor 23 23
16. Akhisar Bld.Spor 23 19
17. Ankaraspor 23 14
18. Eskişehirspor 23 7
Takımlar O P
1. Man City 26 62
2. M. United 25 49
3. Leicester City 26 49
4. West Ham 26 45
5. Chelsea 25 43
6. Liverpool 25 40
7. Everton 24 40
8. Aston Villa 24 39
9. Arsenal 26 37
10. Tottenham 24 36
11. Leeds United 26 35
12. Wolverhampton 26 34
13. Crystal Palace 26 33
14. Southampton 25 30
15. Burnley 25 28
16. Brighton 26 26
17. Newcastle 26 26
18. Fulham 26 23
19. West Bromwich 26 17
20. Sheffield United 25 11
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 23 55
2. Barcelona 25 53
3. Real Madrid 24 52
4. Sevilla 24 48
5. Real Sociedad 24 41
6. Villarreal 24 37
7. Real Betis 24 36
8. Levante 25 32
9. Athletic Bilbao 24 30
10. Granada 24 30
11. Celta de Vigo 24 29
12. Osasuna 25 28
13. Getafe 25 27
14. Valencia 25 27
15. Cádiz 24 25
16. Eibar 25 22
17. Deportivo Alaves 25 22
18. Real Valladolid 24 21
19. Elche 23 21
20. Huesca 25 20

Gelişmelerden Haberdar Olun

@