banner556

Erzincan – Trabzon Demiryolu Rize’ye mi kaydırılıyor? Gümüşhane’de tepki var!

Erzincan – Trabzon Demiryolu'nun Rize’ye kaydırıldığı haberlerine Gümüşhane’den tepki geldi.

Trabzon 03.09.2020, 09:47 03.09.2020, 12:30
Erzincan – Trabzon Demiryolu Rize’ye mi kaydırılıyor? Gümüşhane’de tepki var!

Trabzon’un beklediği Erzincan – Trabzon Demiryolu’nun Rize’nin İyidere ilçesine kaydırıldığı haberleri gündemi meşgul etmeye devam ediyor.

Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’nün 27 Şubat 2020 tarih ve 405744 sayılı yazısıyla demiryolunun Erzurum-Rize hattına kaydırıldığı iddia edilirken, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü sessiz ve derinden yürüttüğü çalışmayla Erzurum (Aşkale)-Rize (İyidere) Demiryolu Projesi’ni vizyona soktuğu ve bunun için güzergah üzerinde bulunan belediyelere çalışma talimatı verdiği belirtildi.

Aralarında Trabzon Büyükşehir Başkanlığı’nın da bulunduğu 4 belediyeye gönderilen yazıda Aşkale-İyidere arasında yapılması ön görülen koridora ait (Dgn, Dwg, Ncz, Kmz) sayısal verilerinin gönderildiği ve bu çerçevede 1/5 bin ölçekli güzergah çalışmasının gönderilmesi istendi. 30 gün içinde kurum görüşü bildirilmemesi halinde demiryolu koridoruna ilişkin görüşün olumlu değerlendirileceği kaydedildi. Trabzon Büyükşehir Belediyesinin görüşü bilinmemekle birlikte diğer belediyelerin olumlu görüş belirttiği ve Güzergah Belirleme İhalesi’nin yapıldığı iddia edildi.

Bilindiği gibi Rize Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Şaban Aziz Karamehmetoğlu 12 Mart 2018 tarihinde yaptığı açıklamada Erzincan-Trabzon Demiryolu için “Üstten aşağıya hangi ile demiryolu inerse insin bir ilin mutluluğun diğer ilin mutsuzluğu olamaz.” diyerek Rize kamuoyunu Erzincan-Trabzon Demiryolu’na karşı çıkmaya davet etmişti. Karamehmetoğlu ayrıca, Erzincan-Trabzon arasında Trabzon ve Gümüşhane nüfusunu kastederek demiryolunun 1 milyon 140 bin nüfus için yapılamayacağını kaydetmişti.

Erzincan – Trabzon Demiryolu Rize’ye mi kaydırılıyor? Gümüşhane’de tepki var!

GÜMÜŞHANE’DEN TEPKİ VAR

Gümüşhane Ticaret Sanayi Odası ( GTSO )Başkanı İsmail Akçay, Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi’nin görmezden gelinerek demir yolu için alternatif güzergah çalışması yapılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi

FARKLI SÖYLEMLERLE ZAMAN KAYBEDİYORUZ

Bölgenin beklentisine dikkati çeken Akçay, “Bölgenin kalkınması için yapılan çalışmalarda bölge için en önemli ve faydalı güzergah görülen Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinden önce alternatif güzergahlar için çeşitli çalışmaların yürütülmesi bizleri fazlasıyla üzmektedir. Sürekli karar değiştirerek ve farklı söylemlerle hareket ederek zaman kaybediyoruz.” eleştirilerinde bulundu.

Trabzon’un bir asırdır beklediği Erzincan Trabzon Demiryolu’nun İyidere’ye kaydırılması hamlesi tepki topladı. Ulaştırma Bakanlığının Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın daha önce açıkladığı Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu müjdesine rağmen farklı güzergah için çalışma başlatmasını Gümüşhane Ticaret ve Sanayi Odası (GTSO) Başkanı İsmail Akçay eleştirdi. Gümüşhaneliler başta olmak üzere Trabzon ve bölgedeki diğer illerinde bir asırdır beklediği Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesini görmezden gelerek demiryolu için alternatif güzergah çalışmalarının yapılmasının kabul edilemez olduğunu belirten GTSO Başkanı İsmail Akçay, eğer bir demiryolu hattı çalışması yapılacaksa bunun bir asırdır beklenen Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi olması gerektiğini söyledi.

BAKANLIĞIN ÇALIŞMASINI GÜNDEME TAŞIDI

Proje hazırlama ihalesinin yapıldığını öğrendiğimiz ve proje çalışması için beklediğimiz Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi için yürütülen lobi çalışmaları ve farklı girişimler neticesinde alternatif hatlar için çalışmalara başlanılmasının bölge halkını fazlasıyla üzdüğünü belirten GTSO Başkanı Akçay; ‘’Bölgenin kalkınması için en önemli yatırım olan ve bir asırdır mücadelesini verdiğimiz Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi için proje hazırlama ihalesinin ve etüt proje çalışmalarının yapıldığını biliyoruz. Bizler bölgemiz ve ülkemiz için en rantabl olan Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesi beklerken birden bire Ulaştırma Bakanlığı, Devlet Demir Yolları Genel Müdürlüğü’nün 27 Şubat 2020 tarih ve 405744 sayılı yazısı ile Erzurum (Aşkale)-Rize (İyidere) Demiryolu Projesi için çalışmalara başlandığını, Erzurum (Aşkale)-Rize (İyidere) Demiryolu Projesi için güzergah üzerinde bulunan belediyelere görüş sorduğunu ve proje çalışmalarına başlandığını öğreniyoruz.” ifadelerini kullandı.

‘ÖNCELİK BÖLGENİN KALKINMASI İÇİN EN FAYDALI PROJEDE OLMALIDIR’

Güzergah tartışmalarıyla zaman kaybedildiğini kaydeden Akçay, “Biz bölgemizin kalkınması için hiçbir çalışmaya karşı değiliz. Elbet diğer güzergahlarda ihtiyaçlar doğrultusunda yapılmalı. Ancak bir asırdır beklenen ve bölgenin kalkınması için yapılan çalışmalarda bölge için en önemli ve faydalı güzergah görülen Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinden önce alternatif güzergahlar için çeşitli çalışmaların yürütülmesi bizleri fazlasıyla üzmektedir. Bizler her zaman öncelikli yatırımın bölgenin kalkınması için faydalı olan yatırım projesinde olması görüşündeyiz. Sürekli karar değiştirerek ve farklı söylemlerle hareket ederek zaman kaybediyoruz. Fakat iş dünyasının kaybedecek zamanı yok. Daha öncede belirttiğim gibi alternatif güzergah çalışmalarına başlanılması yalnız biz düşüncesi ile hareket edilen görüşün ortaya çıkardığı girişimlerdir. Bizler sadece ili değil bölgesi ile zengin olmak istiyoruz. Gümüşhaneliler başta olmak üzere, Trabzon ve içinde bulunduğu tüm Doğu Karadeniz’e hizmet edecek olan ve bir asırdır beklediğimiz Erzincan-Gümüşhane-Trabzon Demiryolu Projesinin hayata geçirilmesi için gerekli çalışmaların yapılamasını istiyoruz ve Gümüşhane iş dünyası olarak da bu çalışmaları yakından takip edeceğimizi belirtmek istiyorum.” şeklinde konuştu.

TRABZON NE DİYOR?

Yaşanan gelişmeler ve haberler sonrası Trabzon’da her hangibir resmi açıklama yapılmadı. Erzincan – Trabzon Demiryolu hattının Rize’ye kaydırılması haberleri konusunda Trabzon bürokrasisinin ne tepki vereceği merek ediliyor.

Yorumlar (25)
ilker 5 ay önce
trabzon ne mi diyor? tabiki ''padişahım çok yaşa''
davut 5 ay önce
Tayyip gider ayak golünü attı. Padişahım çok yaşa
? 5 ay önce
trabzondada kaşkollu bir miting.......yeterde artar bile......
frs 5 ay önce
kardeş guzergah yine trabzonda bitecek sadece gümüshaneden geccene rizeden gececek
Sbir 5 ay önce
Olmayacak bir proje için kafa yormaya gerek yok. Öncelik Samsun Hopa hattı olmalıdır.
Kaptan 5 ay önce
Bunu yapmaya çalışanlar Trabzon düşmanıdır.
DeliDalga 5 ay önce
Ya neriye gayacuuuudi. Şaşurdukmi???
Oğuz 5 ay önce
Ne diyecek bizim şehrin önde gelenleri yalakalık yapıyorlar siyasete yazıklar olsun oy zamanı gelince görüşürüz yalakalar.
RZ 5 ay önce
HANGİSİ DAHA FAYDALI İSE O OLSUN
İbrahim köseoğlu 5 ay önce
NE TEPKİSİ ARIYORSUN TRABZON LUDAN? DEVLETİN MİHENK TAŞLARININ YARISI NEREDEYSE TRABZONLU. SAYIN YAZAR TRABZON COĞRAFYASI BAŞKA TRABZON İNSANI BAŞKA. İDDA EDİYORUM. CUMHURBAŞKANI TRABZONLU OLSA HALA TRABZONDA YAŞAYAN BİRİ OLSA TRABZONA BİR CİVİ ÇAKMAZ. TRABZONLU DEDİNMİ ANADOLUDA KORKUNC İTİBAR GÖRÜRSÜN. YAPACAGIN BİRCOK İCRAATA DÜŞÜNMEDEN EVET DERLER. ÇÜNKÜ SENİ FARKLI GÖRÜYORLAR. YAŞAYAN BİRİ OLARAK ANLATIYORUM İNANIN İNSANLAR BİR TRABZONLU İLE İKİ SOHBETLE ÇOK MUTLU OLUYORLAR. MALESEF BİZLER ŞAHSİ ÇIKARLARIMIZ NEDENİYLE HIÇBİRŞEYE SES ÇIKARMIYORUZ. AZCIK AİDİYET DUYGUMUZ OLSA HAKSIZLIGA ÇARE OLAMASAK O MEVKİ MAKAMDA BİR SANİYE KALMAYIZ. KİM AKSİNİ SÖYLERSE YALAN SÖYLÜYOR
garip emekli 5 ay önce
ÖNCE İKİ KUPA GİTTİ, SIRA DEMİRYOLUNDA, DURMAK YOK OY VERMEYE DAVAM EDİN.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@