Trabzon'da Tünel Akvaryum projesinde son durum ne?

Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç'ten Tünel Akvaryum açıklaması

Trabzon'da Tünel Akvaryum projesinde son durum ne?

Haber61 Haber Servisi

Ortahisar Belediyesi'nin Temmuz ayı meclis toplantıları başladı.

Meclis toplantısında Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç açıklamalarda bulundu.

Başkan Genç yapımı süren Tünel Akvaryum projesiyle ilgili de bilgi verdi. Genç yaptığı açıklamada "Tünel akvaryum ile ilgili çalışmalar hızlı bir şekilde devam ediyor sene sonunda inşallah hizmete alacağız" ifadelerini kullandı.

TÜNEL AKVARYUM PROJESİ NEDİR?

Trabzon'da Tünel Akvaryum projesinde son durum ne?

Dünyada tünel içinde ilk akvaryum olma özelliğine sahip olan proje, Zağnos ve Tabakhane Vadilerini birbirine bağlayacak şekilde planlanmıştır.

Tünel Akvaryum projesi için önerilen 2. güzergah Trabzon Kültür Varlıkları Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Uzunluk 193,34 metre, genişlik 16,90 metre, yükseklik ise 8,5 metredir.

Proje tünel açma ve akvaryum yapılması şeklinde 2 kısım olarak ele alınmış, tünel açma ihalesi 9 Şubat  2018 tarihinde yapılmıştır.Tünel açma işi tamamlanmıştır.

Projemizde tünel yalıtımı ve kaplama betonu ile ilgili çalışmalara başlanıldı.Kentimize ve İlçemize ivme kazandırılması amacıyla Zağnos ve Tabakhane Vadilerini birleştirecek şekilde planlanan “Tünel Akvaryum” 4 etap olarak ele alınarak uygulamasına başlanılmıştır. Projenin 1. Etabını oluşturan tünel açma ve püskürtme beton imalatı tamamlanarak 6,5 Milyon TL harcama yapılmıştır. 2. Etap, Nihai Beton kaplaması şeklinde olup, 2019 yılının Aralık ayında uygulamasına başlanılmıştır. Bu kısmın 2 Milyon TL’ye mal olacağı ve 2020 yılın ilk çeyreğinde tamamlanacağı öngörülmektedir. Projenin 3. Etabını mekanik aksamın yapılması oluşturmaktadır. 4. aşama ise akvaryum havuzlarının kurularak tesisin hizmete açılması olacaktır.

Trabzon'da Tünel Akvaryum projesinde son durum ne?

Projenin Yap İşlet Modeli ile ihale edilmesi için 06.07.2020 tarih ve 45 sayılı Belediye Meclis kararı alınmıştır. İlan süreleri dikkate alınarak  22.09.2021 tarihinde 20 yıl süreyle işletilmek üzere  ihalesi yapılarak  12 Ocak 2021 tarihinde nihai projelerin tesliminden sonra uygulama çalışmalarına başlanılacak ve 2021 yılı içinde hizmete açılması planlanmaktadır.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
7 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler