alexa metrics

banner536

banner572

Trabzon’da 50 Öğrencinin zehirlenme şüphesi! KTÜ’den açıklama geldi

Trabzon’da 50 öğrencinin zehirlenme şüphesi yaşaması üzerine KTÜ’den açıklama geldi.

Trabzon 06.10.2021, 17:32 06.10.2021, 17:42
Trabzon’da 50 Öğrencinin zehirlenme şüphesi! KTÜ’den açıklama geldi

KTÜ Tıp Fakültesi'nde 50 öğrenci, yemekhanede yedikleri yemeğin ardından mide bulantısı, kusma ve karın ağrısı şikayeti yaşayarak, Farabi Hastanesi acil servisine gitmişti.,

Olayın ardından üniversite yönetimi tarafından inceleme başlatıldı.

KTÜ Rektörlüğünden yapılan yazılı açıklamada, üniversitenin yemek hizmetinin Nejmi Kırkbir Öğrenci Yemekhanesi mutfağında gıda teknikeri ve iki aşçı denetiminde sağlandığı belirtildi.

İlk aşamada malzeme kabul bölümüne gelen ürünlerin gerekli kontrolleri yapılarak mutfağa alındığı, malzemenin mutfağa girişinden hazırlanması ve pişirilmesine kadar tüm aşamalarında denetimler yapıldığı ve olabilecek aksaklıkların takip edildiği bildirildi.

Açıklamada, 5 Ekim'de gelen et ürününün kabulünde bir sıkıntıyla karşılaşılmadığı belirtilerek şunlar kaydedildi:

"Yemekler servis edilmeden önce sorumlu gıda mühendisi ve 2 aşçı tarafından hazırlanan yemeklerin her çeşidinden yenilerek kontrolleri yapılmış ve servise çıkartılmıştır. Yemek servisi ve dağıtımında kullanılan malzemelerin temizliğine gereken özen gösterilmekte olup yemeklerin ilçelere ve yerleşkemizde bulunan Tıp Fakültesi ve personel yemek salonlarına ulaştırılması çelik kaplar aracılığıyla sağlanmaktadır. Tıp Fakültesi öğrenci yemekhanesi ile ilçelerdeki yemekhanelerde 5 Ekim'de gıda zehirlenmesi meydana gelmesi neticesinde 6 Ekim Çarşamba günü Nejmi Kırkbir Öğrenci Yemekhanesinde öğrencilerle yapılan birebir görüşmede, bu yemekhanede yemek yiyen öğrencilerde, yemek ile ilgili herhangi bir şikayet olmadığı tespit edilmiştir."

Günlük pişirilen yemeklerin her çeşidinden steril kaplara yeterli miktarda alınarak 72 saat bekletildiği bildirilen açıklamada, "6 Ekim Çarşamba günü Ortahisar İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünden gelinerek yemek numuneleri teslim alınmış ve analize gönderilmiştir. Yemek numunelerinin analiz sonucu geldiğinde, vuku bulan duruma ilişkin şikayetlerin yemekten mi yoksa taşıma zincirinden mi kaynaklandığı daha net olarak anlaşılacaktır." ifadeleri kullanıldı.


 


Yorumlar (6)
birisi 4 ay önce
ne oldu bu öğrencilere o zaman?
Cubukcu 4 ay önce
Bir kilif uydurursunuz , biz neler gördük degisen birsey olmaz .
Yorumcu 4 ay önce
bu yemekhanede çalışan personel sorumsuz.aşçılar hes kodu alıyor.nerde yemekleri kontrol eden kişi?daire başkanı hakkında soruşturma açılması gerekiyor.sorumlular cezalandırılsın.
Limlili Gençlik 4 ay önce
içme suyundandır. TİSKİ' yi arayın
Koç 61 4 ay önce
He he inandım 2 aşçı 1 mühendis...!
Ali ak 4 ay önce
Açık ve net ihale kime nasıl verildi? Hangi cüretle ve kime güvenerek kalitesiz ucuz et kullandı şirket bu araştırılsın....

Gelişmelerden Haberdar Olun

@