banner526

banner533

banner513

Trabzon’da Kanuni Bulvarı’nda mağduriyet tartışması

Kanuni Bulvarı çalışmaları nedeniyle mağduriyet yaşadığını iddia eden vatandaşlar imza topladı.

Trabzon 21.11.2017, 08:24 21.11.2017, 09:25
Trabzon’da Kanuni Bulvarı’nda mağduriyet tartışması

Haber61 / Özel Haber / Selay Saykal - Trabzon’da yapımına başlayan Kanuni Bulvarı çalışmaları nedeniyle mağdur olduğunu iddia eden vatandaşlar imza toplayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletti.


Trabzon trafiğine nefes aldıracak proje Kanuni Bulvarı’nın geçtiği Gölçayır mevkii Düzyurt, Akoluk ve Kutlugün mahallesi sakinleri, istimlak bedellerinin adaletsiz verildiğini söyleyerek isyan etti.

Toplam 24 kilometre uzunluğundaki bulvarın yapımı sırasında, yolun geçtiği bölgede istimlak çalışmaları yapılarak vatandaşlara ait arazilerin mevzuat çerçevesinde değeri hesaplanıp muhtelif yerlerden aynı değer karşılığında arazi tahsis ediliyor. Ancak istimlak karşılığı verilen arazilerin yeri ve değeri tartışma yaratıyor.

Bulvarın geçtiği Düzyurt, Akoluk ve Kutlugün mahallelerinde yaşayan vatandaşlar, istimlak bedellerinin doğru hesaplanmadığını ve mağdur edildiklerinden şikayetçi.

Yetkililere sesini duyurmaya çalışan vatandaşlar sonuç alamayınca konuyu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a iletme girişiminde bulundu. Haklarının gasp edildiğini savunan 600’den fazla vatandaş imza toplayarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Maçka mitingi sırasında aracı yoluyla iletti.

Konuyla ilgili açıklama yapan vatandaşlardan Yavuz Genç, hak arayışlarına sonuna kadar devam edeceklerini söyledi. Yetkililerin, İmar Kanunu’nu vatandaşa koz olarak kullandıklarını savunan Yavuz Genç, “Bulvarın geçtiği bölgedeki arazileri bölerek bizlere başka yerlerden arazi veriyorlar ancak bizden alınan arazilerle verilen arazilerin değeri bir değil. Herkesten yüzde 40’lık bir arazi alınıyor. Karayollarına para ödetmeden o yolu oradan geçirmeyi planlıyorlar. Bize verilen arazilerin emsal olduğunu söylüyorlar ama kesinlikle emsal değil. Bizden değerli arazileri alıp çalılık arazileri veriyorlar ve isterseniz mahkemeye verin diyorlar." dedi.

Yetkililerin İmar Kanunu’nun 18 maddesinin C bendini uygulamakta ısrar ettiğini belirten Genç şöyle devam etti: “Mağduriyet mutlaka olacak ama en aza indirgensin diye uğraşıyoruz. Yerimizi madem alıyorlar değerinde alsınlar. Evlerimiz yıkılacak. Bizi topraklarımızdan, komşularımızdan ayıracaklar, kendilerine göre yerleştirecekler. Başkan Gümrükçüoğlu, ‘Halk ne istiyorsa onu yapıyoruz’ diyor. O zaman bizim istediğimiz neden olmuyor? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Maçka’ya geldiğinde imzalarımızı aracı yoluyla kendisine ilettik.  Tüm vekilleri ve partilerin il başkanlarına mağduriyetimizi anlatacağız. Bizler, bulvar yapılmasın demiyoruz ama adaletsizlik yapmasınlar. Çukurçayır’a kadar olan yolun 18 km’sine kadar fazla fazla ödenek verip bize gelince para yok denmesi doğru mu?”

Trabzon’da Kanuni Bulvarı’nda mağduriyet tartışması

Trabzon’da Kanuni Bulvarı’nda mağduriyet tartışması

Trabzon’da Kanuni Bulvarı’nda mağduriyet tartışması
Yorumlar (8)
düzköy 3 yıl önce
Yakında araziler yüzünden kan davaları çıkaçak sırf birkaç kişi rant sağlasın diye sözde müslümanlar köylünün arazisini alıp peşkeş çekiyor
Ugur s. 3 yıl önce
Referandumda evet verenler acaba biŕşeyler anlamışmıdır
Pehlivan 3 yıl önce
Davut arkadasım kimse dünyaları ıstemıyor.
Erdoğdu besırlı mi daha değerli yoksa yenicuma mı? Oralarda dönümüne 3-4000 verilirken yenicuma bu kadar degersız. Biz bunları söylüyoruz.
Mahir 3 yıl önce
Bence en doğru olan konuyu cumhurbaşkanına iletmeniz. Bu başkan da gider diğer seçimde. Daha Çömlekçi işini halledemedi. Süleyman Soylu olmasa bunlar Trabzon'da at koştururlar. Durumu hem bakana hem cumhurbaşkanına iletin sorun çözülür. Arkadaş da çok komik, evet verenler Gümrükçüoğlu için evet demedi sistem değişsin dedi. Beynin çalışmıyor ama ağzın da boşa çalışıyor.
Pehlivan 3 yıl önce
Bizim ev ve arazi yenicumada. 5senedır yıkıldı yıkılacak evlerımızı ne onarabıldık ne duzgun oturabılıyoruz. Besırlı erdogduya ya bastılar paraları sehrın gobegıne gelınce deger az dımı ne guzel dunya. Beledıye baskanlarımız bu konularla ilgilenın milleti magdur etmeyın lutfen
davut 3 yıl önce
Herkes yerine bir yol parası istiyor. Bu kabul edilebilir bir şey değil.
ali 3 yıl önce
sen bedava mı veriyorsun kimin dalkavuklugunu yapıyorsun davut
kılıç 3 yıl önce
kanuni yolu duzergahında tartısmasız konumu en iyi olan mahalle gel görki yenicumaya 1400 erdoğduya 3 bin verildi yenicuma mahallesi heralde yetkililer ugurlu koyu gölcayır ile karıstırmış olabilirler bilmeyenlere meydana 5dakika yurume mesafesi olan yerden bahsediyoz buna herkezin dur demesi lazım

Gelişmelerden Haberdar Olun

@