“Hediyem Kur'an Olsun” projesi Trabzon'da uygulanıyor

Trabzon İl Müftüsü Keramettin Demir “Hediyem Kur'an Olsun” projesinin Trabzon'da uygulanmaya başlandığını bildirdi.

“Hediyem Kur'an Olsun” projesi Trabzon'da uygulanıyor

Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) ve Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından başlatılan “Hediyem Kur'an Olsun” projesi Trabzon’da da uygulamaya koyuldu.

 
Proje ile ilgili olarak Trabzon Gazeteciler Cemiyeti’nde açıklama yapan Trabzon İl Müftüsü Keramettin Demir, “Kuran öğrenmek ve okumak isteyen fakat imkânları son derece sınırlı olanlara destek olmak amacıyla Hediyem Kur’an Olsun projesini hayata geçirildi.” dedi
 
Keramettin Demir yaptığı açıklamada şu görüşlere yer verdi.
 
HEDİYEM KUR’AN PROJESİ HAYATA GEÇİRİLİYOR
 
İlk emri ‘oku’ olan evrensel mesajın tebliğcisi Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) Kur’an-ı Kerim’i yaşamış bir peygamber olarak.’Sizin en hayırlınınız Kur’an-ı Kerim’i öğrenen ve öğreteninizdir. (Buhari, Tirmizi), buyurarak Kur’an-ı bize emanet etmiştir.
 
İslam Kültür tarihinin temelleri çağlar boyunca Kuran, kendisine hizmette yarışılan, zaman yaşlandıkça kendisi gençleşen, okuyup anlayalım diye Arapça olarak indirilen son mukaddes kitaptır. Kur’an-ı Kerim’in girmediği ev, dokunmadığı gönül, yaşanmadığı belde, okunmadığı yer kalmasın diye yürütülen İslam’a hizmet kervanının ana omurgası Kur’an üzerine inşa edilmiştir.
 
Türkiye Diyanet Vakfı, Diyanet İşleri Başkanlığı işbirliği ile Kur’an-ı Kerim’in çağlar üstü evrensel mesajını olabildiğince geniş kitlelere ulaştırmak, onu okuma, anlama ve yorumlama konusunda ki çabaları destelemek; Kuran öğrenmek ve okumak isteyen fakat imkânları son derece sınırlı olanlara destek olmak amacıyla Hediyem Kur’an Olsun projesini hayata geçirdi.
 
FARKINDALIK OLUŞTURULACAK
 
Türkiye Diyanet Vakfı son zamanlarda yurt içinde ve yurt dışında yoğun bir şekilde Kur’an-ı Kerim talebiyle karşılaşmaktadır. Bu taleplerle ortaya çıkan mealli Kur’an-ı Kerim ihtiyacını karşılama, Kur’an-ın daha iyi anlaşılmasına katkı sağlama ve evrensel Kur’an-ı farkındalığı oluşturma gereği göz önünde bulundurularak Vakfımız, Diyanet İşleri Başkanlığı iş birliğiyle halinde Hediyem Kur’an Olsun projesini başlatmıştır.
 
ÇEŞİTLİ DİLLERDE HEDİYE EDİLECEKE
 
Hediyem Kuran olsun kampanyası, Kuran hediye etmek, hususen Kur’an alabilme imkanı olmayan coğrafyalar için, işlenebilecek en kıymetli amellerden olduğundan hareketle, ülkemizde ve İslam dünyasının dört bir köşesinde Kur’an-ı Kerim’e ihtiyaç duyulan yerlerde çeşitli dillerde mealli Kur’an-ı Kerim’in bağışçılar yoluyla hediye edilmesi amaçlanmaktadır.
 
HERKESİN RAHATLIKLA OKUYABİLECEK
 
Herkesin rahatlıkla okuyabileceği mealli Kur’an-ı Kerim nüshası, yurt dışında öncelikle Balkanlar ve Orta Asya ülkeleri başta olmak üzere Latin Amerika, Kafkaslar, Güney Asya ve Ortadoğu’daki ülkelerde bulunun STK’lar ve dini idarelerden gelen talepler üzerine bu coğrafyalara ulaştırılacaktır.
Yurt içinde ise imam hatip liseleri ilahiyat fakülteleri, yükseköğrenim öğrenci yurtları, hastaneler, ceza evleri, il ve ilçe kütüphanelerinin talepleri, müracaat önceliğine göre değerlendirilerek proje imkanları çerçevesinde talepler karşılanmaya ve mealli Kur’an-ı Kerimler kendilerine ulaştırılmaya çalışılacaktır.
 
GELEN TALEPLER DOĞRULTUSUNDA FARKLI DİLLERDE HAZIRLANABİLECEK
 
Kur’an-ı Kerimler İngilizce, Rusça, İspanyolca, Fransızca dillerinde mealli olacaktır. İlerleyen aşamalarda gelen talepler doğrultusunda farklı dillerde mealler de hazırlanabilecektir.
 
HEDEF 61.000 KUR’AN
 
Trabzon ili olarak ‘Hediyem Kur’an Olsun’’ kampanyasındaki hedefimiz 61.000 Kur’an-ı Kerimler kendilerine ulaştırılmaya çalışılacaktır.
 
BAĞIŞ YAPMAK İSTEYEN VATANDAŞLAR;
Vakıfbank Trabzon Şubesi, TR24 0001 5800 7285 8300 45 numaralı İBAN hesabına ve Trabzon İl Müftülüğü, Tüm İlçe Müftülükleri ve Türkiye Diyanet Vakfı Şubelerine bağış yapabilir.
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler