Trabzon'da doktora saldırı iddiasının diğer tarafı konuştu: Babama bitmiş oksijen tüpü taktılar!

Trabzon'da akciğer kanserinden yakınlarını kaybeden aile doktora saldırı iddialarını kabul etmedi.

Trabzon 28.04.2020, 13:52 28.04.2020, 14:00
Trabzon'da doktora saldırı iddiasının diğer tarafı konuştu: Babama bitmiş oksijen tüpü taktılar!

Trabzon'da önceki gün Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'nde akciğer kanseri nedeniyle tedavi gören yakınlarının hayatını kaybetmesinin ardından hastanede doktora saldırdıkları ve çevreye zarar verdikleri iddia edilen hasta yakınları kendileri ile ilgili iddiaları reddediyor.

Olay, Pazar günü sabah saatlerinde Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Farabi Hastanesi'ne meydana geldi. Trabzon'da akciğer kanseri tedavisi gören Tahsin Aydın (65) fenalaşarak Sürmene Devlet Hastanesi buradan da ambulans ile KTÜ Farabi Hastanesi'ne kaldırıldı. Acil servise getirilerek tedavi altına alınan Tahsin Aydın yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılmadı. Tahsin Aydın'ın hayatını kaybettiği öğrenen çocukları yoğun bakım ünitesinde cenazeye görmek istedi. Korona virüs tedbirleri kapsamında tulum ve maskelerle girilen servise hiçbir tedbir almadan girmeye çalışan hasta yakınları ile güvenlik görevlisi ve asistan doktor Esra Ersöz Genç arasında sözlü tartışma yaşandı. Servise girmek isteyen hasta yakınları doktor Esra Ersöz Genç'in sosyal medyada yaptığı paylaşımdaki iddialarına göre, serviste camları ve bir kalorifer peteğinin borularını kırdı. Yine aynı doktorun iddiasına göre, şahıslarında biri o esnada eline oksijen tüpünü alarak asistan doktor ve güvenlik görevlilerini kovalamaya başladı. Çevik kuvvet ekipleri tarafından gözaltına alınanlar şahıslardan İhsan Aydın olay sonrası gözaltına alınırken, daha sonra serbest bırakıldı. Ancak doktor Esra Ersöz Genç'in sosyal medya paylaşımlarının ardından Aydın dün yeniden gözaltına alındı.Tüm bu yaşananların ardından kendilerine bir söz hakkı doğduğunu belirten İhsan Aydın’ın ağabeyi Miraç Aydın, iddia edilen suçlamaları kabul etmediklerini söyledi. Aydın “Doktor hanıma kesinlikle bir müdahale olmadı. Biz kardeşimle yoğun bakım kapısını açtık. O anda kendimizi kaybettik. Kapıyı açarken güvenlik görevlisi kardeşime sarıldı. O da fiziksel olarak onu ittirdi. Kavga yok. Tüp ile kovalamaca yok. Cam kırılması yok. Böyle şeyler söz konusu değil” dedi.

İhsan Aydın’ın kardeşi Burak Aydın ise yaptığı açıklamada sağlık çalışanlarına bir müdahalenin olmadığını belirterek, olayda oksijen tüpü ile bir saldırının da olmadığını söyledi. Burak Aydın, “Kesinlikle sağlık çalışanlarına bir müdahale olmamıştır. Benin yeğenim de sağlık çalışanı. Ben babam ile sağlık çalışanlarını herkes gibi alkışladım. Benim babamı hastanede acilden röntgene giderken bitmiş oksijen tüpünü taktılar. Oksijen tüpü bittiği için babam ağabeyimin kollarında vefat etti. Babam fenalaşınca ağabeyim müdahale etti. Oksijen tüpünü takmaya çalıştı. Tekrar acil servise alındı müdahale edildi kalbinin 2 kez durduğunu söylediler. Kalbini tekrar çalıştırdıklarını 2 saat sonra kendine geleceğini söylediler. Bizim kafamızı karıştırdılar. En son öğle saatlerine doğru bize ölüm haberini verdiler. Oksijen tüpü ile kesinlikle bir saldırı yok. Bitmiş oksijen tüpünü babama taktıkları için burada doktorların ihmali var. İhmal olduğu için şuana bunu örtmeye çalışıyorlar. Bitmiş oksijen tüpünü ağabeyim İhsan eline alarak personele gösterdi. 'Bitmiş oksijen tüpünü babama niye taktınız?" diyerek feryat etti olay bundan ibaret. Sadece tüpü ayağa kaldırarak gösteriyor hiçbir şekilde sağlık çalışanlarına, devlet memurlarına hiçbir şey olmamıştır. Vatanımızın, milletimizin yanındayız” diye konuştu.“Babama bitmiş oksijen tüpünü taktılar”
İhsan Aydın’ın ağabeyi Miraç Aydın ise sağlık çalışanlarının baba Tahsin Aydın’a bitmiş oksijen tüpünü taktığını iddia ederek, “Pazar günü sabah saatlerinde Sürmene Devlet Hastanesi’nden KTÜ Farabi Hastanesine ambulans ile taburcu ettiler. Babama acil serviste müdahale ettiler. Babamın akciğerinde rahatsızlık vardı. Solunum yetmezliği nedeniyle bitmiş tüpü taktılar. Tüp acil servisten röntgen odasına kadar yetmedi. Tüpün bitmesiyle babamın oksijeni kesildi. Oksijen kesildiği için babam acil durumda olmasına rağmen ayağa kalkarak yatağın üzerine düştü. O anda babam kalp krizi geçirdi. İkinci tüpü takmak için görevli mücadele etti. Başarısız oldu. Tüpü takamadığı için kardeşim olaya müdahale etmek zorunda kaldı. Tüpü kardeşim İhsan kendi elleriyle taktı. Sağlıkçıların yapacağı olayı kardeşim yaptı. Kardeşim bugün burada yargılanıyor. Kardeşim sağlık çalışanlarına hiçbir şekilde müdahale etmedi. Temas, fiziksel müdahale ve dövüş hiçbiri yaşanmadı. Babamın kalbi durunca röntgenden vazgeçtiler. Hemen yoğun bakıma aldılar. Yoğun bakım ünitesinde bizi saatlerce beklettiler. Babamı orada zaten kaybetmiştik. Kalbi çalışıyor şeklinde bizi oyaladılar. Ölüm haberini aldığımızda biz kendimizi kaybettik” iddialarında bulundu.

“Sağlık çalışanlarının yanındayız; onlara destekçisiyiz”
Asistan doktor Esra Ersöz Genç’e fiziksel bir müdahalenin olmadığını dile getiren Miraç Aydın, güvenlik kamerası görüntüleri izlendiğinde her şeyin ortaya çıkacağını belirterek şunları söyledi:
“Doktor hanıma kesinlikle bir müdahale olmadı. Biz kardeşimle yoğun bakım kapısını açtık. O anda kendimizi kaybettik. Kapıyı açarken güvenlik görevlisi kardeşime sarıldı. O da fiziksel olarak onu ittirdi. Kavga yok. Tüp ile kovalamaca yok. Cam kırılması yok. Böyle şeyler söz konusu değil. Biz bunları kabul etmiyoruz. Bizi şuanda öyle bir kefeye koydular ki çok kötü durumdayız. Acımızı yaşayamadık. Cenazemizin toprağa atamadılar bizi aldılar. Dün cenazedeydik bugün adliyedeyiz. Biz zaten sağlık çalışanlarının yanındayız. Onlara destekçisiyiz.”

Yorumlar (19)
Mazi 7 ay önce
Doktora şiddet konusunda tüm iyi dilek ve güzel laflardan sonra "ama" ile, "fakat" ile başlayıp şiddeti bir miktar haklı görme çabasında olanların hepsi geberirken doktorsuzluktan geberir inşAllah.
Doktor TS 7 ay önce
Kardeşim tam olarak sorun budur işte. Seni alnından öpüyorum. Çok yaşa..
Musa 7 ay önce
Magandalık hakkı vermez sana mahkeme araştırır doğru ise verir cezasını tabiki büyük ihtimal palavradır dediğin
Orhan 7 ay önce
Siz de bu yalan ve inkar edilme durumunu haber yaptınız ve sağlık çalışanlarının karalanmasına sebebiyet veriyorsunuz öyle mi? Ne diyecekti gözaltına alınan adamlar;Evet biz yaptık, saldırdık mı diyecekti. Böyle haber olmaz,ayıp!!!
Remzi_1461 7 ay önce
Elbette sağlık çalışanlarına saldırmanın çok çirkin bir davranış olduğu bir hakikat;ne olursa olsun şiddet hiç bir şekilde olmaması gereken bir durum;fakat bazı gerçekleri gözardı etmemek lazım.Şu an sağlık çalışanlarına şiddete karşı çıkarılan kanunu bir takım sağlık çalışanları koz olarak kullanıp hastalara iyi davranmıyorlar.Benim başımdan geçen benzer bir hadise var;19 aylık torunum hasta oluyor,hemde çok kötü hasta devlet hastanesine gidiyoruz,o hastanede asistan hekimler ilgilenmiyor ve üşütme deyip geri çeviriyorlar.Aynı gün özel hastaneye gidip çocuğu muayene ve kan tahlilleri yapıyoruz kan değerleri sıfıra yakın ve oradaki doktor çocuğu hemen hematoloji bölümüne götürmemi istediler ve tekrar aynı hastaneye döndük durumu izah ettim ve neden ilgilenmediklerini kibarca sormama rağmen ters cevap aldım ve kibarca yanlış yaptıklarını izah ettikten sonra çocukla ilgilendiler ve çocukta lösemi hastalığı çıktı,ardından bizler her konuda kibar davranmamıza rağmen o hastanede her türlü hakareti gördük,şikayette bulunduk sonuç yok,çocuğu öğrenci doktorlara teslim ettiler,ilgilenen uzaman yok ve çocuk her gün daha kötüye gidiyor,bundan sonra çocuğu oradan alıp başka bir özel hastaneye gittik ve çocukla çok güzel ilgilendiler,şu an çocuk her yönüyle çok çok iyi.Yani burada anlatmaya çalıştığın sağlık çalışanları,doktorlar bize lazım,ihtiyacımız var;fakat leyhlerinde olan kanunları kullanıp vatandaşa kötü davranma hakları yoktur.Burada devlet sağlık çalışanları,doktorları korurken vatandaşı da koruması lazım,vatandaşın şikayetini dikkate alıp ilgilenmesi lazım.Sağlık çalışanlarına saldıran elbette cezasını çeksin;fakat vatandaşa da yanlış tavır sergileyen sağlık çalışanlarınında aynı şekilde cezası olması lazım.Maalesef devlet vatandaşı yem olarak sağlık çalışanların önüne atmış durumda.Bir vatandaş olarak dilerim ki;şu an koronavirüsle müthiş ve başarılı bir şekilde mücadele veren sağlık çalışanları ile vatandaş arasındaki samimi bağ güçlenir çok güzel bir ortam oluşur.
Tiyatrocu 7 ay önce
Anlamadığım bunu savcıya söyle.Mahkeme tanıkların dinler, görüntülere bakar.Konuyu araştırır.İhmal varsa da ilgililer hakkında gereğini yapar.Ama yok Biz de kuyruk hep dik.Önce döv söv hakaret et.Sonra medya işe algı yaratıp asıl mağdur biziz ayağına yat.Umarım bu şiddet cezasız kalmaz...
Doktor TS 7 ay önce
Bu insan dışı yaratıklar tutuklanmamış mı hala?
Poyraz 7 ay önce
Yahu ne diye yaygara yapıyosunuz ki kamera görüntüleri herşeyi gösterir ama ne yalan söyleyeyim doktorun tweet i bana fazlasıyla abartı geldi var bişey gibi sanki belki de haklıdır bu aile
Karayel 7 ay önce
Bu adamların yorumu abartı gelmedi de Doktorun yazısı mı abartı geldi?
Yunus 7 ay önce
Boyle bir şey varsa ozaman adamlar hakli yani var ama bu sekilde degil şiddet içinde yasal yoldan
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@