Sera Gölü’nü Uzungöl’e benzetecekler

Sera Gölü'nün etrafında yapılması planlanan proje için ilk kepçe vuruldu.

Sera Gölü’nü Uzungöl’e benzetecekler

Haber61/Haber Servisi - Levent Ustabaşı - Dünya harikası doğasıyla her yıl milyonlarca turisti ağırlayan Uzungöl’ün kenarlarına yapılan yürüyüş yolları büyük tartışmalara yol açmıştı.


Doğasını bozdular betona çevirdiler ve havuzu andırıyor diye eleştiri alan Uzungöl’deki yürüyüş yolu projesinin bir benzeri için Sera Gölü’nde düğmeye basıldı. İlk çalışmalar gölün doğu tarafından başladı. Turistik tesislerin belli bir kısmının yıkılacağı ve gölün tamamının çevresinden yürüyüş parkurunun geçeceği öğrenildi. 

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN

Sera Gölü Nasıl oluşmuştu?

Sera gölü, Trabzon ilinin Akçaabat ilçesi sınırları içinde bulunur. Sera gölü, heyelan set gölü örneğidir. Heyelan set gölü;  heyelan sonucu bir akarsuyun önünün kapanmasıyla oluşan göldür. Sera gölü de bu şekilde 1950 yılında Derecik Vadisi yamaçlarından kopan büyük kayaçların vadinin tabanını kapatmasıyla oluşmuştur. 

21 Şubat 1950 tarihinde Trabzon’da meydana gelen aşırı yağış sonucunda vadiden kopan büyük kayaçlar vadiyi tıkamıştır. Günümüzde bile kopan kayaçların yerleri belli olmaktadır. Kopan kayaçların yerleri büyük uçurumlar olarak görülmektedir. 

Sera gölü, ismini de bulunduğu konumdaki Yıldızlı beldesinin eski isminden almıştır. Göl, Yıldızlı ve Derecik beldelerinin arasında bulunan Sera gölü, Derecik vadisinde bulunur. 
Sera gölü, oluşumunu 18 günde tamamlamıştır. Oluşumu sırasında küçük çaplı pek çok deprem meydana gelmiştir. Akçaabat halkı, gölün oluşumunun bizzat şahidi olmuşlardır. Gölün etrafı, çöküntünün olduğu yamaçlar ve vadi tabanı bölgede görev yapan askerler tarafından düzenlenmiştir.

2000li yıllara yaklaşırken Doğu Karadeniz bölgesinde meydana gelen büyük çaplı heyelanlar Sera gölünde büyük değişikliklere yol açmıştır.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler