Bakanlıktan Trabzon Milletvekiline Çamburnu cevabı

Orman ve Su İşleri Bakanlığı CHP Trabzon Milletvekili Haluk Peşken'in Çamburnu bölgesinde çıkan yangınla ilgili açıklamalarına cevap verdi.

Bakanlıktan Trabzon Milletvekiline Çamburnu cevabı

Trabzon'un doğa harikası olan ve endemik bitki türlerinin yanısıra Sarıçam ormanlarının denize kadar indiği dünyadaki iki noktadan biri olan Sürmene ilçesine bağlı Çamburnu bölgesinde çıkan yangın ile ilgili olarak CHP Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'in "Yangından hemen sonra en az 15 tane villa tipi bungalov evlerin su basmanları yapılmış ve şu anda kaba inşaatları bitmek üzeredir." şeklindeki iddialarına Orman ve Su İşleri Bakanlığı cevap verdi.


Bakanlıktan yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

"Cumhuriyet Halk Partisi Trabzon Milletvekili Haluk Pekşen'in Sürmene'de 07.01.2017 tarihinde çıkan orman yangını ile alakalı olarak yaptığı mesnetsiz açıklamalar gündemi meşgul etmektedir.

Öncelikle Sürmene'de çıkan örtü yangını neticesinde bazı ağaçların gövdelerinde kararmalar meydana gelse de, bütün ağaçların sürgün verme kaydıyla yaşamsal faaliyetlerine devam ettiği tespit edilmiştir.

Pekşen'in yanan alanlarda villa inşa edildiği iddiası ise halkı yanlış yönlendirmekten ve kışkırtmaktan ibarettir. Villa olarak zikredilen yapılar yöre mimarisine uygun ahşap orman köşküdür. 29.09.2015 tarihinde Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğümüzce onaylanan vaziyet planı doğrultusunda, eski orman köşklerinin yerine yapılmaya başlanmıştır. Buradan da anlaşılacağı gibi bu yapılar hem iddia edildiği gibi villa değildir, hem de yapımına yangından çok daha önce başlanmıştır.

Yöre mimarisine uygun olarak yapımı sürdürülen ahşap orman köşklerinin bulunduğu alan  
5,2 hektarlık bir tabiat parkıdır ve yangın alanı ile hiçbir alakası bulunmamaktadır. Ayrıca bu orman köşklerinin yapımında tabii bütünlük korunmuş, bir tek ağaç bile kesilmemiştir.

Açıklamada yapılaşma için tıraşlandığı söylenen alan ise heyelan olan sahadır. Karayolları yolu tek şeride düşürerek söz konusu alanda heyelan temizleme yapmış ve kafes tel sermiştir. Haluk Pekşen vekili olduğu Trabzon'a ne kadar yabancı olduğunu göstermiş ve baltayı bir kez daha taşa vurmuştur. 

Haluk Pekşen bir milletvekiline yakışmayacak sözler sarf etmiş, Bakanımız Prof. Dr. Veysel Eroğlu'nu da hedef alarak daha önceki iftiralarına yenilerini eklemiştir. Sayın Bakanımız ve Bakanlığımız tarafından yapılan açıklamalarda, Anayasamızın yanan orman sahalarının yeniden ağaçlandırılması yönündeki 169. Maddesi ve Orman Kanunu'nun yanan alanların başka maksatla tahsis edilemeyeceği yönündeki kararları kamuoyuna duyurulmuştur.

Yanan orman alanlarının başka maksatla kullanımına tek bir misal dahi gösterilemez. Bütün bunlara rağmen Pekşen asılsız iddialarını sürdürmekte; Bakanımızın şahsına ve Bakanlığımıza ahlak sınırlarını aşan suçlamalarda bulunmaktadır.

Sürmene Çamburnu yangını gibi kamuoyunun son derece hassas olduğu bir konuda yapılan bütün açıklamalara rağmen mesnetsiz iddialarını ve yalanlarını devam ettiren Haluk Pekşen'i iddialarını ispata davet ediyoruz. İspat edemediği takdirde ise hem gözünün içine baka baka yalan söylediği milletten, hem de tarafımızdan özür dilemesini bekliyoruz.

7 Mayıs 2017 tarihinde söz konusu bölgede çekilen fotoğrafları  da bu iddiaların asılsız olduğunun ispatı olarak ekte sunuyoruz."

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler