Darbe gecesi en çok konuşulan adam Trabzon'da yargılanmaya başlandı

Trabzon 4. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Kurmay Albay Bahadır Dalgıç hakim karşısına çıktı.

Darbe gecesi en çok konuşulan adam Trabzon'da yargılanmaya başlandı

Haber61 / Özel Haber / Haber: Şükrü Üçüncü

Trabzon 4. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Kurmay Albay Bahadır Dalgıç'ın yargılanmasına başlanıldı.


Albay Dalgıç, Bafra F Tipi Cezaevi'nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile 2. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bağlanarak savunmasını yaptı. 


MAHKEME BAŞKANINI SİNİRLENDİRDİ 

Haber61.net'in edindiği bilgiye göre; darbe gecesi Trabzon Valisi Yücel Yavuz'un 3 kez makamına davetini reddeden 4. Motorlu Piyade Tugay Komutan Vekili Kurmay Albay Bahadır Dalgıç, dün hakim karşısına çıktı. Savunması sırasında sık sık yemin eden ve komutanının emri üzerine birliğinden ayrılamadığı belirten Albay Dalgıç, zaman zaman mahkeme başkanını sinirlendirdi. Mahkeme başkanı, Dalgıç'ı sözlü olarak sık sık uyardı. Hakkındaki iddiaların asılsız olduğunu belirten Bahadır Dalgıç, kendisine Erzincan'dan telefonla bilgi verildikten sonra, birliğine geçtiğini ve emrindeki askerleri çağırdığını söyledi. 

KOMUTANININ EMRİNİ YERİNE GETİRMİŞ

Albay Dalgıç, "Birliğinden ayrılma dediler. Bende vali beye bunu anlattım. Er veya geç, suçlular cezasını çekecektir. Darbe bildirisinin tamamı okumadım. O gece ne olduğunu hala anlamış değilim. Sinirli ve stres olduğum için okuyamadım" dedi. Bunun üzerine mahkeme başkanının, ‘Asker dirayetlidir. Soğukkanlıdır. Bir mesajla sinirlenirsen, bu işi nasıl yürütürsün. Bir mesajla strese niye girdin' şeklindeki sorusuna Dalgıç, "İlk defa başıma böyle bir iş geldi" diye cevapladı. Mahkeme başkanı, Albay Dalgıç'a, ‘Bilgi gelmeden personeli kışlaya niye çağırdın?' sorusuna ise , "Sorulardan sanki ben bu darbeyi biliyorum. Öyle bir hisse kapılıyorum" diye cevapladı. 

MAHKEME BAŞKANI ALBAYA DAYANAMADI

Albay Dalgıç'ın davada tanık olan Gürmen İlhanoğlu'nun İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun iftar yemeğinde gördüğünü söylemesi üzerine, 'Yemeğe sende katılmışsın, yasak mı yemeğe katılmak' şeklinde sert çıktı. Albay Dalgıç, olay gecesi Anayasa değişikliği konuşuluyordu. Gürmen Bey, ‘Yeni anayasayı insanlara anlatırsın, herkes anlar' dedi. Bunun üzerine tartıştık. Bende böyle düşünen bir hukukçunun Aysun Kayacı'dan ne farkı var dedim. 

AYIŞIĞI KAMERALARI GECE KARARMIŞ

Mahkeme başkanın birlikteki kameraların gece neden kapatıldığı sorusuna Albay Bahadır Dalgıç, "Bölgenin adı Ayışığı bölgesidir. Ahi Evren Dede Caminin bulunduğu bölgedir. Üç ana görüntü sistemi vardır. Ama neden karardığını bilmiyorum" diye cevapladı. Kontrol ettiniz mi sorusuna ise Dalgıç, "Benim böyle bir görevim yok. Sorumlusu vardır" şeklinde cevap verdi. 

İDDİA MAKAMI SORULARINA CEVAP İSTEDİ 

Sanığın savunmasının tamamlanmasının ardından iddia makamı koltuğunda oturan Başsavcı Mithat Kutanoğlu, "Sanığın ‘Er veya geç suçlular cezasını çekecektir' sözüyle suçlu olarak kime kastediyor. Yasa dışı faaliyeti engellemek için çabası olmuş mu ve ordu komutanını emrini yerine getirme talimatını kaçta aldı" şeklinde üç ayrı soruya cevap istedi. Albay Dalgıç, "Uçakla halka ben bomba atmadım. Bunlar kimse onları kastediyorum. Onlar girsin hapse, darbeyi planlayan Adil Öksüz ortada yok" dedi. 

BÖLGE BAŞSAVCISI TANIK OLARAK DİNLENDİ

Trabzon Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Gürmen İlhanoğlu, Valinin albayı ikna etmesi için izinde olan il jandarma komutanını aradığını söyledi. İlhanoğlu, "Polis tarafından valiliğe getirilen albayın sinirli ve yüzünün asık olduğunu gördüm. Kimin emriyle hareket etiği belli değildi. Gelmeme sebebini açıklamadığını sordum. ‘Komutanın emriyle gelemedim' dedi. Bunun üzerine ‘Komutanın darbe girişimine katılıyorsa, onun emriyle yine gelmeyecekmisin' dedim. ‘Demagoji yapma. Farklı bir durum olsaydı, böyle oturuyor olmazdık' şeklinde bana cevap verdi" diye konuştu. 

ALBAY, MAHKEME BAŞKANINI YİNE KIZDIRDI 

Kendisini darbe yanlısı ve heveslisi gibi sunulduğunu belirten Albay Dalgıç duruşmada sinirlendi. Dalgıç, "Adil yargılama istiyorum. Müebbetle yargılanıyorum" diye sert konuştu. Bunun üzerine mahkeme başkanı, ‘Bahadır, seni son kez uyarıyorum' şeklinde sanığı uyardı. Başsavcı Kutanoğlu ise tanığın vali beye sahil güvenlik ve tugay komutanının süre vermesi bu süre içerisinde iki komutanını valiliğe gelmemesi durumunda haklarında adli işlem yapacağını söylediğini duyup duymadığını sordu. İlhanoğlu ise "Bu konuşmayı duyduğunu söyledi. Mahkeme, gecenin ilerleyen saatlerine kadar askeri tanıkları dinledi.


 

HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler