alexa metrics

banner560

banner572

tuvturk

Zokora UEFA'ya gidiyor!

Dudak okuma uzmanı Özgür Tekol'un imzasını taşıyan bilirkişi raporu'nda Fenerbahçeli Emre'nin 'f... negro' dediği tespit edildi. Tahkim Kurulu buna rağmen 'ırkçılık' yerine hakaret'ten cezayı kesti. Konuşma Engelliler Federasyonu Başkanı ve Dudak Okuma Uz

Spor 05.05.2012, 10:58
Zokora UEFA'ya  gidiyor!

Dudak okuma uzmanı Özgür Tekol'un imzasını taşıyan bilirkişi raporu'nda Fenerbahçeli Emre'nin 'f... negro' dediği tespit edildi.

 

Tahkim Kurulu buna rağmen 'ırkçılık' yerine hakaret'ten cezayı kesti. Konuşma Engelliler Federasyonu Başkanı ve Dudak Okuma Uzmanı Özgür Tekol'un imzasını taşıyan raporunda "Emre'nin dudak hareketlerinden bir bütünlük arzedecek şekilde 'f... negro' dediği tespit edildi" görüşü olmasına rağmen Tahkim Kurulu'nun bunu sümen altı ettiği belirtildi. Tahkim Kurulu, Emre'nin 2 maçlık cezasını 3 maça çıkarırken, gerekçe olarak ırkçılığı değil hakaret fiilinin tekrarını gösterdi. Eğer Tahkim, bilirkişi raporunu dikkate alsaydı Emre’nin 'ırkçılık' eyleminden en az 4 maç ceza alması gerektiği ifade edildi.

 

TFF Tahkim Kurulu'nun, F.Bahçeli Emre Belözoğlu'na ceza verirken kendilerine sunulan 'bilirkişi' raporunu değerlendirmeye almadığı ortaya çıktı. Konuşma Engelliler Federasyonu Başkanı da olan dudak okuma uzmanı Özgür Tekol'un imzasını taşıyan bilirkişi raporunda, teknik ve ayrıntılı açıklamalar yapıldıktan sonra Emre'nin ağzından bir kerede "f.. negro" kelimeleri çıktığı vurgulanıyor. Yayıncı kuruluşun görüntüleri incelenerek hazırlanan raporda, Emre’nin birkaç kez de "f..." diyerek küfür ettiği belirlendi. Ancak "f... negro" kelimesini telaffuz ettiği açık olarak bildirildi. Bilirkişi raporu Tahkim tarafından değerlendirilmesine rağmen Emre’ye verilen 2 maç ceza, 3 maç olarak düzeltildi ve Beşiktaş ile rövanş maçında milli futbolcu formasına kavuştu. Tahkim Kurulu’nun, Zokora’nın itirazı üzerine 1 maç artırılan cezayla ilgili "isnat edilen hakaret fiilinin birden fazla gerçekleşmesi ve bir bütünlük arz etmesi karşısında" ifadesi ise dikkat çekmişti.

 

IRKÇILIKTAN OLSA CEZA ARTACAKTI

 

"Hakaret" nedeniyle 2+1 maç ceza kesilen Emre Belözoğlu, bilirkişi raporu dikkate alınmış olsa hem ırkçılık (negro-zenci) hem de hakaretten (küfür) ceza alma tehlikesiyle karşı karşıya kalacaktı. Talimatlarda ırkçılığın cezası 4 ila 8 maç, küfrün cezası ise 2-3 maç ceza olarak yer alıyor. Bilirkişinin Emre Belözoğlu’nun küfür eylemini peş peşe yaptığını tespit etmesi nedeniyle de hakaret cezasının katlanması söz konusu olacaktı. Emre Belözoğlu, 12 Nisan’da oynanan maçtan sonra yayıncı kuruluşa “Ağzımdan böyle sözler çıkmış olabilir” demiş, ertesi gün takım arkadaşı Yobo ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ise iddiaları reddetmişti.

 

UEFA'YA GİDİYOR

 

Verdiği bir röportajda "Emre’ye en az 10 maç ceza verilmeli" diyen Fildişili yıldızın konuyu UEFA’ya taşımaya hazırlandığı öğrenildi. Bu durum hem Türkiye hem de Emre açısından olumsuz etkiler yaratabilir.


Yorumlar (18)
msimsek 10 yıl önce
Bence en güzel i bu. Şımarık Emre dersini almalı.Nasıl olsa türkiyede tahkim ile disiplin kurulu FBnin emrinde .istedikleri gib at oynatıyorlar.EFA da Türkiyedeki haksızlıkları bir nebze olsun görür.
OnAir_TS 10 yıl önce
ne yazikki adam ülkemizde derdini anlatabilecegi bir mercii bulamamis olmasindan uefa ya müraacat ediyor.
dreamer 10 yıl önce
1 asırlık kulübün futbolumuza yaptıklarına bakın sanki başarıdan başarıya koşuyorlarmış gibi birde korunup kollanıyorlar futbol tarihimizde ne kadar hezimet varsa bu takımın sayesinde yaşamış bir ülkenin birde karaktersiz futbolcusu yüzünden adımız ırkçı ülkeyede çıkarsa şaşmamak lazım, bu uyduruk kulübün daha fazla zarar vermeden bdp ile beraber kapatılması lazım, işte o zaman futbol izlemeye başlarız...
msimsek 10 yıl önce
UEFA yetmez FİFA yada gitmeli.Şımarık Emre yaptığının cezasını görmeli.Daha önce telefonla şike olayından yırtmıştı.(AG-FB).Ancak bu sefer cezasız kalmamalı.
ali ihsan. 10 yıl önce
Zokora da anladı artık, bu ülkede cezaların yasalara göre değil kişilere göre verildiğini.
inadina ts 10 yıl önce
degerli basinimizin görevini yapip bu emre denen cücenin kimler tarafindan korundugunu gün isigina cikarma zamani gelmistir.
Mahmut Eroğlu 10 yıl önce
Bu maçta hicbir futbolcumuz bu pisliklerle tokolasmamali ve Şenol hoca Angut kocaMAL a hosgeldin bile dememelidir!!Seromonide istiklal marşından sonra takım dağılıp hakemle tokolasmali sadece.
pitbull 10 yıl önce
bu köpeklerin suratına bile bakmayacan..geldikleri gibi çektir olup gidecekler..
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@