Anahtar Deliği 13.04.2021

Trabzon kulislerinden yansıyanlar.

Anahtar Deliği 13.04.2021, 08:30 15.04.2021, 08:47
Anahtar Deliği 13.04.2021

Trabzon’da belediye otobüslerine gizli zam

Trabzon Büyükşehir Belediye Otobüslerine yüzde 20 oranında zam yapıldı.

Geçtiğimiz ay içerisinde şehir içi dolmuş fiyatlarına zam gelerek 3 TL olmasının ardından vatandaşların önemli bir çoğunluğu belediye otobüslerine yönelmişti.

Ancak vatandaşların zamsız yolculuk hayali suya düştü. 1.40 TL olan otobüs ücretleri yüzde 20 oranında zamlanarak 1.70 TL oldu. Öğrenci ücreti ise 1.10 TL’den 1.20 TL’ye çıkarıldı

Zamlı rakamlar hakkında şimdiye kadar hiçbir resmi bilgi verilmemesi ise herkesi şaşırttı.

“Devlet sırrı” gibi hakkında açıklama yapılmaktan kaçınılan ancak otobüse bindiğinizde karşınıza çıkan 30 kuruşluk zam gizliden gizliye yürürlüğe girdi.

Konuyla ilgili ulaşılan isimler zam kararının UKOME kararında dolmuş zammı ile birlikte alındığını dile getirse de bugüne kadar hiçbir karar yayınlanmadı, hiçbir yetkili açıklama yapmadı. Ulaşılan bir çok kişi ise “Geçen ay başladı, zam geleli 3 gün oldu, zam yok” gibi farklı yanıtlar verdi.

İşin daha garibi Haber61 olayı öğrenmeye çalışınca, bazı işgüzarlar gelecek tepkileri azaltmak adına olsa gerek çareyi bazı kaynaklar vesilesiyle “Yarın yürürlüğe girecek” şeklinde bilgi vererek gizli zam konusunu kapatmaya çalışmakta buldu.

Ancak bu hamlenin bir işe yaradığı da söylenemez. Çünkü zam zaten çoktan vatandaşın radarına takılmıştı. Onların ihbarları gizli zammı ortaya çıkarmıştı. Haber patlamadan önce işi düzeltelim düşüncesi bu nedenle tutmadı.

Ayrıca bu tarz işlerle meşgul olanların belediyenin kendi işini aksatmaması daha iyi olurdu.

Belediyenin resmi sitesini güncellemediği, 1 ay önce uygulanmaya başlanan dolmuş zammının ve geçtiğimiz günlerde gizlice yürürlüğe giren otobüs zammının yer aldığı UKOME kararlarının yer almadığı görülüyor. Şu saate kadar hala 19 Ocak’ta alınan kararlar listede yer alıyor.

“Yarın yürürlüğe girecek” dedirtilen ancak uygulamaya alınmış olan zam kararının yer aldığı UKOME kararının vatandaşa ne zaman açıkça şeffaf şekilde duyurulacağı merak ediliyor.

Öte yandan bu tarz durumlara neden düşülür anlamak güç.

Belki de göze gelmeyecek 30 kuruşluk zam şeffaf anlatılamadığı için 1 oy kaybı anlamına gelecek.

Diyelim ki biz yanıldık, vatandaş yanıldı, zam uygulanmaya başlanmadı, bugünden itibaren uygulamaya geçecek…

Böyle olsa dahi “yeni tarifemiz şudur” diye alınan kararı açıklamak çok mu güç?

Şeffaf olmak neden bu kadar zor?

**

Trabzon’da günlük vaka sayısı kaç?

Trabzon’da vaka sayıları artmaya devam ediyor.

Çok yüksek risk kategorisinde yer alan Trabzon’da serviste yatan koronavirüs hastalarının sayısında ciddi bir artış yaşandı.

Aşılanan grupta yer alan 65 yaş üzeri vatandaşların hastaneye yatma oranında ise düşüş olduğu açıklandı.

Trabzon’da son dönemde günde ortalama 2 bin civarı test yapıldığı ve bunların 450-500’ünün pozitif çıktığı öğrenildi.

Öte yandan İl Sağlık Müdürü Hakan Usta yaptığı açıklamada aşının etkinliğinden bahsederek “65 yaş üstünde aşılama oranı çok yüksek bir seviyeye geldik. Bu bizim için yüz güldürücü tablo. Buna bağlı olarak da 65 yaş üstü hastanede yatış oranlarımız oldukça azaldı. Yoğun bakıma girenler entübe olanlar 65 yaş üstü için olanlar oldukça azaldı.” Dedi.

**

Zorluoğlu otogar satışını böyle savundu

Trabzon Büyükşehir belediyesi’nin Nisan ayı meclis toplantıları sürüyor. Dün yapılan oturumda ise 2020 faliyet raporları okundu ve onaylandı.

Görüşmelerden önce söz alan CHP grup başkanvekili Turgay Şahin mevcut otogarın yeri ile ilgili satışın onaylanmasını eleştirdi. “Yapmayın dedi ama yaptınız” diyen Şahin’e Bütükşehir belediye başkanı Zorluoğlu “Bundan sonra sadece otogarın finansmanı 100 milyon civarında, sadece Ganita - Faroz 47,5 milyon, Ortahisarın içme suyu toplam maliyeti 400 milyon lirayı geçiyor. Demin bahsettiğim bir sürü projenin maliyeti var. Bunların tamamını borçlanarak yapamazsınız. Kıymetli gayrimenkulleri de değerlendireceğiz. Bunları yaparken de neyi nereye harcadığımızı belirteceğiz. Bunları yapacağız yapmak zorundayız.” Diye açıklama getirdi.

Kısacası muhalefet ne kadar eleştirirse eleştirsin, iktidar kanadının satış kararı kesin.

**

Gözler Davut Çakıroğlu’nu aradı

Trabzon Büyükşehir belediye meclis üyesi Davut Çakıroğlu geçtiğimiz günlerde İYİ Parti’den istifa etmişti. İstifa sonrası ilk meclis toplantısında gözler Çakıroğlu’nu aradı fakat izinli olduğu için meçli toplantısına katılmadı.

Bugün yapılacak meclis oturumunda gözler yine onun üzerinde olacak. İlk kez bağımsız olarak katılacağı meclis oturumunda nasıl bir performans sergileyecek hep beraber göreceğiz.

Hal böyle olunca da bütün muhalefet görevi tek başına Turgay Şahin’e kalmış oldu.

**

Dilek İmamoğlu’nun duygulandıran vedası

İstanbul Büyükşehir Belediye başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, annesinin vefatı ile adeta yıkılmıştı. Ancak yakalandıkları koronavirüs illeti nedeniyle annesinin cenazesine katılamadı.

Annesine sosyal medya üzerinden yayınladığı mesajla veda eden İmamoğlu şu ifadeleri kullandı:

Yaşadığım acıyı tarif etmem imkansız. En büyük tesellim, bu dünyada kıymetli annemin iyilik dolu değerleriyle büyümüş, onun sevgiyle sardığı kollarında yaşamış olmak... Mekanın cennet olsun annem. Yanımızda olan, başsağlığı dileyen herkese de en içten duygularımla teşekkür ederim.

**

Ustaoğlu şehir hastanesi inşaatını denetledi.

Trabzon Valisi İsmail Ustaoğlu ilçe ilçe gezip muhtarlar ile buluşuyor ve koronavirüs ile alakalı bilgilendirme yapıyor, talimatları yüz yüze veriyor ve sıkıntıları dinliyor. Ustaoğlu dün de Beşikdüzü’ndeydi.

Beşikdüzü’ne geçerken de Akyazı stadı’nın yanına yapılacak olan Şehir hastanesi çalışmaları hakkında bilgi aldı. Bareti taktı, yeleği giydi ve planları inceleri.

O anlar valilik tarafından “Valimiz İsmail Ustaoğlu, 900 yataklı Trabzon Şehir Hastanesinin yapılacağı alanda incelemelerde bulunarak çalışmalar hakkında yetkililerden bilgi aldı.” Şeklinde paylaşıldı.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (14)
Davut 6 ay önce
Ben ulaşım konusunda karar veren herkesi Allah'a havale ediyorum. Gözümün gördüğü yere 3 liraya gidiyoruz. Belediye zammı da gizli yapıyor. Sandıkta görüşürüz
davut 6 ay önce
Sen sanırım çocuk sahibi değilsin, ne diyeyim
kara bayram 6 ay önce
gözünün gördüğü yere neden otobüsle gidersin? trabzon kaç adım yer? ağlayacağına biraz yürü!
hakan 6 ay önce
Bence dolmuşçular direkt belediyeyi yönetsin. Belediye başkanlarımız da yorulmasın
yavuz 6 ay önce
Bir belediye düşünün pandemi döneminde gizli zam yapıyor. Haber61'e teşekkürler. Bu zammın sebebi vatandaşın bunu unutacak olması ve yakın zamanda seçim olmamasıdır ama size kötü bir haberimiz var 128 milyar dolar nerede? Unutmuyoruz.
yavuzhan 6 ay önce
Bir partiyi 15 yıl aynı belediyeye seçerseniz onlar da hizmet yapma derdinde olmaz. Belediye dediğin şey her seçimde bir başka partiye verilmeli ki millet hizmet alsın. Rant fareleri değil.
Ali Baskan 6 ay önce
Sn. Başkan Zorluoglu, şehir içi midibüsler yenilemenin süresini yıl sonuna kadar uzattın, sonra açıklama yaptınız dedinizki midibüslerin duresibi yilsonuna kadar uzattik yilsonuna kadar dolmuşa zam yok bu şartla uzattik dediniz...
Otobüs zamlarına gelelim zaten pandemi sürecinde ekonomi olarak zor şartlardan geçiyoruz gizli zam kesinlikle yakışmadı etken pot kırmaya başladınız, ne zaman tatmin edici açıklama yapacaksınız ?
Ben bu konuda nacizane fikrimi söylemek istiyorum, Besikduzu-Ktu otobüsünü bazen kullanıyorum, ilk durakta biniyorum ortalama full 40 - 50 kişi oluyor Fakat otobüste ücretli kart basan kişi sayısı maximum 6-7 neymiş efendim memurmuş, saglikciymiş, hastane personeliymiş, polismiş, bekçinmiş miş miş miş :) Bu vatandaşlar maaş almiyormu? En kötü sağlıkçı veya diğer vatandaşların maaşları 6-7 bin tl neden bunlar ücretsiz ???
Madem ücret almayacaksınız çalışmayandan, işsizden, asgari ücretliden almayın!
Mantık dışı bir film izliyoruz, umarım gereğini yaparsınız, daima saygılarımla
Ali Baskan 6 ay önce
Ben hastane çalışanları, hemsire, polis, bekci vs gibi 6-7 bin tl minimum maaş alan kisilerin belediye otobüsünü bedava kullanıp işsiz güçsüzlerin, 2 bin tl, yada asgari ucret maaş ile gecinenlerin otobüsleri ücretli kullanmalarını tarif edilemez, mantıksız olarak görüyorum, o 6-7 bin minimum maaş alan ücretsiz kesim yüzünden diğer garibanlar gizli zam ile karşı karşıya izah edilemez bir durum...
Aynı ülkemizde hergün yüzlerce vefat eden varken, yüzbinlerce yeni vakalar varken bizim 150 bin aşıyı Libya'ya göndermemiz gibi birşey hissettim, Rabbim yar ve yardımcımız olsun, daima saygılarımla...
Haber 6 ay önce
Estağfirullah, la ilahe illAllah Muhammeder resullah, Allahümme salli ala seyyidina Muhammed, fakire sadaka ve zekat, farz namaza dikkat, ihlas suresi de olsa kuran okuyun,haramlardan faizden televizyondan uzak durun, İnternet uzak durun
Trabzonlu 6 ay önce
Atatürk üniversite sosyal bilgiler öğretmenliği bitir, Anadolu aöf sosyal hizmet bitir, Anadolu üniversitesi 4 yıllık havacılık yönetimi son sınıf ol, Atatürk üniversitesi 2 yıllık işsağlığı ve güvenliği oku havalimanı özel güvenlikçi olama, büyükşehir ve ortahisar işçi çöpçü çayçı tuvaletçi olama, aksa elektrik doğal az okuma sayç elemanı olama, bim reyon görevlisi olama sonuç adamı olan hangi partili olursa olsun işe girer işi olur vesaire güç ak parti olmakla birlikte ak partili olmayıp işini yürüten den var ve çokda, sosyal adalet olduktan sonra sıkıntı yok,devlet hükümet Çaykur alımlarında ki usul üzere işçi alımları yapılmalı Erdoğan ve Ak parti dar bir kadro Ayasoyfa camii yaparak büyük hayır yaptı destek vermek lazım ümmeti Muhammed büyük hayırları oldu lakin kasdı olmasa da kalben taraftar Olmasa İslamı izzetini sarsan işlerden uzak durmalı. İSTANBUL EKREM İMAM OĞLU TORPİL Der, KRALINI YAPAR FAKAT AK PARTİ DÜNÜN EZİLENLERİ OLARAK SOSYAL ADALETİ SAĞLAMALI. YOKSA BUNCA HATALARINA RAĞMEN ELİNİZE SU DÖKEMEZ NE CHP NE HDP NE İP NE GELECEK NE DEVA. Diğer ak parti görünümlü adı altında çapulculara ihaleci rüşvetçi vesaire ne haliniz varsa görün kıyamet yakın. Müslümanlara maddi bolluk yaramadı bunca bolluk var a101 bim şok migros aypam ismar kiler vesaire milleti soyup sıçana çeviriyor. Ülkede Gıda lobisi devrede. Bolluk olmasa 83 milyon doymaz ama müthiş pahalılık var 1.5 TL domates pahalı denirdi şimdi 6 TL mevsimi olan da aynı. Bediüzaman, süleyman Hilmi tunahan Timurtaş Hoca, Mehmet Zahit kotku, Muhammed raşit vesaire Rabbim hepsinden razı olsun bunların bakiyelerini heder edenlere yazıklar olsun hatasız kul olmaz ayrı mesele, ümmetin milletin hukukuna tecavüz manasında. BÜROKRASİ VE SİYASİ DEĞİŞİME GİDİLMELİ VALİLER ADAM GİBİ SEÇİLMELİ. Koronavirüs yaşananları katıyorum. 1 Trabzon şehir hastanesi güzel proje ama yeri çok yanlış seçildi gül cemalin doğusu olmalı idi hem halkın ulaşımı kolay olsun hemde ekseri dolmuşçular pay alsın, 2.havalimnı taş çatlasın 3 yıla yenilecek ama geç kalındı acele edilmeli 4 özellikle kanuni bulvarı ihanetinden sonra Güney çevre hızlanmalı, başlanmış gibi yapılmamalı karluk yeniköy uğurlu akkaya imara açılmalı 5.koltuğa oturmaktan başka birşey yapmayan tüm il müdürleri değişmeli 6.millet gülecek Erdoğan bile bu millete fazla Rabbim rahmet ediyor demek 7.işsizlik için özellikle tersane yapımı artırılmalı zenginler teşvik edilmeli
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@