7m


7m

hyundai

Trabzon'da doktora saldırı olayına tepkiler peş peşe geliyor

Yaşanan olayın ardından Trabzon Tabip Odası ve Sağlık Sen'den tepki geldi.

Trabzon 27.04.2020, 14:32
Trabzon'da doktora saldırı olayına tepkiler peş peşe geliyor

Trabzon'da dün yaşanan olayda Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde akciğer kanseri nedeniyle tedavi gören hastanın hayatını kaybetmesinin ardından hasta yakınları camları kırarak, doktor Esra Ersöz Genç'e oksijen tüpüyle saldırmaya çalıştı.

Yaşanan olayın ardından Trabzon Tabip Odası ve Sağlık Sen'den tepki geldi.

KARANTİNA ALTINDA OLMALARI GEREKİR

Trabzon Tabip Odası Başkanı Dr. Ebru Sivri ise yaptığı açıklamada, saldırganların covid polikliniğini bastığını belirterek, “Covid polikliniği karantina altında olan, girilmemesi gereken zaten yönetimlerce belirlenmiş kuralları olan bir yeri bastılar. Serbest bırakıldılar. Şuan bunlar dışarıda geziyorlar. Karantina altında olmaları gerekiyordu” dedi.

"Bu suçluların tutuksuz değil tutuklu yargılanmalarını talep ediyoruz" diyen Sivri, “Esra arkadaşım dün acilde çalıştığı sırada hayatını kurtarmak için uğraştığı bir hastasının hayatını kaybedince yakınları tarafından saldırıya uğradı. Hasta yakınlarının başı sağolsun. Allah sabırlar versin ama yaptıkları hiçbir kitaba sığmıyor. Doktor hanımın annelerini kurtarmaya çalıştığı halde vefat ettikten sonra oksijen tüpüyle hem doktor hanıma hem diğer sağlık çalışanlarına saldırmaya kalkışmış. Saldıramadı ama sonuçta bir hakaret ve tehdit var. Bu saldırganlar Covid polikliniğini bastılar. Covid polikliniği karantina altında olan, girilmemesi gereken zaten yönetimlerce belirlenmiş kuralları olan bir yeri bastılar. Serbest bırakıldılar. Şuan bunlar dışarıda geziyorlar. Karantina altında olmaları gerekiyordu. Devlet malına zarar verdin, karantina kurallarını hiçe saydın, meslektaşıma yaptığını söyleyecek kelime bulamıyoruz. O kadar üzüntülüyüz ki onun acısı ayrı birde pandemi sürecinde uğrattığı sekte var. Doktor arkadaşımız yalnız değildir. Türkiye'nin her yerinden mesajlar geldi. Bizler arkasındayız. Bu suçluların tutuksuz değil tutuklu yargılanmalarını talep ediyoruz. Eninde sonunda bunlar gereken cezayı alacaklar. Şuan tutuksuz yargılanıyorlar ama bu süreçte hakim karşısına çıkacaklar. Tutuklu yargılanmalarını istiyoruz” şeklinde konuştu.

“Şiddet son bulana kadar mücadeleye devam edeceğiz”


Sağlık-Sen Genel Başkanı Semih Durmuş da, sosyal medya hesabından yaptığı açıklama ile saldırıyı kınadıklarını söyledi. Durmuş, “KTÜ’de yaşanan menfur saldırı bizleri derinden üzmüştür. Şiddet kesinlikle uygulayanın yanına kâr kalmamalıdır. Ancak asıl mesele ise şiddetin son bulmasıdır. Geçmiş olsun. Esra Ersöz Genç. Şiddet son bulana kadar mücadeleye devam edeceğiz” ifadelerini kullanırken, Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu üyesi ve aynı zamanda KTÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim üyesi Tevfik Özlü de konuyla ilgili twitter hesabından yaptığı açıklamada, "İleri evre akciğer kanserli, tek akciğeri alınmış ve gün içinde iki kez hayata döndürülen hasta vefat edince, yakınları acilde dehşet saçmışlar. Ölüme çare olsa, hekimler ölmezdi. Şiddete müsamaha gösterilmemeli" diyerek yaşanan duruma tepki gösterdi.


Yorumlar (3)
Ahmet Rıza Güner 2 yıl önce
Sağlıkta şiddet yasası çıkardılar. Ne oldu. Yine salıverildiler. Bu yasa ceza kanununa sokulmalı idi. Bunu Trabzonlu milletvekilleri bilmiyor mu? Elbette biliyor.
Adam girilmeyecek servise girdi, çıkılmaması gereken günde dışarı çıktı, üstüne üstlük bir kadına oksijen tüpü ile saldırdı. Daha ne olmalı ki; bunlar tutuklu yargılansın.
Hasan 2 yıl önce
Cezasiz kalmamalari lazim doktora saldirmak ne doktor can tutsA BABASINLAN ANNESININ CANINI TUTAR
Noname 2 yıl önce
Ne şittet yasası alaka yok buna eğitim yasası lazim kuran okurmusun yok. Ali geldi yattı kalkdı Topu attı bunun sonucu bu.tedbirini al takdir-i Allaha bırak bundanda anlamazlar yani Allahın kanunundan O zaman durmak yok yola devam

Gelişmelerden Haberdar Olun

@