CHP Trabzon 23 Nisan'ı kutladı

CHP Trabzon Teşkilatı, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla kutlama mesajı yayınladı.

CHP Trabzon 23 Nisan'ı kutladı

CHP Trabzon teşkilatı adına açıklama yapan İl Başkan Vekili Celal Akaç, "23 Nisan 1920, halkımızın azim ve kararlılıkla egemenliğini eline aldığı, işgal ve tutsaklık zincirlerini kırdığı, kendi tarihini kendisinin yazmaya başladığı tarihi bir gündür. Türkiye Cumhuriyeti devletinin Ulusal egemenliğinin  97. Yılı hepimize kutlu olsun" diye belirtti. 


"Bu kentin ulusal kurtuluş mücadelesine, egemenliğin bir zümreden alınıp, halka verilmesine olan katkısı çoktur. Bu şartlar dün nasıl ecdadımız tarafından sağlanmış ise, bugün bizler de aynı kararlılık içinde, Milli egemenliğimize yönelik saldırılara karşı dim dik ayakta olduğumuzu dosta , düşmana hatırlatmayı bir görev olarak biliyoruz." şeklinde ifade eden Akaç şöyle devam etti: 


"Değerli Trabzon’lular, 23 Nisan ülkemizin karanlıktan çıktığı, işgal ve tutsaklık zincirlerini kırdığı, kendi geleceğini, kendi yazmaya başladığı gündür. 23 Nisan halkımızın egemenliğe sahip oldukça özgür ve bağımsız yaşayacağının müjdecisi, birlik ve bütünlüğümüzün teminatı, çocuklarımızın geleceğinin de sigortasıdır. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlu olsun.

Bugün bir kez daha görevimiz Cumhuriyet'e, demokrasiye ve milli egemenliğe sahip çıkmaktır. 16 Nisan tarihinde halkoylamasına sunulan, egemenliğin milletten alınarak saraya verilmesine, demokrasinin yok edilerek bir tek adam rejimi kurulmasına imkan veren teklif halkımızın en az yarısının hayır diyen sesi ile karşı karşıya kalmıştır. Yüksek Seçim Kurulu almış olduğu hukuksuz kararla seçimlerin meşruiyetine bütün dünyanın ve halkımızın gözü önünde  darbe vurmuştur.
Seçim güvenliğini sağlamakla görevli Yüksek Seçim Kurulu, 49 milyon oy kullanan vatandaşımızın gerçek iradesini ortaya koymasını engellemiş, hukuk dışı yöntemlerle milli iradeyi gasp etmeye çalışmıştır. Hukuk dışı yöntemlerle anayasa üretilemez. Oldu bittiye getirilerek toplumsal bir sözleşme dayatılamaz. Halkın yarısının onay vermediği bir anayasa yürürlüğe giremez. 16 Nisan tarihinde yapılan halk oylaması gayri meşru, Yüksek Seçim Kurulu'nun anayasaya ve kanuna aykırı kararı ile ortaya çıkan sonuç yok hükmündedir. Halk iradesinin tam olarak ortaya çıkması ve halkımızın kararının herkes tarafından görülmesi ancak bu seçimlerin iptali ve adil bir şekilde yenilenmesi ile mümkün olacaktır.
Bu durum sadece hayır diyen geniş çoğunluğun değil, hukuktan, demokrasiden yana olan 80 milyon bütün vatandaşlarımızın ortak beklentisidir. Halkımız  iradesinin gasp edilmesine, hukuksuz, gayri nizami yöntemlerle kendisine bir rejim dayatılmasına asla izin vermeyecektir.

Cumhuriyet Halk Partisi tarihten aldığı sorumluluk ile halkımızın bu haklı talebinin yerine getirilmesi, milletimizin haklarının korunması için hukukun izin verdiği bütün meşru araçlarla mücadelesini sürdürecektir. Bilinmesini isteriz ki, halkımızın iradesini ve egemenliğini gasp etme girişimleri geçmişte olduğu gibi bugün de başarısız kılınacaktır. CHP tarihten aldığı sorumlulukla başta egemenlik olmak üzere, halkımıza ait olan tüm hakların korunması için bütün meşru araçlarla mücadelesini sürdürecektir. Her zaman olduğu gibi sonunda kazanan halkımız, halkımızın hakları ve adaletin güvencesi olan hukuk devleti olacaktır. Halkımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı kutluyor, egemenliğin hiçbir zümre, çıkar grubu, saray veya kişide değil millette olacağı gerçeğini bir kez daha hatırlatmayı görev kabul ediyor, ülkemizin geleceği olan çocuklarımıza adanmış olan nice yıllar diliyorum." 
 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber veya diğer kategorilerdeki haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Trabzon haberleri içerisinde yada diğer tüm haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler